Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Rodzaje rehabilitacji i ich zastosowanie

Sprawność fizyczna i codzienna dbałość o zdrowie to najważniejsze kwestie, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Regularna rehabilitacja w Warszawie wspomaga nasze ciało i pozwala rozluźnić spięte mięśnie oraz usprawnia proces leczenia kontuzji. Jakie wyróżniamy rodzaje rehabilitacji i kiedy zdecydować się na konkretne zabiegi?

Prowadzenie aktywnego trybu życia oraz zdrowe odżywianie są kluczowymi elementami, które w połączeniu z redukcją stresu pozytywnie wpływają na naszą psychikę oraz stanowią doskonałą profilaktykę przeciw wielu chorobom. Zdarza się jednak, że regularne uprawianie sportu może przyczyniać się do powstawania kontuzji oraz uszkodzeń mięśniowych, z którymi boryka się wielu z nas. Warto wówczas udać się do specjalisty i rozpocząć regularną rehabilitację, która ma celu przywrócenie pełnej sprawności ruchowej. Istnieje kilka rodzajów rehabilitacji, które są zalecane w procesie leczenia najróżniejszych urazów układu ruchowego, bądź jako fizjoterapia dla osób prowadzących siedzący tryb życia. W obu przypadkach o sposobie leczenia decyduje profesjonalny fizjoterapeuta, który dopasowuje ćwiczenia i zabiegi do indywidualnych preferencji i potrzeb pacjenta. Z jakimi rodzajami rehabilitacji możemy się spotkać na takich zajęciach?

Jakie wyróżniamy typy rehabilitacji?

Rehabilitacja, czyli, innymi słowy fizjoterapia, skupia się na leczeniu schorzeń układu ruchowego. Wyróżniamy cztery podstawowe typy rehabilitacji w Warszawie, stosowane w procesie leczenia poszczególnych dolegliwości u pacjentów, mianowicie terapia manualna, masaż, kinezyterapia i fizykoterapia. Terapia manualna polega na leczeniu manualnym, czyli leczeniu za pomocą rąk, skupiając się na neuromobilizacji oraz mobilizacji tkanek miękkich. Fizjoterapeuta stosuje takie metody, jak McKenzie, Cyriax, Mulligan, Akerman czy Levit, dzięki czemu pomaga przywrócić sprawność uszkodzonych mięśni czy kończyn. Masaże natomiast polegają na uciskaniu mięśni i tkanek za pomocą specjalistycznych ruchów dłoni, które pomagają w rozluźnieniu napiętych mięśni i zrelaksowaniu całego ciała. Masaże i terapię manualną poleca się w szczególności osobom z przewlekłymi bólami kręgosłupa, prowadzącym siedzący tryb życia oraz sportowcom, potrzebującym regularnego rozluźnienia przetrenowanych mięśni. Kinezyterapia jest metodą fizjoterapii, która wymaga zastosowania odpowiednich sprzętów wspomagających ćwiczenia fizyczne, natomiast fizykoterapia wykorzystuje prąd elektryczny, światło, magnetyzm, ultradźwięki i niskie temperatury do odpowiednich zabiegów, mających na celu zmniejszenie bądź eliminację dokuczliwych bólów bądź stanów zapalnych. Te dwie metody stosowane są podczas rehabilitacji pourazowej, która wymaga długotrwałego leczenia.

Kiedy warto udać się na fizjoterapię i jak dopasować odpowiedni jej rodzaj?

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą aktywną czy prowadzisz siedzący tryb życia, zawsze warto rozważyć regularną rehabilitację w formie terapii manualnej bądź masaży. Dzięki temu Twoje mięśnie rozluźnią się, przestaną być tak spięte i problematyczne, a dokuczliwe bóle kręgosłupa się zmniejszą. Jeśli dużo ćwiczysz i jesteś aktywny, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się masaże, które pomogą zrelaksować całe ciało i zmniejszą poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, który może wzrastać podczas intensywnych ćwiczeń. Jeśli zaś nie jesteś fanem sportu i większość czasu spędzasz za biurkiem, warto rozpocząć regularną terapię manualną, wspomagającą leczenie dolegliwości kręgosłupa i stawów. W przypadku zaś urazów czy kontuzji warto udać się na rehabilitację zabiegową, z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów.

Jak wygląda wizyta w gabinecie rehabilitacyjnym?

W rehabilitacji w Warszawie najważniejszym aspektem jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Schorzenia, z jakimi zmagają się pacjenci, wymagają różnych zabiegów, dlatego też nie należy stosować jednego rodzaju zabiegów wobec wszystkich. Profesjonalny fizjoterapeuta, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności manualne doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podczas pierwszego etapu leczenia bardzo ważna jest rozmowa z pacjentem oraz omówienie wszelkich problemów i dolegliwości. Po takim wywiadzie środowiskowym rehabilitant będzie w stanie dopasować rodzaj ćwiczeń i zabiegów, które postawią pacjenta na nogi i wspomogą powrót do pełnej sprawności ruchowej. Warto więc na pierwszą wizytę zabrać ze sobą wszystkie badania obrazujące Twój stan zdrowia oraz opisać wszelkie dolegliwości oraz schorzenia, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. 

Zamknij menu