Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – objawy i leczenie

Określenie używane  jest  do opisania  wszelkich zapaleń stawów, które znajdują się po obu stronach kości  krzyżowej ( w dolnej części kręgosłupa). Stawy te łączą kość krzyżową z kośćmi biodrowymi w miednicy.

stawkrzyżbio1

Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych często współistnieje  jako część  stanów zapalnych stawów kręgosłupa, takich jak:  zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, reaktywne zapalenie stawów itp. Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych może być również składnikiem innego  rodzaju  zapalenia, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub zapalenia kości i stawów.

Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych jest również określeniem  często używanym  zamiennie z terminem zaburzenia stawów krzyżowo-biodrowego, ponieważ technicznie termin ten może być stosowany do opisania bólu, który wynika ze stawu krzyżowo-biodrowego (SI).

Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych vs. zaburzenia funkcji stawu krzyżowo-biodrowego.

Zarówno stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych i zaburzenia funkcji stawu krzyżowo-biodrowego  są częstą przyczyną bólu w okolicy krzyżowo-biodrowej, bólu  krzyża i bólu nóg. Istnieją jednak różnice między tymi dwoma stanami:

 • Stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych. W medycynie, termin z końcówką łacińską „-itis” odnosi się do istniejącego stanu zapalnego toczącego się  w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych. Zapalenie może być lub może nie być spowodowane dysfunkcją stawów krzyżowo-biodrowych.
 • Dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego. Termin ten odnosi się ogólnie do bólu w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego, który jest spowodowany przez nieprawidłowy ruch w stawie, ( albo zbyt dużo lub zbyt mało ruchu ruch ). To zwykle powoduje stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych.

Objawy stanu  zapalnego  stawów krzyżowo-biodrowych.

Najczęstsze objawy stanu zapalnego stawów krzyżowo-biodrowych zawierają  kombinację następujących  symptomów:

 • Gorączka,
 • Ból zwykle ból pleców, czasem ból nogi (może być z przodu uda), ból stawu biodrowego i / lub ból pośladków,
 • Ból nasila się w pozycji siedzącej przez  dłuższy okres czasu oraz podczas przekręcania  się w łóżku,
 • Sztywność odczuwalna w biodrach i dolnej części pleców, zwłaszcza po wstaniu z łóżka.

stawkrzyżbio2

 Przyczyny stanu zapalnego  stawów krzyżowo-biodrowych.

Wiele czynników może powodować stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych lub predysponować do jego rozwinięcia:

 • Każda forma spondyloartropatii, który obejmuje zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów z towarzyszącą łuszczycą oraz inne choroby reumatologiczne, takie jak toczeń.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, co powoduje zwyrodnienia stawów krzyżowo-biodrowych i z kolei prowadzi do stanu zapalnego i bólu stawów SI.
 • Uraz, który dotyka dolnej części pleców, bioder lub pośladków, tak jak w wypadku samochodowym lub upadku.
 • Ciąża i poród, w wyniku poszerzenia miednicy i rozciągania stawów krzyżowo-biodrowych podczas porodu.
 • Zakażenie stawu krzyżowo-biodrowego.
 • Zapalenie szpiku.
 • Zakażenie dróg moczowych.
 • Zapalenie wsierdzia.
 • Uzależnienie od narkotyków.

Leczenie  stanu  zapalnego  stawów krzyżowo-biodrowych .

Konkretne leczenia stanu zapalnego stawów krzyżowo-biodrowych będzie zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia nasilenia objawów u pacjenta oraz przyczyny powstania stanu zapalnego.

Istnieje szeroka gama zabiegów dostępnych w leczeniu zachowawczym. Większość pacjentów stwierdza, że kombinacja dwóch lub więcej z następujących zabiegów  może być skuteczna w zwalczaniu  objawów:

Krótki okres odpoczynku ( zmniejszenia aktywności ruchowej)  może pomóc wyciszyć zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych.

 • Ciepło i / lub lód.

Ciepło lub zimno stosowane na obszar chory  zapewni ulgę w bólu. Zastosowanie zimnego okładu pomoże zmniejszyć stan zapalny w okolicy. Zastosowanie ciepła, np. termoforu lub  kąpieli w wannie z hydromasażem, pomoże stymulować przepływ krwi i doprowadzić składniki odżywcze do tego obszaru, co wspomaga proces regeneracji.

 • Pozycja podczas spania.

Zmiana pozycji  podczas snu może pomóc złagodzić ból w nocy. Większość pacjentów uważa, że najlepiej spać na boku, z poduszką umieszczoną między kolanami .

stawkrzyżbio3

Wielu osobom pomagają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i / lub leki przeciwzapalne, takie jak Ibuprofen. Zapewniają  one wystarczającą ulgę w bólu. Z leków  na receptę, mogą być zalecane, takie jak:  Tramadol lub Ultram  lub środki  zwiotczające mięśnie pomagające  zmniejszyć  bolesne skurcze mięśni.

 • Iniekcje stawów krzyżowo-biodrowych.

W przypadku ostrego bólu  podanie leku w iniekcji może być zalecane  bezpośrednio do stawu. Iniekcja zazwyczaj obejmuje  podanie środka przeciwbólowego wraz ze  sterydem, który jest silnym lekiem przeciwzapalnym. Zastrzyki  są  wykonywane zazwyczaj maksymalnie trzy do czterech razy w ciągu jednego roku i powinny być uzupełnione zabiegami fizjoterapeutycznymi i terapią manualną   w celu przywrócenia im prawidłowego zakresu ruchu.

 • Terapia manualna.

Stosowana jest po ustąpieniu procesów zapalnych. Wykorzystywane są różne techniki i metody pracy z pacjentem mające na celu normalizację napięć mięśniowych w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych oraz przywrócenie fizjologicznej ruchomości w stawach.

 • Ćwiczenia na stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych.

Odpowiednio opracowany i przeprowadzony program terapii  ma na celu normalizację napięć mięśniowych, uelastycznienie i wzmocnienie mięśni zawiadujących stawem  oraz poprawę ruchomości stawów. Powinien   być prowadzony   przez doświadczonego  fizjoterapeutę.

Inne zabiegi na stan zapalny stawów krzyżowo-biodrowych.

 • W ramach leczenia innych chorób.

Jeśli  zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i ból jest wynikiem innych chorób (takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, etc.) dodatkowe leczenie koncentruje się na leczeniu przyczyny.

 • Chirurgia stawu krzyżowo-biodrowego.

Zdecydowana większość przypadków bólu stawów krzyżowo-biodrowego wymaga leczenia zachowawczego. Jednakże w  przypadkach ciężkich, który nie reaguje na leczenie i przeszkadza w codziennym życiu pacjenta, operacja może być rozważana. Operacja polega na unieruchomieniu  stawu.

Zespół doskonałych lekarzy i fizjoterapeutów FIMEDICA zaprasza !

Zamknij menu