Osteoporoza-czym jest i jak ją leczyć?
Choroby kości dotykają coraz większą ilość osób. Wiele kobiet i mężczyzn po 60. roku życia musi zmagać się z osteoporozą, czyli zrzeszotnieniem kości. Tej trudnej do wykrycia dolegliwości często nie towarzyszą typowe dla innych schorzeń objawy, takie jak ból. Jak więc rozpocząć leczenie i czym tak naprawdę jest osteoporoza?
Osteoporoza polega na rozrzedzeniu tkanki kostnej, w wyniku czego kości stają się niezwykle łamliwe. Jest to choroba, która zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Mimo to także mężczyźni w pewnym wieku są narażeniu na zrzeszotnienie kości, które stają się osłabione i podatne na uszkodzenia. Proces utraty tkanki kostnej zaczyna się już po 30. roku życia, dlatego nawet kobiety przed menopauzą powinny dbać o swoje ciało, jednocześnie zapobiegając podobnym chorobom. Najczęstszym sposobem leczenia osteoporozy są odpowiednio dopasowane leki, które hamują resorpcję wapnia. Lekarz powinien dopasować je na podstawie wykonanych badań, takich jak morfologia krwi i densytometria. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się profilaktyka, dzięki której minimalizujemy ryzyko zachorowania.
Profilaktyka osteoporozy- od czego zacząć?
Osoby, które zamiast leczyć, wolą zapobiegać różnym chorobom, szczególną uwagę powinni przywiązywać do swojej diety. Zrzeszotnienie kości często spowodowane jest dietą ubogą w wapń oraz niedoborem witaminy D. Niesamowicie ważne jest więc spożywanie posiłków, które będą bogate we wszystkie składniki odżywcze. Należy pilnować, aby każdego dnia dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i wapnia. Warto codziennie wypić szklankę mleka, do obiadu dodać odpowiednią ilość warzyw strączkowych lub kapustnych, a mięso od czasu do czasu zastąpić rybami morskimi. Odpowiednio dobrana dieta przyczyni się do utrzymania właściwej masy ciała. Osteoporoza bardzo często dotyka osoby z niedowagą, warto więc pilnować swojej wagi i nie pozwolić na zbyt duże jej wahania. W utrzymaniu odpowiedniej wagi bez wątpienia pomogą też dopasowane do danego przypadku ćwiczenia, które mają za zadania zapobiegać schorzeniom i wzmacniać kości.
Jakie ćwiczenia pomogą w przypadku osteoporozy?
Osteoporoza to choroba, która powoduje łamliwość kości. Aby zapobiec podobnym problemom warto już w młodym wieku zacząć regularnie się ruszać i wykonywać ćwiczenia wzmacniające kości. Osoby młode, które czują się na siłach, mogą skupić się na uprawianiu ulubionego sportu. Jeśli nie jesteś fanem gier zespołowych, postaw na długi spacer i wybierz się na niego co najmniej raz w tygodniu. Dzięki regularnemu wysiłkowi kości będą w stanie sprostać wielu wyzwaniom. Każdy, kto pragnie pozostać zdrowy jak najdłużej, powinien wykonywać ćwiczenia, które mu w tym pomogą. Niektóre aktywności fizyczne przyczynią się do produkcji zdrowej tkanki kostnej i zapobiegną jej ubywaniu. Warto skupić się na ćwiczeniach obciążeniowych. Zanim jednak zaczniemy stawiać przed sobą wyzwania w postaci dodatkowych ciężarów, wystarczy wchodzenie po schodach, jogging i spacery. Doskonałym rozwiązaniem jest też zwrócenie się po profesjonalną pomoc i udanie się na rehabilitację w Warszawie.
Na czym polega rehabilitacja osteoporozy?
Osoby, którym zależy na profilaktyce osteoporozy, powinny skupić się na ćwiczeniach wzmacniających. Aby wykonywać je prawidłowo, należy udać się na rehabilitację w Warszawie, gdzie specjalista wytłumaczy, jak zachowywać się w przypadku złamań i upadków, zaprezentuje ćwiczenia i pomoże pacjentowi poprawić postawę ciała. Przykładowymi ćwiczeniami, które pozytywnie wpłyną na stan naszego szkieletu, są przysiady. Wykonując je prawidłowo, należy utrzymać równowagę na piętach i palcach stóp. Bardziej doświadczeni sportowcy mogą utrudnić sobie zadanie i używać obciążenia, np. hantli i utrzymywać je przy klatce piersiowej. Warto dołożyć także kilka ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej i siedzącej. Leżąc na ziemi, unosimy miednicę na około 3 sekundy, aby znów powoli ją opuścić. Rehabilitacja w Warszawie pokaże każdemu, że ćwiczenia mogą być przyjemnością i można je wykonywać, nawet siedząc na krześle. Wystarczy, że będziesz na zmianę prostować podudzie lewe i prawe. Rehabilitacja osteoporozy nie jest trudna, wymaga jednak dużo uwagi zarówno specjalisty, jak i pacjenta.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...