Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka( zespół kanału nadgarstka, neuropatia uciskowa nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka, CTS, ZCN):
INFORMACJE OGÓLNE:
Jest to najczęstsza neuropatia uciskowa w obrębie kończyny górnej, związana z przewlekłym zapaleniem błony maziowej toczącym się w obrębie kanału nadgarstka lub innymi schorzeniami zmniejszającymi objętość kanału nadgarstka.
Częstość występowania: 0,1-10 % populacji.
Czynnikami ryzyka dla wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka są:
- płeć żeńska
- otyłość
- ciąża
- cukrzyca
- niedoczynność tarczycy
- choroby reumatyczne
- choroby zapalne
- niewydolność nerek
- zaawansowany wiek
- nikotynizm
- alkoholizm
- powtarzalne ruchy przeciążające nadgarstek
- przebyte urazy nadgarstka
U podstawy choroby leży ucisk poprzez zmniejszenie objętości kanału nadgarstka przez który przebiega nerw oraz wtórnie do ucisku niedokrwienie nerwu i związane z nim zaburzenie jego funkcji.
Przyczyną zmniejszenia objętości kanału nadgarstka są:
- przewlekłe zapalenie błony maziowej w jego obrębie
- zmiany w okolicy kanału nadgarstka: gangliony, guzy
- zmniejszenie objętości kanału nadgarstka na skutek urazu lub przebytego złamania
ANATOMIA:
Kanał nadgarstka jest utworzony przez struktury kostne ( kości pierwszego szeregu nadgarstka) tworzące jego ściany oraz więzadło poprzeczne nadgarska tworzące jego dach.
Kanał nadgarstka zawiera: 9 ścięgien oraz 1 nerw ( pośrodkowy).
OBJAWY:
Drętwienia i mrowienia w obrębie kciuka, palca wskazującego, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego są najczęstszymi objawami.
Obniżenie sprawności ręki – niezdarność ręki.
Ból okolicy nadgarstka oraz drętwienia ręki nasilające się w nocy ( objaw bardzo charakterystyczny, wybudzający ze snu wielokrotnie w ciągu nocy, typowym odruchem jest potrząsanie ręką w celu ustąpienia objawów).
Zaniki mięśniowe w obrębie kłębu kciuka.
Bóle promieniujące z okolicy nadgarstka do przedramienia, łokcia niekiedy nawet do barku.
ROZPOZNANIE:
Rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka zostaje postawione w oparciu o dane wynikające z rozmowy z pacjentem, specyficzne objawy kliniczne wykrywane przez lekarza w trakcie badanie ( Testy: Phalen’a, Tinel’a, Durkan’a, zaburzenia rozdzielności czucia).
Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się wykonując badania dodatkowe takie jak EMG, USG i MR.
BADANIA DODATKOWE:
Badanie USG kanału nadgarstka z oceną nerwu wykonuje się w celu oceny grubości więzadła poprzecznego nadgarstka, ucisku nerwu pośrodkowego poprzez zmienione więzadło poprzeczne, zmian w kanale nadgarstka takich jak przewlekłe zapalenie błony maziowej lub zmian strukturalnych w kanale nadgarstka ( gangliony, guzy).
Badanie EMG – badanie przewodnictwa nerwu pośrodkowego wykonuje się aby ocenić poziom uszkodzenia nerwu oraz stopień zaawansowania uszkodzenia. Badanie to ma znaczenie prognostyczne dla oceny rokowania pooperacyjnego.
Badanie MR ( rezonansu magnetycznego) wykonuje się rzadko, służy do oceny struktur kanału nadgarstka oraz nerwu wraz ze stopniem jego ucisku i obrzęku.
LECZENIE:
Leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka może opierać się na metodach zachowawczych lub zabiegowych.
Leczenie zachowawcze ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie kanału nadgarstka co skutkuje redukcją ucisku nerwu. Obejmuje ono:
- odciążenie kończyny
- niesterydowe leki przeciwzapalne przyjmowane doustnie
- unieruchomienie nadgarstka w szynie gipsowej lub dedykowanej ortezie (stabilizatorze)
- zastrzyki sterydowe do kanału nadgarstka ( 80% skuteczność w okresowym ustąpieniu objawów)
Leczenie operacyjne jest wskazane u pacjentów z brakiem poprawy po leczeniu zachowawczym, z objawami tzw. „ostrej cieśni” czyli z szybko narastającymi objawami oraz u pacjentów z zaawansowaną postacią choroby.
Leczenie operacyjne polega na uwolnieniu nerwu pośrodkowego drogą przecięcia więzadła poprzecznego nadgarstka. Zabieg operacyjny przebiega w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym ( znieczulenie operowanej kończyny) w warunkach sali operacyjnej. W trakcie operacji stosuję się okresowe niedokrwienie kończyny przy pomocy opaski pneumatycznej zaciśniętej na ramieniu lub przedramieniu – takie warunki są optymalne dla bezpiecznego przeprowadzenia operacji. W mojej praktyce stosuje uwolnienie nerwu z tzw. cięcia minimalnego zlokalizowanego po stronie dłoniowej ręki długości około 1,5-2 cm. W przypadku operacji rewizyjnych stosowane jest dłuższe cięcie operacyjne celem pełnego zrewidowania kanału nadgarstka. W pierwszej dobie pooperacyjnej stosuje się opatrunek delikatnie uciskowy z drenażem okolicy rany celem uniknięcia powikłań związanych z krwiakiem okolicy operowanej. Po leczeniu operacyjnym pacjenci nie stosują unieruchomienia. Od 2 doby pooperacyjnej stosujemy mały opatrunek na okolicę rany. Szwy pooperacyjne należy usunąć po 10 dniach od operacji. Przez okres 4-6 tygodni po operacji zalecane jest odciążenie kończyny operowanej – zabroniona jest praca fizyczna, noszenie przedmiotów cięższych niż 2-3 kg. Postępowanie pooperacyjne nie wymaga rehabilitacji.
Zabiegi operacyjne wykonuje zarówno w ramach NFZ w Samodzielnym
Publicznym Szpitalu Klinicznym w Otwocku jak również w trybie „chirurgii jednego dnia” w ramach praktyki prywatnej ( zabiegi poza NFZ).
Autor tekstu:
Filip Kucharczyk
Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...