Rehabilitacja po mastektomii

Mastektomia jest często koniecznością w zwalczaniu raka piersi. Dlatego wiele kobiet zmaga się z powikłaniami, które utrudniają funkcjonowanie w codziennym życiu i uniemożliwiają kontynuowanie pracy zawodowej. Bez wątpienia rehabilitacja po mastektomii jest  bardzo  ważna zarówno po mastektomii całościowej, jak i częściowej. Istotne  jest, aby ćwiczenia rozpocząć jak najwcześniej, nawet już w pierwszej dobie po operacji. Głównym celem  rehabilitacji jest poprawa siły mięśniowej, poprawa ruchomości w stawach oraz zmniejszenie obrzęku ręki, który powstaje w wyniku wycięcia pachowych węzłów chłonnych.

Kobiety po mastektomii mogą znaleźć wsparcie i pomoc w Specjalistycznym Centrum Terapii Dzieci i Dorosłych FIMEDICA w Warszawie.

1 etap rehabilitacji po mastektomii to głównie  ćwiczenia ręki:

  • ściskanie i rozluźnianie ręki,
  • odwodzenie i przywodzenie palców.

2 etap rehabilitacji po mastektomii to ćwiczenia całej kończyny górnej:

  • zgięcia w stawie łokciowym,
  • chwyt za łokcie ,ręka kończyny chorej opiera się za zdrowej, wznos kończyn w górę,
  • wznos ramion przodem  w górę ,
  • ręce na barkach, krążenie ramion w przód i w tył,
  • wznos kończyn bokiem.

To tylko przykłady ćwiczeń, które można wykonywać nawet samemu w domu. Wzbogacić je można ćwiczeniami z laską, dzięki której można kontrolować i dozować każdy ruch. Ćwiczenia należy wykonywać po 15-30 powtórzeń do granicy bólu. Ważne jest, aby po każdym ćwiczeniu wstrząsnąć chorą kończyną w celu rozluźnienia oraz wykonać parę pogłębionych wdechów.

Innym istotnym  elementem rehabilitacji po mastektomii jest drenaż limfatyczny. Ciągle powracający po operacji obrzęk limfatyczny nie tylko powoduje dyskomfort, ale również w znacznej mierze ogranicza ruchomość kończyny. Ważne jest, aby odprowadzanie limfy odbywało się prawidłowo, dlatego każda osoba po mastektomii powinna być zapoznana z tą techniką. W profilaktyce przeciwobrzękowej należy pamiętać o czynnikach, które sprzyjają powstawaniu obrzęku. Powinno się m.in. unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, spania na chorej stronie, gorących kąpieli, wilgoci, długiego moczenia kończyny itd.

Bardzo ważne jest dobranie prawidłowej protezy piersi. Proteza ta powinna mieć prawidłowo dobrana wagę oraz wielkość. Jest to ważne nie tylko z powodu lepszego komfortu kobiety po mastektomii, ale również ze względów zdrowotnych. Brak piersi może spowodować nieprawidłową postawę ciała, a co za tym idzie problemy m.in. z kręgosłupem.

Ważnym elementem rehabilitacji jest także rozciąganie blizny. Zapobiega to zrostom, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ruchomości w stawie ramiennym.

rehabilitacja po mastektomii

rehabilitacja po mastektomii

Kobiety po mastektomii mogą znaleźć wsparcie i pomoc w Specjalistycznym Centrum Terapii Dzieci i Dorosłych FIMEDICA w Warszawie. Wyspecjalizowani terapeuci prowadzą mobilizacje blizny pooperacyjnej, drenaż limfatyczny i odpowiednie do potrzeb każdej pacjentki ćwiczenia. Uczą wykonywania tych ćwiczeń w domu oraz odpowiadają na wszelkie pytania i wątpliwości.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Umów już dziś wizytę