Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Rwa barkowa

W stawie barkowym powierzchnie utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki. Składa się z 4 stawów:
-staw mostkowo-obojczykowy,
-staw barkowo obojczykowy,
-staw ramienny,
-staw łopatkowo-żebrowy,
które mogą się przyczynić do dolegliwości bólowych całego barku.
Rwa barkowa ma podłoże korzeniowe. Jest to charakterystyczny ból promieniujący od odcinka szyjnego kręgosłupa do łokcia, przedramienia czy nawet palców. Rzadziej odczuwalny jest ból po stronie przedniej części klatki piersiowej. Ból spowodowana jest, najczęściej zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa, dyskopatią, zaburzeniami hormonalnymi czy przeciążeniami na skutek nadwyrężonej kończyny górnej.

Rwa barkowa – przyczyny

Występowanie rwy ramiennej, najczęściej powstaje przez ucisk na korzenie nerwowe w odcinku szyjnym, bądź poprzez zmiany zwyrodnieniowe, które mogą występować w stawach lub krążkach międzykręgowych. Krążek międzykręgowy jest prawidłowo odżywiony i nawodniony, kiedy występują zwyrodnienia w danym odcinku kręgosłupa, jego kształt ulega deformacji i odwodnieniu co prowadzi do jego mniejszej elastyczności. W tym odcinku ból narasta, kiedy krążki są na tyle blisko że dochodzą do tarcia między kręgami. W wyniku tego zjawiska mogą powstać wyrostki kostne, które dodatkowo drażnią zwoje nerwowe i przejawiają ból u pacjenta. Zaś wymieniona wcześniej dyskopatia, która przyczynia się do wybrzuszenia jądra miażdżystego z pierścienia włóknistego (potocznie mówiąc krążka) w odcinku szyjnym, struktura kanału kręgowego zostaje uciśnięta i objawia to bólem promieniującym do kończyny górnej.

Do kolejnych przyczyny należą również nadmiernie napięte mięśnie szyi (np. przy wymuszonej, długotrwałej pozycji siedzącej) czy stany zapalne okolicznych tkanek,
-zaburzenia hormonalne;
-przeciążenia, od długotrwałej pracy fizycznej
-nowotwór.

Rwa barkowa – objawy

Ból występuję nagle, najczęściej rano, tuż po przebudzeniu, ma charakter jednostronny, wzdłóż nerwu zajętego od karku do kończyny górnej. Chory może mieć odczucie bólu, jako piekący czy palący. Mogą występować dodatkowe objawy, jak drętwienie czy mrowienie palców, zaburzenia czucia czy niedowład kończyny górnej. Objawy mogą się nasilać, przy niewielkim ruchu kończyną, przy nagłym wysiłku np. przy kaszlu czy szybszym oddechu. Rwa barkowa wywołuje ból lecz nie ogranicza zakresu ruchomości w stawie.

Rwa barkowa – leczenie

Przy zdiagnozowaniu rwy barkowej, wystarczy sam wywiad z pacjentem, aczkolwiek w rozpoznaniu pomocne będą badania RTG i rezonans magnetyczny, które wykluczą inne zespołu bólowe. Najczęściej, pacjentowi przepisywane jest leczenia zachowawcze czyli farmakoterpie, są to między innymi: niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki obniżające napięcie mięśniowe czy zwykłe leki przeciwbólowe. Jednak najskuteczniejszym leczeniem okazuję się terapia manualna, która wpływa bezpośrednio na tkanki, terapeuta rozluźnia mięśnie, powodując więcej miejsca na przepływ nerwu. Lekarz może również przepisać zabiegi fizykoterapuetyczne, lecz wdrążenie takich zabiegów, można wykonać dopiero, po okresie ostrego bólu. Na rwę barkową, zaleca się zabiegi takie jak: laser, ultradźwięki czy krioterapia. W stanach ostry, rwa ramienna może być kwalifikowana do operacji. Wspomaganiem leczenia rwy barkowej, może być przydatne zaopatrzenie ortopedyczne, np. kołnierz ortopedyczny który odciąża kręgosłup i przejmuję pracę mięśni, dzięki czemu, stosunkowo je rozluźnia. Należy zwracać uwagę, aby nie przeciążać chorego odcinka kręgosłupa, dobierać odpowiednie pozycje, tak by nie wykonywać nagłych ruchów czy gestów, które mogą zwiększyć ból. Następnie, po wyleczeniu ostrego stanu rwy barkowej, chory powinien kontynuować terapie manualną i wdrążyć systematycznie ćwiczenia z rehabilitantem, aby odbyty stan uszkodzenia nie nawrócił.

Zamknij menu