Zabiegi PRP Warszawa

Od kilku lat w świecie ortopedii i medycyny sportowej coraz częściej można się spotkać z zabiegami PRP, zwanymi też terapią czynnikami wzrostu. Stosowana jest ona zarówno pooperacyjnie, jak i pourazowo i wykazuje korzystny wpływ zarówno na poprawę procesów kościotwórczych (przyspieszenie zrostu kostnego), jak i na regenerację tkanek miękkich, tj. ścięgien czy więzadeł. 

Jakie są wskazania do zabiegu PRP?

Najczęstszymi wskazaniami do tego zabiegu są wszelkiego rodzaje entezopatie, czyli choroby przyczepów ścięgien, takie jak łokieć tenisisty czy golfisty (stan zapalny w okolicy nadkłykcia bocznego lub przyśrodkowego kości ramiennej), kolano skoczka (entezopatia więzadła rzepki), zmiany w obrębie rozcięgna podeszwowego (m.in. ostrogi), a także zmiany zwyrodnieniowe ścięgien (najczęściej Achillesa) oraz urazy mięśni. Czynniki wzrostu podawane są też coraz częściej w trakcie ortopedycznych zabiegów operacyjnych, takich jak np. rekonstrukcja więzadeł stawowych, w celu przyspieszenia procesów gojenia.

Osocze PRP Klinika Fimedica Warszawa

Jak przebiega zabieg PRP?

Sam zabieg składa się z kilku etapów. Rozpoczyna się od standardowego pobrania krwi od pacjenta, która następnie umieszczana jest w specjalnym separatorze i odwirowywana. Z krwi „wydzielane” są trzy warstwy – erytrocyty, osocze oraz koncentrat bogatopłytkowy (PRP- Platelet Rich Plasma).PRP następnie podawane jest bezpośrednio w miejsce zabiegowe, często pod kontrolą USG, choć nie zawsze jest to konieczne. Pobranie preparatu z własnej krwi pacjenta znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak reakcja alergiczna czy zakażenie wirusami.

Zabieg PRP ma na celu wywołanie miejscowego stanu zapalnego w celu inicjacji procesów gojenia. W efekcie, przez kilka dni po zabiegu często odczuwalny jest ból, a nawet przejściowe pogorszenie stanu pacjenta. Aby nie zaburzać działania PRP w początkowym okresie po zabiegu nie zaleca się stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, co może zmniejszać komfort pacjenta. Ponadto przez około 3 dni od zabiegu zaleca się odciążenie miejsca zabiegowego i odpoczynek. Następnym elementem leczenia powinna być stopniowo wprowadzana i szeroko pojęta rehabilitacja, dostosowywana indywidualnie do potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta.

Zabiegi blokady kręgosłupa w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA wykonują doświadczeni lekarze, zapewniając prawidłowy przebieg procedury.

Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie lub online – w celu wykonania zabiegu.