Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Problemy z kolanem – do jakiego specjalisty się udać?

Ból kolan to dość częsta dolegliwość, która pojawia się zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i u tych, które prowadzą spokojny, raczej siedzący tryb życia. Bardzo często ból kolana pojawia się mimo braku urazu lub zmian naszego trybu życia. Do jakiego lekarza udać się mając problemy z kolanem?

Jeśli odczuwamy ból w okolicy jednego lub dwóch kolan, to pierwszym lekarzem, jakiego powinniśmy odwiedzić, jest warszawski ortopeda. Ból kolan często objawia się podczas codziennych czynności takich jak wejście po schodach, czy dłuższy spacer. Przyczyn tego rodzaju dolegliwości może być wiele, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Mitem jest, że ból kolan występuje wyłącznie u osób aktywnych fizycznie, ponieważ bardzo często dotyczy on osób, których aktywność fizyczna jest dość znikoma lub minimalna. Z kolei osoby, które trenują, często wiążą ból kolan ze zbyt intensywnym treningiem, lub nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń, jednak nie zawsze ich przypuszczenia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, dlatego w przypadku osób aktywnych fizycznie ból kolan również powinien być alarmujący. Niezależnie od naszego trybu życia, częstotliwości oraz nasilenia bólu, jeśli dokuczają nam dolegliwości związane ze stawem kolanowym, dobrym pomysłem będzie wizyta u ortopedy w Warszawie.

Problemy z kolanem mimo braku urazu i jego możliwe przyczyny

Przyczyn bólu występującego w stawach kolanowych jest mnóstwo, jednak każda z nich jest potencjalnie niebezpieczna, kiedy zaniedba się kwestie leczenia i rozwiązania problemu. Pierwszym rodzajem bólu kolana jest taki, który nie powstał w wyniku urazu, lecz pojawił się z innych przyczyn. Pierwszym możliwym powodem bólu jest przeciążenie kolana podczas wysiłku fizycznego lub w trakcie pracy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku osób o większej masie ciała staw kolanowy może przeciążyć również długie stanie. W przypadku przeciążonych kolan pojawia się stan zapalny, który skutkuje bólem, a także często również problemami z ruchomością tego stawu. W niektórych przypadkach ból kolan to objaw poważniejszych schorzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku tego schorzenia ból nie ustępuje, jest odczuwalny cały czas, a do tego wokół kolana występuje opuchlizna i zaczerwienienie. Reumatoidalne zapalenie stawów może dawać również dodatkowe objawy takie jak podwyższona temperatura ciała, czy problem z ruchomością stawów. Innymi możliwymi przyczynami bólu kolan są zwyrodnienia, infekcje bakteryjne, czy wady postawy. Ze względu na mnogość możliwości nie powinniśmy ignorować bólu kolan i mimo braku przebytego urazy udać się do ortopedy w Warszawie.

Uraz kolana i jego przedłużający się ból – co dalej? 

W przypadku urazu kolana przyczyna bólu wydaje się oczywista, jednak również w tym przypadku przyczyn może być wiele i są one zależne od rodzaju odniesionego urazu. Pierwszym z nich jest skręcenie kolana, tego rodzaju uraz powstaje w wyniku przekroczenie zakresu ruchu w danym stawie, a to z kolei prowadzi do naciągnięcia więzadeł i ich uszkodzenia. Skręcenie kolana najczęściej ma miejsce w trakcie uprawiania sportu, ale zdarza się także podczas niefortunnego, niewłaściwego postawienia nogi w trakcie chodu. Skręcenie powoduje ból i obrzęk, a także zjawisko nazywane wodą w kolanie. Kolejnym rodzajem urazu, który może dotknąć naszych stawów kolanowych, jest zwichnięcie, które najczęściej występuje na skutek uprawiania bardzo kontuzyjnych sportów wyczynowych, w trakcie wypadków komunikacyjnych, a także podczas upadku z wysokości. W trakcie zwichnięcia stawy przesuwają się, a kości, więzadła i chrząstki mogą ulegać uszkodzeniu. Ostatnim rodzajem uszkodzeń jest nadwyrężenie stawu kolanowego poprzez naciągnięcie, a także częściowe lub całościowe zerwanie więzadła. W tym przypadku kolano “ucieka” na boki lub w przód i w tył, a to powoduje ból, dyskomfort i problemy w poruszaniu się.Leczeniem wszystkich tego rodzaju schorzeń zajmuje się warszawski ortopeda, często konieczna jest także rehabilitacja w Warszawie. Jeśli ból nie mija po okresie leczenia i rekonwalescencji, to warto zdecydować się na fizjoterapię w Warszawie, podczas której specjalista pomoże nam wrócić do stanu sprzed urazu.

Zamknij menu