Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Skąd biorą się zaburzenia snu i jak je pokonać?

Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka, niezależnie od wieku. To właśnie ilość i jakość snu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, w tym na naszą koncentrację, samopoczucie i sprawność intelektualną. Brak snu lub jego zaburzenia mogą zaburzyć nasze codzienne funkcjonowanie, dlatego, jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek symptomy, powinniśmy jak najszybciej podjąć reakcję w celu wyeliminowania problemu.

Różnego rodzaju problemy ze snem to kłopot, który dotyka coraz większą ilość osób. Zazwyczaj mówiąc o problemach ze snem, myślimy o bezsenności, ponieważ jest ona najczęstszym problemem, jednak nie oznacza to, że jedynym. Wbrew pozorom zaburzenia snu to nie tylko problemy z zaśnięciem, czy wybudzaniem się ze snu, ale również niestandardowe zachowania w trakcie spania. Zaburzenia snu można podzielić na dwie kategorie: organiczne zaburzenia snu, które są objawem jakiejś innej choroby lub zaburzenia, a także nieorganiczne zaburzenia snu, które powodują koszmary senne, stres w ciągu dnia i inne tego typu czynniki. Jednak zaburzenia snu mają również inny podział, można je podzielić na dyssomnie i parasomnie. Co oznaczają te dwa pojęcia? Dyssomnia to rodzaj zaburzeń snu, który polega na kiepskiej jakości snu lub jej nieprawidłowej ilości. Wbrew pozorom nieprawidłowa ilość snu to nie tylko zbyt krótki, ale również i zbyt długi sen. Parasomnia to z kolei zaburzenie, podczas którego czas snu jest w normie, jednak w jego trakcie dochodzi do zachowań takich jak lunatykowanie, paraliż senny, lunatykowanie, czy krzyki w jego trakcie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń snu warto skonsultować się z neurologiem z Warszawy.

Zobacz ofertę: Neurolog Warszawa

Skąd właściwie biorą się zaburzenia snu i jak wpływają na życie?

Najpopularniejsze zaburzenie snu, czyli bezsenność często jest bagatelizowana, przez co chory, zamiast szukać pomocy, cierpi, odczuwając skutki braku snu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zaburzenia snu takie jak bezsenność mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Sen, podobnie jak jedzenie jest niezbędny dla życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Każdy człowiek powinien spać około 8 godzin. Osoby cierpiące na długotrwałą bezsenność mogą odczuwać nie tylko spadek energii i zmęczenie, ale również szereg innych objawów takich jak:

  • znaczne pogorszenie koncentracji 
  • spadek odporności 
  • większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych 
  • rozdrażnienie 
  • depresja
  • zawroty i bóle głowy, ogólne osłabienie 

To tylko część z efektów ubocznych, jakie może powodować brak snu. Skutki mogą być opłakane. Często odczuwamy konsekwencje bezsenności, ale po prostu nie wiążemy ich z tą dolegliwością. Niezależnie od tego, czy już zdążyliśmy odczuć na własnej skórze, jak bardzo negatywnie zaburzenia snu mogą wpłynąć na życie, czy jeszcze nie dotarliśmy do tego etapu, warto szukać pomocy specjalisty, kiedy tylko nasze problemy ze snem staną się regularne. 

Jeżeli zauważyłeś u siebie problem bezsenności lub innych zaburzeń snu skontaktuj się ze specjalistą z zakresu neurologii, który pomoże Ci odnaleźć przyczynę problemu: https://fimedica.pl/neurologia/

Bezsenność – czy można z nią walczyć na własną rękę?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy z bezsennością można poradzić sobie samodzielnie. Oczywiście istnieje kilka metod, które można wprowadzić w życie i bez wątpienia działają one u części osób cierpiących na bezsenność, jednak z pewnością nie u każdego zdadzą one egzamin. Jedną z metod jest stały rytm dzienny, czyli kładzenie się spać zawsze o tej samej godzinie. Ogromnym powodzeniem cieszą się również metody takie jak puszczanie muzyki relaksacyjnej, czy głębokie oddychanie i rozluźnianie mięśni tuż przed snem. Wielu osobom pomaga również zasypianie w kompletnej ciszy i ciemności, ponieważ wtedy nic nie przyciąga naszej uwagi i możemy w pełni skupić się na odpoczynku i zasypianiu. Musimy pamiętać, że warto spróbować wszystkich tych sposobów, jeśli jednak okażą się one nieskuteczne, to nie poddawajmy się, tylko szukajmy pomocy u warszawskiego neurologa, który znajdzie przyczynę naszej bezsenności i pomoże nam ją wyeliminować. 

Cierpisz na bezsenność lub inne zaburzenia snu i próbowałeś już wszystkiego? Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci: https://fimedica.pl/kontakt/

Zamknij menu