Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Płaskostopie – jak je zdiagnozować i leczyć?

Prawie każdy człowiek choć raz w życiu słyszał o płaskostopiu. Płaskostopie występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i dlaczego tak często można usłyszeć o tej dolegliwości?

Płaskostopie to dość popularne schorzenie. Wiele osób, które je posiadają, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że płaskostopie dotyczy także ich, ponieważ w większości przypadków schorzenie to nie daje żadnych objawów. Wygląd stóp, które obarczone są płaskostopiem, nieco różni się od wyglądu zdrowych stóp. Schorzenie nazywane płaskostopiem wyróżnia między innymi brak łuku stopy, jest ona płaska, jak sama nazwa schorzenia wskazuje. Tego rodzaju dolegliwość może być wrodzona lub nabyta, w zależności od przypadku. Diagnozę może postawić warszawski ortopeda za pomocą badania wzrokowego, a także wykonania odpowiednich testów. Najczęściej do lekarza wybierają się osoby, które należą do grupy pacjentów, u których płaskostopie wywołuje dolegliwości bólowe podczas chodzenia lub aktywności fizycznej.

Objawy płaskostopia 

Faktem jest, iż większość osób posiadających płaskostopie nie odczuwa żadnych jego objawów, dlatego nie każdy zdaje sobie sprawę, że w ogóle posiada tego rodzaju schorzenie, jednak wśród osób obarczonych płaskostopiem są też takie, które odczuwają jego nieprzyjemne skutki. Osoby, u których płaskostopie daje objawy, bardzo często uskarżają się na ból zlokalizowany w okolicy śródstopia, który znacznie zwiększa się podczas aktywności treningowej, biegu, a nawet zwykłego spaceru. U niektórych chorych oprócz bólu występuje również obrzęk wokół łuku stopy, a także kostki. Niezależnie od tego, czy jedynymi objawami, które nas dotyczą, jest ból, czy może oprócz niego występuje obrzęk, jeśli posiadamy jakiekolwiek dolegliwości bólowe w okolicy stopy, to powinniśmy odwiedzić ortopedę w Warszawie, aby znaleźć ich źródło. Nawet jeśli jesteśmy niemal pewni, że źródłem problemu jest płaskostopie, powinniśmy udać się do warszawskiego ortopedy, aby dokonać profesjonalnej diagnozy popartej doświadczeniem i wiedzą wybranego przez nas lekarza. Wśród pacjentów z objawami płaskostopia są również tacy, którzy bagatelizują początkowe objawy, jednak należy pamiętać, że to niezwykle ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia podejście. Płaskostopie poprzez niestabilność chodu może skutkować również bólem w okolicy biodrowej, bólem kolan, a także dolnej części pleców. Nieleczone płaskostopie bywa również przyczyną wad postawy, a to najlepszy powód, aby udać się do warszawskiego ortopedy niezwłocznie po zauważeniu problemu.

Diagnozowanie oraz leczenie płaskostopia 

W wielu przypadkach płaskostopie można zauważyć samodzielnie, ponieważ chora stopa wizualnie odbiega od obrazu zdrowej kończyny. Stopa objęta płaskostopiem nie posiada charakterystycznego łuku stopy, jest płaska. Mimo wstępnych, samodzielnych oględzin diagnoza powinna odbyć się w gabinecie warszawskiego ortopedy, który za pomocą badania wizualnego oraz tekstów obrazowych postawi pewną, profesjonalną diagnozę i pomoże nam wybrać najlepszy dla nas sposób leczenia schorzenia.

Jak właściwie leczy się płaskostopie? W przypadku dzieci sprawa jest nieco prostsza niż w przypadku dorosłych, ponieważ na wczesnym etapie można zahamować rozwój choroby. W przypadku dzieci ogromne znaczenie mają dobrze dobrane buty, warto zwrócić na to uwagę, aby uniknąć deformacji stopy i zapewnić naszemu dziecku odpowiedni rozwój.

W przypadku dorosłych leczenie płaskostopia, któremu towarzyszą objawy, odbywa się pod kontrolą ortopedy z Warszawy, w wielu przypadkach potrzebna może być również wizyta u warszawskiego fizjoterapeuty, który również może pomóc nam w pokonaniu płaskostopia. Leczenie często obejmuje leki, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, a także gimnastykę stóp, ponieważ poprzez wzmacnianie ich mięśni możemy znacznie poprawić kondycję naszych stóp i ich ogólne zdrowie. Również masaże terapeutyczne mają udział w leczeniu płaskostopia i poprawieniu elastyczności łuku stopy, a także w łagodzeniu dolegliwości bólowych. W przypadku dorosłych osób, które odczuwają dolegliwości bólowe, warszawski ortopeda w ostateczności może zalecić operację, która przynosi trwałą ulgę w bólu.

Niezależnie od tego, na jakim etapie są nasze dolegliwości związane z płaskostopiem, warto udać się do ortopedy w Warszawie, aby zapobiec rozwijaniu się choroby i uniknąć leczenia operacyjnego.

Zamknij menu