USG Ortopedyczne Warszawa

USG to jedna z najbardziej popularnych, nowoczesnych i nieinwazyjnych metod obrazowania narządów oraz tkanek w organizmie człowieka. Z kolei USG ortopedyczne to najskuteczniejsza metoda wykrywania zmian więzadłowych, mięśniowych czy kostnych. USG ortopedyczne to specjalistyczna odmiana badania ultrasonograficznego, które powinien wykonywać odpowiednio przeszkolony lekarz ortopeda. Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA współpracuje nie tylko z najlepszymi specjalistami ortopedii w Warszawie, ale również dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i pracownią USG ortopedycznego, której nie powstydziłyby się najlepsze szpitale w Polsce i na świecie.
Badanie USG Klinika Fimedica Warszawa

W Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA wykonujemy następujące badania USG ortopedyczne u dzieci i dorosłych:

– USG stawów barkowych,
– USG stawów łokciowych,
– USG stawów nadgarstka,
– USG stawów ręki,
– USG stawów biodrowych,
– USG stawów kolanowych,
– USG przestrzeni maziowych stawu kolanowego,
– USG stawów skokowych,
– USG stawów stopy,
– USG stawów mostkowo-obojczykowych,
– USG stawów skroniowo-żuchwowych,
– USG tkanki miękkiej okołostawowej,
– USG ścięgna Achillesa,
– USG okolicy kości piętowej,
– USG preluksacyjne stawów biodrowych u niemowląt.

Jakie są wskazania do wykonania ortopedycznego badania USG?

Najczęściej jest to badanie uzupełniające do badań rentgenowskich (RTG) czy tomografii komputerowej (TK), umożliwiające postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy. Ze względu na swoja powszechność, skuteczność oraz szybkość uzyskiwania wyników pozwala błyskawicznie wykluczyć niepokojące zmiany oraz nakierunkować na dalsze leczenie.
Obowiązkowe jest też wykonywanie USG stawów biodrowych u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Badanie to pozwala potwierdzić bądź wykluczyć dysplazje stawów biodrowych niemowlęcia i przyjrzeć się strukturom kostno-stawowym w ruchu. USG bioderek należy wykonywać u wszystkich niemowlaków z grupy ryzyka dysplazji (rodzinne obciążenie dysplazją bioder lub po porodzie pośladkowym). Badanie USG można wykonać najwcześniej ok. 6 tygodnia życia dziecka.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania badania USG?

Rozważając wykonanie badania USG należy mieć na uwadze następujące przeciwwskazania:

– uszkodzenia kości,
– rany otwarte,
– oparzenia w obszarze badania,
– infekcje i stany zapalne skóry w miejscu, w którym ma być wykonane badanie, gdyż USG wymaga nałożenia żelu na skórę.

Jak należy przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Podczas zabiegu należy jedynie odsłonić badany obszar ciała.

Jak przebiega ortopedyczne badanie USG?

USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Wykonuje się je przy pomocy specjalnej aparatu zwanego ultrasonografem. Składa się on z monitora oraz sondy, która wytwarza i odbiera fale ultradźwiękowe. Lekarz ortopeda przykłada pokrytą żelem sondę do odpowiedniego obszaru skóry pacjenta i przesuwa głowicą sondy w celu objęcia całego badanego obszaru. Odbite fale ultradźwiękowe tworzą na monitorze obraz badanych narządów.

Zapraszamy do wykonania badania USG w naszym Centrum. Posiadamy nowoczesny i bardzo dokładny aparat klasy Premium, który umożliwia obrazowanie krzyżowe SCI oraz FullSRI, obrazowanie harmoniczne i obrazowanie trapezoidalne, a tym samym – zapewnia wysoką jakość badania nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie lub online – w celu wykonania badania.