Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Osteopatia w klinice Fimedica w Warszawie

Zastanawialiście się kiedyś nad tym w jakim stopniu zdrowie fizyczne idzie w parze ze zdrowiem psychicznym? Według przeprowadzonych badań, ludzie, którzy uprawiają sport w późniejszych etapach swojego życia lepiej przechodzą powiązane z wiekiem zmiany zachodzące w mózgu. Czy w drugą stronę to działa tak samo? Podobno szczęśliwi chorują mniej, zatem przekonajmy się jak jest naprawdę.

Czym jest osteopatia?

Zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej osteopatia jest metodą, której zabiegi opierają się na zabiegach manualnych. Pozwala przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomóc proces samoregeneracji organizmu. Terapia osteopatyczna wpływa na system nerwowo-mięśniowy, co sprawia bezpośrednie oddziaływanie na ciało i stan psychiczny. Początki medycyny osteopatycznej sięgają roku 1874. Andrew Taylor Still po traumatycznych przeżyciach i zwątpieniu w skuteczność metod leczenia rozpoczął badania nad biomechaniką i anatomią, a następnie określił główne zasady osteopatii. Generalnie filozofia opiera się na stwierdzeniu, że ciało i umysł człowieka stanowi całość, a budowa ciała wraz z zachodzącymi w nim procesami są powiązane w płaszczyźnie duchowo-psychicznej.

Osteopatia w Polsce

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i krajach Europy Zachodniej osteopatia jest oficjalnym systemem opieki zdrowotnej. Kierunek ten stał się popularniejszy niż fizjoterapia. W Polsce jednak, wygląda to znacznie inaczej. Osteopatię praktykować mogą tylko lekarze i magistrowie fizjoterapii. Niezbędne do tego są ukończone studia bądź szkolenia podyplomowe. W Stanach zjednoczonych zaś osteopata posiada takie same uprawnienia co lekarz medycyny. Natomiast przebywając w Polsce oraz mając świadomość istoty regulacji prawnych, przy wyborze osteopaty należy upewnić się czy posiada on kierunkowe wykształcenie, ponieważ wiele osób nazywających się „fachowcami” ukończyło nie wiele znaczące krótkie kursy. Pamiętajmy więc, że wizyta u niedyplomowanej osoby może wyrządzić duże uszczerbki na zdrowiu.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Zapisaliśmy się na wizytę do osteopaty i zastanawiamy się jakie badanie będzie pierwszym krokiem do zdiagnozowania problemu. Czy trzeba być na coś przygotowanym? W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie że nic groźnego się nie dzieje. Lekarz, do którego jesteśmy zapisani jest po to aby nam pomóc. Wizyta zaczyna się od szczegółowego wywiadu. Możemy spotkać się z pytaniami o wiek, wykonywany zawód oraz często wykonywane przez nas aktywności. Specjalista bacznie obserwuje sposób poruszania się pacjenta, jego zachowanie a nawet mimikę twarzy. W następnej kolejności omawiane są dolegliwości, które stały się przyczyną wizyty. Podczas diagnozowania pacjent może być nieco zaskoczony pytaniami, które jak mu się wydają nie mają żadnego związku z problemem-należy jednak odpowiadać na każde zadane pytanie i w pełni współpracować z osobą starającą się nam pomóc. Prowadzone są również badania manualne w poszukiwaniu przypadłej dysfunkcji. Osteopata prowadzi badanie noszące nazwę „osłuchanie ciała dłońmi”. Poprzez dotyk ocenia stan poszczególnych tkanek, ich wrażliwość na nacisk, napięcie, a także konsystencję. Obserwacji zostają poddane parametry ruchu, rytm krążenia, jak i ruchomość narządów wewnętrznych. Ostatnim etapem wizyty jest wyeliminowanie dysfunkcji , której służą różne techniki osteopatyczne dobierane indywidualnie pod kątem każdego pacjenta. Jedną z przykładowych metod leczenia jest terapia manualna polegająca na pozbyciu się stanów bólowych poprzez techniki mobilizacji stawów oraz rozluźniających nadmiernie napięte tkanki miękkie. Kolejną podstawą skutecznego leczenia jest metoda International Academy of Orthopedic Medicine. Poprawia funkcjonowanie stawów oraz zmniejsza napięcie tkanek miękkich. Odróżniamy również Chiropraktykę, polegającą na poprawie ruchomości stawów poprzez mobilizacje i manipulacje.

Osteopatia w Warszawie w klinice Fimedica

Metoda leczenia niekonwencjonalnego w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Fimedica W Warszawie jest jedną z popularniejszych. Zaleca się skorzystanie z pomocy w takich przypadkach jak bóle ostre, przewlekłe i długotrwałe, podczas gdy terapie leczenia tradycyjnego nie zwalczają naszych dolegliwości. Fimedica zapewnia w Warszawie pomoc w zakresie bóli kręgosłupa, głowy, urazów sportowych, problemów centralnego układu nerwowego, pokarmowego oraz wielu innych.

Zamknij menu