Dominika CredoDietetyk kliniczny

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie pracuje w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie na Oddziale Endokrynologii i Pediatrii. Krąg zainteresowań dotyczy dietetyki klinicznej, a w szczególności profilaktyki i leczenia chorób dieto-zależnych głównie u małych pacjentów.

 Na co dzień prowadzi edukację żywieniową wśród dzieci z niedoborem masy ciała, nadwagą oraz otyłością i zaburzeniami z nią związanymi (nieprawidłowa gospodarka lipidowa i węglowodanowa, insulino oporność, stłuszczenie wątroby).

Uważa, że podstawą efektywnego leczenia otyłości u najmłodszych jest zaakceptowanie przez dziecko proponowanych zmian w sposobie żywienia oraz zaangażowanie całej rodziny w stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Prowadzi również konsultacje dietetyczne dla osób dorosłych w ramach profilaktyki i leczenia chorób diet zależnych, a w szczególności nadwagi i otyłości oraz dla osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej i węglowodanowej (podwyższone stężenie cholesterolu i trójglicerydów, nieprawidłowa tolerancja glukozy).

Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza:

  • wywiad zdrowotny – pomocne będą aktualne badania laboratoryjne, zalecenia lekarskie oraz lista przyjmowanych leków i suplementów diety,
  • ocenę aktualnego sposobu żywienia – na podstawie dokładnego wywiadu żywieniowego oraz analizy dzienniczka, który należy prowadzić przed wizytą (tu można pobrać – DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY, albo odebrać w przychodni),
  • podstawowe pomiary antropometryczne.

Dietetyk zwróci uwagę na zagrożenia jakie wynikają z nieprawidłowego sposobu żywienia.

Wskaże błędy żywieniowe oraz powie jak je wyeliminować.

Zaproponuje takie zmiany w dotychczasowym sposobie żywienia, które zostaną zaakceptowane przez pacjenta.

Przekaże zalecenia żywieniowe, indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia, które umożliwią wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych już po pierwszej wizycie.

(Pierwsza wizyta trwa ok.45- 60 minut)- cena 150 zł.

Istnieje także możliwość otrzymania indywidualnego planu żywieniowego (jadłospisu), uwzględniającego zapotrzebowanie energetyczne, stan zdrowia oraz styl życia pacjenta.

Jadłospis na 7 dni – cena 120 zł

Na wizytach kontrolnych, dietetyk:

  • odpowie na pytania i wyjaśni wszelkie wątpliwości,
  • oceni postępy wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych (pomocne będzie prowadzenie dzienniczka żywieniowego),
  • wprowadzi ewentualne modyfikacje zaleceń, tak aby jak najbardziej ułatwić zmianę sposobu żywienia,
  • udzieli wsparcia i dalszej motywacji.

(Wizyta kontrolna trwa ok. 30 min. ) – cena 120 zł