Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Zapalenie kaletki krętarzowej

Ból okolicy stawu biodrowego stanowi coraz częściej pojawiający się problem. Może być on wywołany przez szereg czynników, jednak bardzo często przyczyną jest podrażnienie jednej z kaletek znajdujących się w okolicy biodra.

Kaletka maziowa to niewielka struktura anatomiczna wypełniona płynem, której główną funkcją jest zapewnienie amortyzacji i dodatkowej ochrony stawu. W okolicy biodra znajdują się aż trzy kaletki – krętarzowa, biodrowo-lędźwiowa oraz kulszowa. Procesy chorobowe na ogół dotyczą kaletki krętarzowej, gdyż jest ona największą i zarazem najmniej osłoniętą strukturą położoną w tej okolicy.

Do typowych objawów wynikających z jej podrażnienia należą: ból, tkliwość, obrzęk oraz niekiedy ograniczenie ruchomości kończyny. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się podczas ruchu oraz próby ucisku kaletki (także w leżeniu na boku). U niektórych pacjentów ból dodatkowo promieniuje w dół w kierunku stawu kolanowego.

zapalenie kaletki krętarzowej1

Rysunek 1. Kaletki stawu biodrowego – anatomia. (http://www.askdoctork.com/)

Stan zapalny w okolicy kaletki krętarzowej na ogół wywoływany jest mechanizmem przeciążeniowym – zbyt intensywne treningi, brak odpowiedniego przygotowania motorycznego oraz nieprawidłowo dobrane obuwie należą do najczęstszych przyczyn powstawania tych dolegliwości. Czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju zmian zapalnych w okolicy kaletki krętarzowej są także: złogi wapniowe występujące w ścięgnach, choroby reumatoidalne, znaczna różnica w długości kończyn dolnych, zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czynne uprawianie sportów, w których istotnym elementem jest powtarzane zgięcie biodra (np. balet), osłabienie odwodzicieli stawu biodrowego oraz urazy (np. w sportach kontaktowych).

Warto zauważyć, iż wyżej wymienionym dolegliwościom można zapobiegać. U osób aktywnych fizycznie profilaktyka powinna opierać się na odpowiednim dostosowaniu obciążeń, wprowadzaniu stretchingu jako stałego elementu treningu oraz poprzedzania ćwiczeń rozgrzewką. Warto także zwrócić uwagę na prawidłowy dobór obuwia.

Jeżeli doszło już do powstania stanu zapalnego, pierwszym etapem leczenia jest postępowanie zgodnie z protokołem PRICEMM (protection, rest, ice, elevation, medication, modalities), co oznacza ograniczenie ruchów kończyny, odpoczynek, chłodzenie, uniesienie, stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz wybranych zabiegów z zakresu fizykoterapii. Z zakresu farmakoterapii najczęściej stosowane są iniekcje z kortykosteroidów oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. W kolejnej fazie leczenie należy uzupełnić o wzmacnianie osłabionych mięśni, poprawę stabilizacji (zarówno centralnej jak i miejscowej) oraz o rozciągnięcie struktur o zmniejszonej elastyczności.

Leczenie operacyjne, polegające na usunięciu kaletki maziowej, stosowane jest tylko w skrajnych przypadkach

Zamknij menu