Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Problemy ze stawami- jak z nimi walczyć?

Uciążliwy i długotrwały ból w okolicy stawów to niestety bardzo częsta dolegliwość, z jaką boryka się wielu pacjentów, niezależnie od wieku. Zwyrodnienia, obrzęki, urazy czy dysfunkcje stawowe znacznie obniżają nasz komfort życia. Jak zatem poradzić sobie z przewlekłym bólem stawów?

Wielu z nas boryka się z problemem przewlekłego bólu stawów, który może być spowodowany siedzącym trybem życia, nadwagą, kontuzjami i urazami mechanicznymi czy też jako forma wady wrodzonej. Niezależnie od przyczyny owej dolegliwości należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, które zminimalizuje ból i pomoże zadbać o problematyczne miejsca. Specjalistą zajmującym się schorzeniami stawów jest ortopeda, którego zadaniem jest przede wszystkim postawienie prawidłowej diagnozy za pomocą konkretnych badań obrazowych oraz rozmowy i konsultacji z pacjentem. Zdarza się jednak, że wielu z nas ignoruje wszelkie dolegliwości związane z układem ruchomym i po prostu nie zwracamy uwagi na takie szczegóły, jak ostry i nagły ból, niestabilność stawów bądź ich nadmierna ruchomość czy niewielkie obrzęki, czekając, aż ból ustąpi, a obrzęk zejdzie bez ingerencji lekarza. Jest to oczywiście błąd, który może skutkować pogłębieniem się problemu i nasileniem objawów bólowych. Jak zatem poradzić sobie z problemem bólu stawów i kiedy udać się do ortopedy w Warszawie?

Niepokojące objawy bólu stawów- kiedy udać się do specjalisty?

Chroniczne i długotrwałe problemy ze stawami to bardzo poważny kłopot, który ignorowany może doprowadzić do poważnych schorzeń, wymagających długiego i uciążliwego leczenia. Warto więc obserwować swoje ciało i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów czy nieprawidłowości skontaktować się z lekarzem. Jeśli zauważymy choćby niewielkie opuchnięcia czy obrzęki w okolicy stawów, zacznie dokuczać nam ból, niekoniecznie ostry i tępy, zaobserwujemy blokowanie stawów, niestabilność czy też nadmierną ich ruchomość, należy niezwłocznie udać się do ortopedy w Warszawie, który po dokładnym zbadaniu postawi nam diagnozę i wprowadzi prawidłowe leczenie bądź rehabilitację. Również, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i jesteś osobą mało aktywną, nie uprawiasz sportu i spędzasz długie godziny w jednej pozycji, z czasem możesz odczuwać bóle i opuchnięcia w okolicach stawów. Wówczas zalecamy konsultację z ortopedą, który pomoże Ci pozbyć się dokuczliwych dolegliwości. W przypadku zaś kontuzji czy urazów mechanicznych i wypadków należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ zdarza się, że takie kontuzje wymagają specjalistycznych zabiegów bądź poważnych operacji.

Jak poradzić sobie z bólem stawów spowodowanym zwyrodnieniami?

Z wiekiem nasze ciało bardzo się zmienia, a jego wydolność i wytrzymałość znacznie się zmniejsza. Na przestrzeni lat nasz układ ruchowy zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa, powstają zwyrodnienia i obrzęki, które powodują chroniczny ból i dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Niezależnie od Twojego wieku, warto obserwować swoje ciało i reagować natychmiast, jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości. Osoby starsze często narzekają właśnie na bóle stawów oraz obrzęki i opuchlizny, spowodowane zwyrodnieniami. Jedynym rozwiązaniem owego problemu jest konsultacja u profesjonalnego ortopedy w Warszawie, który zaleci regularną rehabilitację oraz suplementację, w skrajnych przypadkach zaś zabiegi operacyjne. W leczeniu zwyrodnień bardzo ważna jest profilaktyka, która zapobiega powstawaniu takich zmian, dlatego też większość lekarzy kieruje starszych pacjentów na fizjoterapię, która bardzo często przynosi wręcz rewelacyjne rezultaty.

Profilaktyka w dolegliwościach bólowych stawów

Prowadzenie aktywnego trybu życia i dbanie o utrzymanie prawidłowej wagi to kluczowe aspekty, które wiążą się z profilaktyką dotyczącą problemów ze stawami. Siedzący tryb życia oraz nadwaga sprzyjają powstawaniu zwyrodnień stawowych, obrzęków oraz silnych bólów, powodujących ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Warto więc zadbać o siebie i regularnie uprawiać sport, nie obciążając przy tym stawów. Aktywność fizyczna wspomaga walkę z dolegliwościami bólowymi i sprzyja utrzymaniu optymalnej wagi, co minimalizuje ryzyko tworzenia się zwyrodnień. Oczywiście w przypadku wad wrodzonych czy kontuzji i uszkodzeń w wyniku wypadku niestety pozostaje nam leczenie u specjalisty, jednak zawsze warto zadbać o swoje zdrowie i reagować na każdą dysfunkcję i nieprawidlowość.

Zamknij menu