Spłycenie lordozy

Lordoza (z greckiego lordos – zgięty) jest to określenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa, która występuje zarówno w odcinku szyjnym jaki i lędźwiowym. Termin ten pojawiający się w opisach badań diagnostycznych (RTG, RM) często budzi wśród pacjentów niepewność i obawy, które w większości przypadków wcale nie muszą oznaczać poważnych problemów. W warunkach prawidłowych kręgosłup człowieka obserwowany z boku nie jest całkowicie prosty i posiada charakterystyczny kształt, który można porównać do spłaszczonej litery „S”.  Wypukłości skierowane w kierunku przednim opisywane są jako lordozy (lędźwiowa lub szyjna), natomiast wypukłości skierowane do tyłu to kifozy (piersiowa).

 

Spłycenie lordozy

Spłycenie lordozy (czasami można również spotkać się z terminem „spłaszczenie”) to termin oznaczający, że fizjologiczny kształt krzywizny nie jest zachowany, że jest ona zbyt „płytka”, a mówiąc inaczej po prostu kręgosłup jest w tym miejscu za bardzo wyprostowany. Zazwyczaj problem ten dotyczy odcinka szyjnego (w opisach badania rentgenowskiego można spotkać określenia „objaw kija bambusowego”, „obraz kija od szczotki”), rzadziej lędźwiowego. To czy u danej osoby mamy do czynienia z lordozą fizjologiczną czy już spłyconą zdeterminowane jest po części genetycznie (stopień krzywizny zależy od kształtu kręgów i orientacji stawów międzykręgowych w przestrzeni), a także zależne jest od prowadzonego trybu życia. Notoryczne ustawienie szyi w pozycji zgięcia (skłonu) np. podczas pracy siedzącej, czytania książki itp. sprzyja spłaszczeniu lordozy szyjnej.

 

Objawy spłycenia lordozy szyjnej

Spłycenie lordozy szyjnej może prowadzić do wielu problemów i dysfunkcji, takich jak zwężenie otworu międzykręgowego, spondyloza, kręgozmyk, osteofity itp. Zjawiska te diagnozowane są zazwyczaj po wykonaniu badania rtg lub rezonansu, natomiast niepokojące objawy mogące świadczyć o tym, że z odcinkiem szyjnym dzieje się coś niedobrego pacjenci odczuwają przeważnie dużo wcześniej. Mogą to być miedzy innymi bóle promieniujące do kończyn górnych, drętwienia rąk, bole barków, a także lokalne bóle szyi, zwłaszcza podczas ruch wyprostu (odchylanie głowy do tyłu).