REHABILITACJA PO COVID-19

 

Bóle głowy, duszności, bóle mięśniowa, a także ogólne osłabienie i zmęczenie, z tymi problemami muszą mierzyć się nie tylko osoby zakażone corona wirusem, ale również te, które chorobę mają już za sobą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po przebytej chorobie, dlatego nie należy pozostawiać powrotu do zdrowia przypadkowi. Osoby cierpiące na dolegliwości po przebytym Covid-19 mogą przyspieszyć swój powrót do pełnej sprawności, korzystając z rehabilitacji po Covid-19 w FIMEDICA. 

REHABILITACJA PO COVID-19 składa się z następujących elementów: 

Indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą. 

Przed przystąpieniem do rehabilitacji po Covid – 19 proponujemy Państwu odbycie wstępnej, bezpłatnej, konsultacji z fizjoterapeutą w celu ustalenia indywidualnego toku postępowania. 

Terapia manualna lub zabiegi terapii osteopatycznej.

Terapia manualna skupia się na zabiegach manualnych, które pomagają przeciwdziałać dysfunkcjom tkankowym i stawowym, dzięki czemu chorzy mogą odczuć ogromną ulgę i poprawę samopoczucia już po kilku pierwszych zabiegach. Oddziałuje na cały organizm, między innymi na układ kostno-stawowy, układ nerwowy, narządy, tkanki, a także w dużej mierze na psychikę. To połączenie pozwala na pomoc pacjentom, których objawy po covidowe mają różne stopnie zaawansowania.

Osteopatyczna terapia wisceralna i na Autonomiczny Układ Nerwowy. 

Niezwykle ważne z terapeutycznego punktu widzenia są interakcje pomiędzy obydwoma częściami układu autonomicznego: współczulną i przywspółczulną. 

Zachowanie równowagi w działaniu tych dwóch części autonomicznego układu nerwowego jest sprawą niezwykle istotną dla zachowania zdrowia. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy bardzo wielu z nas żyje w pośpiechu, przewlekłym stresie i pod wpływem silnych – nie zawsze pozytywnych – emocji, współczulny układ nerwowy jest w stanie ciągłego pobudzenia. Reakcja „uciekaj albo walcz” wciąż jest aktywna w organizmie pomimo braku realnego zagrożenia. 

Podobnie dzieje się w sytuacji choroby i po jej ustąpieniu. Dlatego też bardzo ważnym elementem rehabilitacji po Covid-19 jest odpowiednio dobrana i zastosowana terapia osteopatyczna. 

Terapia Autonomicznego Układu Nerwowego- na czym polega ?

Działania terapeutyczne na AUN sprowadzają się do zastosowania technik osteopatycznych mających na celu obniżenie reaktywności współczulnego układu nerwowego i pobudzaniu funkcji układu przywspółczulnego. Są to techniki manualne ukierunkowane na działania w obrębie kręgosłupa, przepony, narządów wewnętrznych, połączenia czaszkowo-kręgowego oraz działania polegające na stymulacji nerwu błędnego na różne sposoby. 

W terapii dążymy także do regulacji cyklu dobowego i przywrócenia zdrowego snu, zoptymalizowania diety, dostarczenia wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, minerałów i witamin, przywrócenia zdrowego myślenia i poprawy nastroju.

Trening oddechowy. 

Trening oddechu dedykowany jest, przede wszystkim, osobom po przebytych chorobach infekcyjnych (w tym Covid-19) oraz prowadzącym siedzący tryb życia i podlegającym działaniu długotrwałego lub często powtarzającego się stresu. U osób tych stwierdzamy bardzo wzmożone napięcie mięśni oddechowych i przepony oraz napięcie i przykurcze w obrębie mięśni brzucha i powięzi w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Efektem tych zaburzeń jest spłycony lub zbyt głęboki oddech, prowadzący do hiperwentylacji, przyspieszonej akcji serca, problemów gastrycznych, bólu głowy i wielu innych zaburzeń funkcjonalnych.

Trening oddechu jest więc doskonałym sposobem na rozluźnienie napiętych struktur mięśniowo-powięziowych, zoptymalizowanie akcji oddechowej i rytmu serca oraz sposobem na uzyskanie głębokiej relaksacji zarówno dla ciała jak i dla umysłu. Trening oddechu bywa często poprzedzony serią zabiegów terapii manualnej. 

Treningu oddechowego można się nauczyć by później samodzielnie kontynuować ćwiczenia w domu.

Tlenoterapia hiperbaryczna dla ozdrowieńców już w naszym ośrodku! 

Hipoksemia (czyli niedotlenienie) może wystąpić u osób z przewlekłą chorobą płuc, zwłóknieniem płuc, mukowiscydozą, bezdechem sennym czy zakażeniem COVID-19. Jeżeli osoba cierpi na ciężkie ataki astmy, może zmagać się z hipoksemią. Uzyskanie dodatkowego tlenu w takich przypadkach ratuje życie! 

Głównym efektem tlenoterapii hiperbarycznej jest hiperoksja. Podczas której tlen rozpuszcza się fizycznie w osoczu krwi. Dyfuzja jest napędzana przez różnicę ciśnienia (1.3 ATA), tlen jest wypychany dalej do tkanek, które do tej pory nie były odpowiednio dotlenione. Przenika do obszarów normalnie niedostępnych dla cząsteczek tlenu, dzięki czemu zwiększa ogólną przyswajalność tlenu w organizmie. 

Trening funkcjonalny. 

Trening funkcjonalny jest elementem, który pozwala na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej i poprawy możliwości wykonywania wysiłku fizycznego. Po przebytej chorobie Covid-19 wiele osób uskarża się na długotrwale występujące osłabienie i zmniejszoną wydolność wysiłkową. Indywidualnie dostosowany do aktualnych możliwości pacjenta i ewoluujący w czasie trening funkcjonalny pozwoli na szybszy powrót do pełni sił i możliwości. 

Suplementacja.

Suplementacja to jeden z kluczowych elementów terapii w zakresie uzupełniania niedoborów żywieniowych. Dość powszechny w dzisiejszych czasach aczkolwiek stosowany często nieumiejętnie. U pacjentów po przebytej chorobie Covid-19 naszym zadaniem jest doradzenie pacjentowi, które suplementy są dla niego odpowiednie i jakie dawki, w jak długim czasie powinien zastosować by skutecznie wzmocnić swój organizm i podnieść odporność.

Zajmujemy się też monitorowaniem stanu pacjenta (testy diagnostyczne nam to ułatwią, gdyż można je też zastosować po kilku miesiącach suplementacji aby zobaczyć czy wdrożone postępowanie przynosi zamierzone efekty) oraz modyfikować zalecenia w przypadku kiedy efekty będą niezadawalające.

Zastosowanie odpowiednio, indywidualnie dobranych, suplementów w zdecydowanym stopniu podnosi skuteczność pozostałych zabiegów terapeutycznych.