W jakich przypadkach sprawdza się laseroterapia?
Medycyna stale się rozwija, a specjaliści co jakiś czas przekonują się o nowych, coraz skuteczniejszych metodach leczenia najróżniejszych chorób i dolegliwości. W ostatnich latach coraz większym zaufaniem ze względu na swoją skuteczność cieszy się laseroterapia, która pozwala na zmniejszenie bólu, a także łagodzenie stanów zapalnych związanych z najróżniejszymi schorzeniami. Laseroterapia cieszy się coraz większym powodzeniem również wśród pacjentów, którzy na własnej skórze odczuwają jej zbawienny wpływ na wiele schorzeń i dolegliwości. Na czym polega laseroterapia, dla kogo jest przeznaczona i w jakich przypadkach się sprawdza?
Laseroterapia to metoda leczenia, której działanie oparte jest na emitowaniu światła, o którego mocy i natężeniu decyduje lekarz. Specjalista kieruje światło na fragment ciała, który objęty ma zostać leczeniem laserowym przez określony przez niego czas. Na rynku istnieje wiele rodzajów laserów, każdy z nich dedykowany jest innym schorzeniom i dolegliwościom. Użycie wybranego lasera jest jednak zależne nie tylko od dolegliwości chorego, ale również od tego, w jakim stanie ogólnym się on znajduje. Istnieje wiele dziedzin, w których laser znajduje swoje niezwykle skuteczne zastosowanie, wśród nich znajdują się np. stomatologia, dermatologia, chirurgia, okulistyka, kosmetologia i wiele innych. Leczenie laserowe jest bezinwazyjne, dlatego zarówno lekarze, jak i pacjenci chętnie z niego korzystają.
Laseroterapia, kiedy warto się na nią zdecydować?
Ze względu na szeroki zakres dziedzin w której wykorzystywana jest laseroterapia, sama ilość zabiegów również daje specjalistów podczas leczenia pacjentów ogromne możliwości. Laser skutecznie radzi sobie w okulistyce, co z pewnością mogą potwierdzić tysiące pacjentów na całym świecie, u których wykonano zabiegi poprawiające zdolność widzenia, korygujące poważne wady, a także przywracające wzrok osobom, u których inne formy leczenia zawiodły. Również osoby mające problem z kręgosłupem, kolanami, czy krążeniem mogą odczuć zbawienny wpływ laseroterapii na swój stan zdrowia. Laser ma swoje zastosowanie także w leczeniu bólu, usuwaniu przebarwień, blizn oraz w przyspieszaniu leczenia złamań, stłuczeń, czy zwichnięć, a to tylko część jego zalet i możliwości.
Również fizjoterapeuci znajdują wiele zastosowań lasera podczas prowadzenia terapii ze względu na jego wspaniałe działanie przeciwzapalne. W przypadku fizjoterapii laser może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości o różnym natężeniu takich jak stany zapalne stawów, ścięgien, bóle kręgosłupa, czy kontuzje sportowe i inne tego rodzaju dolegliwości. Dzięki oddziaływaniu na poziomie komórkowym laser w tej dziedzinie medycyny doskonale sprawdza się podczas leczenia pacjentów w każdym wieku, bez względu na to, jak zaawansowane są dolegliwości bólowe.
Laser daje specjalistom ogromne pole do manewru, a ze względu na ogromne pozytywy płynące z jego używania, często pacjenci sami proszą swoich lekarzy o leczenie przy jego pomocy. Należy jednak pamiętać, że zawsze postępowanie dobierane jest indywidualnie i tylko lekarz może podjąć ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy dana choroba lub dolegliwość oraz pacjent na nią cierpiący kwalifikują się do laseroterapii. Czasem bywa tak, że rehabilitacja w Warszawie może okazać się znacznie skuteczniejsza niż laser. Istnieją również różnego rodzaju przeciwwskazania do zastosowania lasera, w przypadku których leczenie tą metodą mogłoby wyrządzić pacjentowi znacznie więcej szkody niż pożytku.
Przeciwwskazania do laseroterapii
Laseroterapia, jak każdy inny rodzaj leczenia posiada pewne przeciwwskazania, których należy bezwzględnie przestrzegać. Osoby cierpiące na nowotwory nie powinny podejmować leczenia przy użyciu lasera. Również osoby chore na takie schorzenia jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy nie powinny podejmować leczenia przy użyciu lasera. Osoby, u których na ogół nie ma przeciwwskazań, a które w danym okresie przechodzą infekcję, również powinny się wstrzymać i poczekać na jej zakończenie, aby w pełni bezpiecznie móc korzystać z terapii tego rodzaju. Pacjenci, którzy cierpią na epilepsję, także powinni unikać laseroterapii, ze względu na fakt, iż może on prowokować napady padaczkowe. Kobiety w ciąży, a także małe dzieci również powinny zrezygnować z leczenia laserowego. W przypadku warszawskiej rehabilitacji musimy posłuchać specjalisty, który prowadzi nasze leczenie, ponieważ to, że laser sprawdza się w tej dziedzinie, nie oznacza, że będzie najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...