Typowe objawy przepukliny dysku
Przepuklina dysku najczęściej występuje w kręgosłupie lędźwiowym lub kręgosłupa szyjnego ale może również wystąpić w odcinku piersiowym. Każde miejsce występowania przepukliny dysku powoduje różne objawy bólu.
Objawy przepukliny dysku w kręgosłupie lędźwiowym
Ból nogi (znany również jako rwa kulszowa) jest najczęstszym objawem związanym z przepukliną dysku kręgosłupa lędźwiowego. Około 90% przepuklin dysku występuje na poziomie L4- L5 i L5-S1, powodując ból, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego. Objawy przepukliny dysku w tych miejscach są opisane poniżej:
- przepuklina tarczy w segmencie lędźwiowym L4-L5 daje ucisk nerwu L5. Dodatkowo do bólu o charakterze rwy kulszowej , może dołączyć się osłabienie mięśni biorących udział w podnoszeniu dużego palca i ewentualnie osłabienie mięśni stopy , zwane opadającą stopą. Zdrętwienie i bólu, mogą być odczuwalne też w górnej części stopy.
- przepuklina tarczy w segmencie L5-S1 powoduje ucisk nerwu S1.Oprucz objawów rwy kulszowej może prowadzić do osłabienia mięśni i niemożność stania na palcach. Zdrętwienie i bólu umiejscawia się na podeszwie stopy i zewnętrznej stronie stopy.
Objawy przepukliny dysku kręgosłupa szyjnego
- Przepuklina dysku w odcinku szyjnym C4-C5 powoduje ucisk korzeni nerwowych C5. Pacjenci mogą czuć osłabienie mięśnia naramiennego, ale zwykle nie czują drętwienia lub mrowienia. Przepuklina dysku na tym poziomie może również powodować ból barku.
- przepuklina dysku w odcinku szyjnym na poziomie C5-C6 powoduje ucisk korzeni C6. Poziom ten jest jednym z obszarów, gdzie najczęściej występują przepukliny dysku . Może to spowodować osłabienie mięśnia dwugłowego i mięśni prostowników nadgarstka. Ból, drętwienie i mrowienie mogą promieniować do kciuka dłoni.
- przepuklina dysku w odcinku szyjnym na poziomie C6-C7 powoduje ucisk korzeni nerwowych C7 i jest kolejnym popularnym miejscem lokowania się przepukliny. To może powodować osłabienie mięśni z tyłu ramienia i przedramienia oraz mięśni prostowników palców. Drętwienie i mrowienie oraz ból może promieniować w dół tricepsa i do środkowego palca.
- przepuklina dysku C7-Th 1 powoduje ucisk korzeni nerwowych C8. Może to prowadzić do osłabienia podczas chwytania ręką, a także ból, drętwienie i mrowienie, które wędrują poprzez ramię do małego palca i boku ręki.
Objawy przepukliny dysku kręgosłupa piersiowego
Przepukliny dysków w górnej części pleców rzadko są symptomatyczne i rzadko produkują ból, ale jeśli powodują one dolegliwości bólowe to zazwyczaj odczuwalne są w górnej części pleców i / lub klatki piersiowej.
Diagnoza przepukliny dysku.
Uzyskanie prawidłowej diagnozy klinicznej jest sprawą kluczową, ponieważ od diagnozy zależny jest wybór opcji leczenia. Dokładna diagnoza kliniczna musi opierać się głównie na objawach pacjenta i innych informacjach uzyskanych od pacjenta w wywiadzie medycznym, jak również dokładnego badania fizykalnego. Może być potwierdzona przeprowadzonymi badaniami Rtg lub MRI.
Możliwości leczenia przepuklina dysku.
Podstawowym celem leczenia dla każdego pacjenta jest złagodzenie bólu i innych objawów wynikających z przepukliny dysku. Aby osiągnąć ten cel, plan leczenia powinien być ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od źródła bólu, jego nasilenia i specyficznych symptomów, które wykazuje pacjent.
Ogólnie rzecz biorąc, pacjentom zwykle zaleca się rozpocząć leczenie zachowawcze (nie chirurgiczne) przed uwzględnieniem chirurgii kręgosłupa. Jednakże w przypadku niektórych pacjentów wczesna interwencja chirurgiczna jest korzystna. Na przykład, gdy pacjent ma postępującą słabość rąk i/lub nóg z powodu ucisku korzeni nerwowych. Operacja pozwala zatrzymać postęp objawów neurologicznych i stworzyć optymalne warunki dla regeneracji nerwów. W takich przypadkach, bez interwencji chirurgicznej może wystąpić trwałe uszkodzenie nerwów.
Istnieje również kilka stosunkowo rzadkich schorzeń, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Na przykład zespół ogona końskiego, który zazwyczaj charakteryzuje się postępującym osłabieniem nóg i / lub nagłą dysfunkcją jelit lub pęcherza moczowego. Stan pacjenta wymaga objęcia go natychmiastową opieką medyczną oraz poddania go operacji.
Dla przepukliny dysku kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego stosuje się leczenie zachowawcze (nie chirurgiczne). Zabiegi można zazwyczaj stosować przez około cztery do sześciu tygodni w celu zmniejszenia bólu i dyskomfortu. Zastosowanie metody prób i błędów jest często niezbędne, aby znaleźć odpowiednią kombinację zabiegów. Pacjenci mogą spróbować jednej formy zabiegu lub może okazać się pomocne, aby użyć kombinacji kilku metod leczenia na raz. Na przykład, jeśli leczenie koncentruje się na łagodzeniu bólu ( poprzez leki) może okazać się, że inne terapie takie jak manipulacje lub fizjoterapia będą przez pacjenta lepiej tolerowane. Oprócz pomocy w odzyskiwaniu funkcji fizykoterapeuta często edukuje pacjentów na temat postępowania, które zapobiegać będzie nawrotom dolegliwości i pogłębianiu się zużywania dysku.
Jeśli leczenie zachowawcze jest skuteczne w zmniejszaniu bólu i dyskomfortu pacjent powinien je kontynuować, a po ustąpieniu dolegliwości skorzystać z odpowiednio dla niego opracowanego planu ćwiczeń, prowadzonego przez fizjoterapeutę a w późniejszym czasie wykonywanego samodzielnie w domu.
Połączenie następujących sposobów leczenia zachowawczego może być stosowane przez co najmniej pierwszych sześć tygodni dyskomfortu i bólu:
- terapia manualna,
- terapia ciepłem lub zimnem,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen i inhibitory COX-2 do łagodzenia bólu,
- doustne sterydy, aby zmniejszyć stan zapalny i ból,
- narkotyczne leki przeciwbólowe dla złagodzenia bólu.
- kinezyterapia, ćwiczenia i delikatne rozciąganie, aby pomóc złagodzić ucisk na korzenie nerwowe,
- zastrzyki zewnątrzoponowe, aby zmniejszyć stan zapalny i ból.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...