Uszkodzenie i rehabilitacja łąkotek kolana

Łąkotki wbrew pozorom stanowią bardzo ważną funkcje w stawie kolanowym, przede wszystkim zapewniają większą stabilizacje kolana zwłaszcza w fazie rotacji, pełnią również funkcję ochronną dla więzadeł oraz torebki stawowej. Łąkotki są bardzo podatne na obciążenia, pochłaniają 50% obciążeń w wyproście i aż 80% w zgięciu kolana, oczywiście w zależności od pozycji i ruchu łąkotki ulegają większemu lub mniejszemu ściskaniu się i rozprężaniu. Łąkotki pełnią również funkcje smarującą staw zapobiegając zbyt dużemu tarciu sąsiednich powierzchni stawowych.

Uszkodzenie łąkotek, jak do tego dochodzi?

Poddane działaniu gwałtownych sił skrętnych ulegają uszkodzeniom, które mogą przybierać zróżnicowany obraz. Przyczyną uszkodzeń bywają również powtarzalne mikrourazy, długotrwała praca w wymuszonych ustawieniach kolana i stałe obciążanie w jednej pozycji. Wtedy morfologia uszkodzenia jest inna niż w przypadku uszkodzeń urazowych. Urazy dotyczą najczęściej łąkotki przyśrodkowej. Z reguły mechanizm urazu powoduje rotacja podudzia przy zgiętym kolanie lub skręcenie uda przy nieruchomej stopie.

Statystki przedstawiają, że W uszkodzeniach łąkotek przodują kobiety. Przypuszcza się, że przyczyną tego są zmiany hormonalne związane z wiekiem powodujące osłabienie więzadeł i mięśni. Mężczyźni miewają pierwsze problemy w wieku 30-40 lat.

Rehabilitacja po uszkodzeniu łąkotki

Jeśli mamy do czynienia z małym uszkodzeniem w strefie dobrze ukrwionej można zastosować leczenie zachowawcze tj. unieruchomienie kończyny lub wyciąg.

W przypadku unieruchomienia należy dbać o mięsień czworogłowy ćwicząc go izometrycznie a w fazie poprawy z oporem. Program rehabilitacji zaczyna się po okresie 2-4 tygodni po uszkodzeniu. Ćwiczenia można rozpocząć po ustąpieniu stanu ostrego. Po około 5-6 tygodniach można rozpocząć normalną aktywność ruchową. Jeśli po 2 – 3 miesiącach ból się nie zmniejsza i dalej utrzymują się dolegliwości należy pomyśleć o interwencji chirurgicznej.

Cięższe uszkodzenie łąkotki jest urazem mechanicznym, wymaga opanowania krwiaka i natychmiastowej interwencji. Jeśli uszkodzeniu uległo więzadło krzyżowe kolana to jeszcze bardziej przemawia to za zabiegiem.

Powrót do aktywności po zabiegu usunięcia uszkodzonego fragmentu łąkotki to ok. 2-4 tyg.

W przypadku zszycia unieruchomienie stosuje się na 3-4 tyg. W czasie leczenia przez pierwsze 2 tyg. nie należy obciążać kończyny. Pierwsze przysiady można wykonać dopiero po upływie 3 miesięcy. Zaleca się aby do aktywności sportowej wrócić nie wcześniej niż po 4 miesiącach od zabiegu.

Po zabiegu mija trochę czasu aż kolano dojdzie do siebie.. Przez jakiś czas może pojawiać się ból podczas obciążania kończyny lub wysięk w stawie po treningu. Z reguły mija po zmniejszeniu obciążeń treningowych. Warto jeszcze podkreślić, że nie może być mowy o ćwiczeniach ze znacznie ocieplonym, bolącym stawem. Taki s tan może oznaczać infekcję stawu.

Podczas kontuzji i dalszej rehabilitacji warto zaopatrzyć się w stabilizator stawu kolanowego, dobrze dobrany stabilizator ogranicza bądź uniemożliwia wykonywanie ruchów zgięcia i wyprostu stawu, odciąża go i stabilizuje rzepkę. Polecamy stabilizator stawu kolanowego model Rehab G2

Po zabiegach operacyjnych należy jak najwcześniej zacząć Rehabilitację.

Fizjoterapia  ma za zadanie zapobiec „zrostom w stawie”, wzmocnić siłę mięśni, poprawić zakres ruchomości w stawie. Należy pamiętać o tym aby jednocześnie wzmacniać mięśnie i ćwiczyć zdrową kończynę. Będzie to miało wpływ na szybszy powrót chorego kolana do sprawności. Przede wszystkim należy dążyć do poprawy stabilizacji oraz „czucia kolana”. Pomocne są ćwiczenia z taśmami elastycznymi Thera Band, na niestabilnym podłożu oraz metodą PNF. Osobom z wyraźną otyłością zaleca się redukcję wagi ciała, gdyż mogą pojawiać się wysięki. Z zabiegów fizykoterapii stosuje się: pole magnetyczne, ultradźwięki, terapuls, prądy oraz laseroterapię punktowo w celu szybszej regeneracji uszkodzeń oraz resorpcji wysięków. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe polecamy również zabieg krioterapii. Również naklejenie taśm kinesio taping przyczyni się do zmniejszenia bólu oraz lepszej stabilizacji i pewności.

Nie ma jakiegoś określonego standardu rehabilitacji po uszkodzeniu łąkotek, ponieważ należy indywidualnie podejść do każdego pacjenta.