Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Osteopatia – poznaj nowoczesną metodę leczenia dostępną w klinice Fimedica w Warszawie

Osteopatia jest metodą leczenia, opartą na zabiegach manualnych wykonywanych w dysfunkcjach stawowych i tkankowych. W naszej klinice Fimedica w Warszawie również zajmujemy się tą dziedziną. Ideą osteopatii jest holistyczne podejście do Pacjenta, koncentrujące się na tym, iż układ stawowo-mięśniowy, układ nerwowy oraz tkanki i narządy wewnętrzne działają jako całość. Ciało człowieka jest integralną i niepodzielną jednością, a gdy jedna z części działa niepoprawnie, zaburzona jest homeostaza organizmu. Osteopatia bazuje na zależności pomiędzy ciałem, umysłem i psychiką. Zakłada, że ciało ludzkie posiada zdolność do samoleczenia i autoregulacji. Amerykański lekarz Andrew Taylor Still został twórcą osteopatii, gdy po osobistej tragedii szukał sposobu leczenia organizmu. Studiując nauki medyczne, opracował metody, które stały się fundamentem nowego procesu leczenia patologii w układzie ruchu. W Polsce leczenie osteopatyczne nie jest standardowe i powszechne, a co za tym idzie, trudno o dobrego osteopatę. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia medycyna osteopatyczna jest oficjalnie uznawanym systemem opieki zdrowotnej, często bardziej popularnym niż klasyczna fizjoterapia. W Specjalistycznym Centrum Leczenia Schorzeń Kręgosłupa i Stawów Obwodowych Fimedica w Warszawiesłużymy profesjonalną pomocą osteopatów.

Medycyna osteopatyczna – jak diagnozuje dobry osteopata?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym w terapii osteopatycznej są wzrok, słuch i czucie (palpacja) lekarza osteopaty. Na podstawie wywiadu dotyczącego historii choroby oraz dokładnej oceny wzrokowej uwzględniającej poruszanie się i mimikę Pacjenta, dobry osteopata potrafi dowiedzieć się bardzo wiele. W klinice Fimedica w Warszawie doskonale wiemy, że przeprowadzona wstępna diagnostyka jest ważna dla zaplanowania odpowiedniego leczenia. Określenie miejsca i stopnia patologii odbywa się za pomocą technik manualnych wspartych ewentualnymi badaniami neurologicznymi lub internistycznymi. Osteopatia nazywana fizjoterapią manualną składa się z szeregu technik manualnych, które mają na celu pobudzenie organizmu do samoleczenia. Uzyskuje się to poprzez rozciąganie tkanek, lepsze ukrwienie czy likwidację napięć.

Dla kogo jest osteopatia? Skonsultuj się z naszymi specjalistami w Warszawie

Terapia osteopatyczna jest nadzieją dla osób z długotrwałym, przewlekłym bólem, kiedy tradycyjne terapie nie przynoszą efektów. Wizyta w gabinecie osteopatii jest dobrym rozwiązaniem dla osób z urazami przeciążeniowymi i sportowymi, zapaleniem stawów, zaburzeniami somatycznymi czy bolesnymi miesiączkami.

Kobiety w ciąży również mogą skorzystać z terapii osteopatycznej. Terapeuta manualny pomaga przygotować ciało do porodu, jak również zadbać o poprawne funkcjonowanie niemowlęcia. W tym wypadku osteopata dziecięcy przede wszystkim niweluje napięcia wynikające z procesu porodu oraz następstwa wynikające z ułożenia dziecka w trakcie ciąży.

Osteopatia kranialna

Osteopatia kranialna zwana inaczej terapią czaszkowo-krzyżową, jest nieinwazyjną i delikatną formą terapii manualnej, polegająca na delikatnej manipulacji oraz ucisku w obrębie czaszki, kości krzyżowej i kręgosłupa. Celem terapii jest rozluźnienie struktur łącznotkankowych poprzez działanie na powięź, a tym samym poprawienie ukrwienia narządów i pracy układu nerwowego. W czasie terapii używana siła jest minimalna, co pozwala uzyskać najlepsze efekty. Podczas zabiegu wykorzystywane są fizjologiczne rytmy organizmu, takie jak rytm bicia serca, rytm oddechowy oraz rytm kranialny (tętnienie płynu mózgowo-rdzeniowego). Osteopatia kranialna jest bardzo skuteczna w leczeniu takich schorzeń jak:

 • bóle i zawroty głowy,
 • migrena,
 • bóle kręgosłupa,
 • problemy centralnego układu nerwowego,
 • problemy stawu skroniowo-żuchwowego,
 • zgrzytanie zębami,
 • szumy w uszach i problemy ucha środkowego,
 • nawracające zapalenia uszu u dzieci i dorosłych,
 • urazy okołoporodowe,
 • problemy trawienne,
 • stany po urazach,
 • skolioza,
 • bóle kolkowe,
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • nadpobudliwość u dzieci,
 • nerwica,
 • depresja.

Zapraszamy na zabiegi medycyny osteopatycznej do naszej kliniki położnej w centrum Warszawy.

Zamknij menu