Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Rehabilitacja dziecięca, co musisz o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość rodziców wzrasta, wiele dzieci rozpoczyna rehabilitację od samego początku swojego życia. Dzięki szybkiej reakcji i natychmiastowej opiece rehabilitanta w przypadku większości dzieci udaje się na stałe wyeliminować towarzyszące dziecku problemy i sprawić, że jego dalszy rozwój będzie przebiegał zupełnie bezproblemowo. W przypadku dzieci podobnie jak w przypadku dorosłych stosowane są najróżniejsze metody rehabilitacji, które dobierane w zależności od problemu, jaki dotyczy dziecka oraz wieku. Co jeszcze warto wiedzieć o rehabilitacji dziecięcej?

W przypadku dzieci rehabilitacja może znacznie wpływać na ich ogólny rozwój, dlatego już od chwili narodzin warto zadbać o okresowe, profilaktyczne kontrole, ponieważ specjalista może zauważyć początki wad postawy, czy dysfunkcję, której my, jako rodzice nie będziemy w stanie dostrzec. Często w przypadku małych dzieci problemy mogą powstać na skutek tego, jak były one ułożone w okresie płodowym. Również wybieranie nieprawidłowej postawy podczas codziennego funkcjonowania i codzienne utrwalanie jej może spowodować problemy z ustawieniem miednicy, kolanami, stopami, kręgosłupem, czy nawet okolicami klatki piersiowej. Również nieprawidłowe napięcie mięśniowe to przypadłość, którą skorygować można przy pomocy rehabilitacji w Warszawie.

Rehabilitacja dziecięca, dla kogo jest przeznaczona?

W przypadku dzieci rehabilitacja kojarzy się często z wadami postawy, jednak jest ona skuteczna także w przypadku wielu chorób i schorzeń, które dotykają dzieci, często już od urodzenia. W takich przypadkach rehabilitacja może mieć wpływ nie tylko na ich codzienne funkcjonowanie, ale również na efektywniejszą walkę z chorobą, która ich dotyka. W przypadku takich chorób jak mózgowe porażenie dziecięce, wady wrodzone stóp, choroby zanikowe mięśni, czy uszkodzenia powstałe podczas porodu również z powodzeniem stosuje się rehabilitację. To samo dotyczy wcześniaków, które ze względu na przedwczesne przyjście na świat zmagają się z wieloma trudnościami, a także zagrożeniem wystąpienia komplikacji i zaburzeń rozwoju.

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale rehabilitacja jest niezwykle skuteczna także w przypadku zespołów genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Retta, czy z zespół Aspergera itp. Również dzieci z epilepsją często poddawane są rehabilitacji ze względu na liczne korzyści z niej płynące. Schorzeń, których leczenie można wspomóc, przy pomocy regularnych ćwiczeń jest znacznie więcej, dlatego warto udać się na konsultację ze specjalistą, który oceni, czy nasze dziecko kwalifikuje się do rehabilitacji i dobierze jej odpowiedni rodzaj.

Rehabilitacja dziecięca – dlaczego warto?

Korzyści płynące z rehabilitacji są oczywiście zależne od tego, na jaką przypadłość cierpi nasze dziecko, a także od stanu jej zaawansowania, jednak nie da się zaprzeczyć, że zawsze w przypadku dobrze dobranej rehabilitacji takie korzyści występują zawsze, oczywiście zakładając, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo i regularnie. Wśród powodów, dla których warto podjąć rehabilitację z dzieckiem, możemy wyróżnić znaczną poprawę mobilności i unormowanie napięcia mięśniowego, a także znaczna poprawa jakości życia na wielu płaszczyznach.

Należy pamiętać o tym, że aby rehabilitacja w Warszawie przyniosła najlepsze efekty, należy regularnie ćwiczyć z dzieckiem w domu, jednak warto odwiedzać rehabilitanta cyklicznie, aby oceniał on postępy dziecka i mógł wdrażać odpowiednie zmiany, kiedy te będą potrzebne. Podczas takiej wizyty korzysta nie tylko dziecko, ale również rodzice, którzy mogą zadać specjaliście nurtujące ich pytania i rozwiać swoje wszelkie wątpliwości. Takie regularne spotkania ze specjalistą są ważne również ze względu na fakt, że podczas nich rodzice przy okazji wdrażania nowych ćwiczeń rehabilitacyjnych uzyskują instrukcje, dzięki którym mają pewność, że dane ćwiczenie wykonywane jest poprawnie, dzięki czemu mają pewność, że rehabilitacja naprawdę przyniesie dziecku same korzyści.

Zamknij menu