Rehabilitacja kręgosłupa po porodzie – jak rozpoznać, że jej potrzebujemy?
Ciąża to piękny czas, jednak forma po porodzie u kobiet bywa bardzo zróżnicowana, a powrót do stanu sprzed ciąży może czasem być utrudniony lub trwać bardzo długo.
Ciąża, a ciało kobiety
Ciało w okresie ciąży ulega wielu zmianom. Ma wpływ na układ hormonalny, a także anatomiczny kobiety. W pierwszym trymestrze, dochodzi do zmian, które mają na celu pomóc dziecku się rozwijać, a także odżywiać. Niestety kobietom często towarzyszą dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Jest to związane z szybkim przybieraniem na wadze oraz ze zmianą środka ciężkości ciała. Natomiast, gdy organizm przygotowuje się do porodu, rozluźnia cały aparat więzadłowo – mięśniowy. Rozluźnieniu ulegają wszystkie więzadła oraz torebki stawowe. Ten stan po porodzie się utrzymuje i może powodować bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a dodatkowo mogą się nasilać z powodu osłabienia oraz rozciągnięcia mięśni brzucha. Powodem mogą być również słabe mięśnie grzbietu. Jeżeli bóle nie pojawiły się bezpośrednio po porodzie, nie znaczy, że już się nie pojawią. Kobieta może zacząć odczuwać bóle kręgosłupa poprzez ciągłe podnoszenie dziecka. Często ból przez kobiety jest opisywany jako dokuczliwy i utrzymuje się ponad trzy tygodnie, a jedynym lekarstwem jest rehabilitacja.
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacją nazywamy zespół działań, mających na celu przywrócenie lub pomoc choremu w osiągnięciu maksymalnie najlepszej sprawności. Rehabilitacja umożliwia samodzielne funkcjonowanie, a także powrót do pracy czy wcześniejszych obowiązków.
Rehabilitacja kręgosłupa po porodzie
Rehabilitacja kręgosłupa powinna odbywać się w profesjonalnej i sprawdzonej klinice, ponieważ bardzo łatwo o uszkodzenie struktury w kręgosłupie, a tym samym – o większy ból. Należy zatem pracować z osobą w pełni wykształconą. Godną polecenia kliniką w Warszawie jest https://fimedica.pl/ , która oferuje rehabilitację kręgosłupa w ciąży i po porodzie. Wszystkie prowadzone w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Fimedica formy rehabilitacji są w pełni bezpieczne dla młodych mam, a także ich dzieci. Rehabilitacja pomoże polepszyć jakość życia codziennego i zredukować uciążliwe dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Będąc młodą mamą, należy dbać o zdrowie nie tylko swojego dziecka, ale także o swoje. Rehabilitacja poporodowa wzmacnia osłabione mięśnie i aparat więzadłowo – stawowy. Oczywiście metod oraz technik jest dużo, jednak to profesjonalista dobierze odpowiednie ćwiczenia, które przede wszystkim są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ jak wiadomo odpowiednio postawiona diagnoza ma kluczowe znaczenie dla sukcesu zastosowanej terapii.
Zmiany kręgosłupa
Podczas ciąży dochodzi do utraty stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także zmian podparcia kolumny kręgosłupa w segmencie ruchowym z trzypunktowego w skład, którego wchodzi dysk oraz stawy międzywyrostkowe, na dwupunktowy – powierzchnie stawowe bądź jednopunktowy – dysk. Po ciąży kręgosłup wraca do wcześniejszej postawy, jednak jest to utrudnione z powodu rozciągniętych mięśni brzucha i potrzeba na to czasu.
Jak mogę o siebie zadbać w czasie ciąży i po niej?
Kobiety będące w ciąży powinny zadbać o siebie odpowiednio wcześnie, aby zapobiec dokuczliwym bólom kręgosłupa. Przede wszystkim – ruch. Jeżeli kobieta była mało aktywna fizycznie przed zajściem w ciążę – to jest właśnie ostatni moment na podjęcie działań. Możliwości jest naprawdę całe mnóstwo. Joga, spacery, pilates lub specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży to ulga dla kręgosłupa. Niektóre czynności takie jak schylanie lub dźwiganie wykonujemy nawykowo. Należy jednak się temu nieco bardziej przyjrzeć, ponieważ czynności, które wykonujemy nieprawidłowo to kolejne narażenia kręgosłupa na przeciążenia. Po ciąży należy starać się trzymać wyprostowaną postawę ciała, ponieważ garbienie się powoduje jeszcze większy ból. W trakcie siedzenia, aby dać ulgę zmęczonym nogom można je unosić do góry, a podczas karmienia opierać na krześle.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...