Ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest wieloletnią zastygłą naroślą pojawiającą się w okolicy pięty. Stan taki powoduje przewlekły, długotrwały stan zapalny  toczący się w kości pięty, powstały najczęściej w wyniku stałego drażnienia okolicznych struktur przez ucisk. Jeżeli stan zapalny trwa długo, w okolicy pięty tworzy się dziobata narośl kostna, tzw. ostroga piętowa. Najczęściej stan zapalny dotyka więzadeł stopy.

Narażonymi osobami na wystąpienie Ostrogi piętowej są (poza wykonującymi pracę stojącą) osoby intensywnie uprawiające sporty, oparte o intensywną pracę nóg (bieganie, tenis, itp.).

Objawem instnienia ostrogi piętowej jest ból, pojawiający się podczas ucisku pięty o podłoże.  W przypadku znacznego rozwinięcia się stanu zapalnego, ból występuje także w spoczynku, przy odciążeniu stopy.

Podstawą do rozpoznania i leczenia ostrogi lub wykluczenia choroby jest wykonanie zdjęcia RTG stopy, na którym ostroga (jako struktura kostna) jest doskonale widoczna.

Leczenie ostrogi piętowej można prowadzić na trzy sposoby:

1. Zachowawcze – prowadzące do zlikwidowania stanu zapalnego, a tym samym bólu. Polega na stosowaniu specjalnych wkładek odciążających piętę, stosowaniu miejscowych maści przeciwbólowych/przeciwzapalnych ,  lub doustnych leków o takim samym działaniu. Dodatkowo lekarz może zlecić zabiegi fizykoterapeutyczne (ultradźwięki, jonoforeza). Stosować też można napromienianie (promienie X) w celach leczenia przeciwzapalnego.
2. Chirurgiczne – bardzo rzadko stosowane, w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego,  ostrogi piętowe usuwa się chirurgicznie.
3. Fizykoterapia

Zapraszamy do kontaktu z nami – zapewniamy kompleksową pomoc w leczeniu tej dolegliwości.