Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Ortopeda dziecięcy, kiedy warto się do niego udać?

Ortopedzi codziennie stają przed wyzwaniami takimi jak leczenie urazów kości, złamania kończyn czy dolegliwości bólowe kręgosłupa. Zatem czym się zajmuje ortopeda dziecięcy oraz kiedy należy udać się na wizytę? 

Jak wygląda praca ortopedy?

Ortopeda diagnozuje oraz leczy choroby, wady wrodzone i nabyte, a także urazy narządu ruchu. Zawód ten wymaga ogromnej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii ruchu, patofizjologii oraz biomechaniki. Początkowo ortopedzi zajmowali się jedynie leczeniem wady postawy u najmłodszych, jednak z biegiem czasu zakres ortopedii się znacznie rozszerzył. Ze względu na diagnostykę, leczenie operacyjne, a także zajmowanie się złamaniami i zwichnięciami – ortopedę nazywa się również traumatologiem. Jakie schorzenia leczy? 

 • złamania, skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia np. kończyn,
 • choroby zapalne kości i stawów,
 • wady wrodzone,
 • różne schorzenia kręgosłupa,
 • wady postawy

Czym się różni ortopeda dziecięcy od zwykłego? 

Ortopeda dziecięcy to specjalista, który skupia się wyłącznie na leczeniu schorzeń u dzieci, a także ma większą wiedzę od ortopedy, który zajmuje się jedynie dorosłymi osobami. Specjaliści ortopedii dziecięcej przechodzą dodatkowe, specjalistyczne szkolenie. Są wykwalifikowani i mają doświadczenie w stosowaniu kompleksowych technik i opcji leczenia w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego. U rozwijającego się i rosnącego dziecka urazy kości, stawów, więzadeł, mięśni i ścięgien nieco się różnią niż u dorosłych i muszą być traktowane inaczej. Przy podejmowaniu decyzji o niektórych metodach leczenia należy uwzględnić ciągły rozwój dziecka. Bardzo ważne w pracy ortopedy dziecięcego jest odpowiednie podejście do dzieci, dlatego też wykonywanie tej pracy wymaga dodatkowej umiejętności. Dzięki temu, maluchy nie odczuwają strachu na wizycie, a leczenie jest dla nich bardziej komfortowe. Ich gabinety są bardziej zachęcające – urządzone i zaprojektowane w sposób przyjazny dla dzieci. Poczekalnie są wyposażone w zabawki i książki. 

Kiedy wybrać się do ortopedy dziecięcego

Każde dziecko między szóstym a ósmym tygodniem po narodzinach powinno przejść wizytę u ortopedy. Ta wizyta jest niezwykle ważna, ponieważ określa się wtedy czy dziecko prawidłowo się rozwija oraz czy jego stawy biodrowe są odpowiednio zbudowane. Jednak nie kończy się to na jednej obowiązkowej wizycie. W około 8 miesiącu życia dziecka, gdy zacznie ono raczkować – należy zaplanować wizytę w celu zbadania aparatu ruchu oraz gdy postawi swoje pierwsze kroki – czyli zazwyczaj dzieje się to między 12 a 16 miesiącem życia. 

Co jako rodzica może mnie zaniepokoić? 

Każdy rodzić powinien swoje dziecko obserwować od pierwszych dni życia. Małe dzieci zazwyczaj są bardzo ruchliwe, bawią się nóżkami lub nimi kopią. Jeżeli u naszego malucha nie możemy tego zaobserwować – bardzo możliwe, że dziecko ma problemy na tle ortopedycznym. Należy wtedy niezwłocznie udać się do profesjonalisty. Wychwycenie problemów we wczesnym etapie pomoże rozpocząć właściwe leczenie oraz zaradzić występującym problemom. 

Kiedy udać się do przychodni ortopedycznej z kilkuletnim dzieckiem? 

Wskazaniami do badań są:

 • krzywe plecy 
 • płaskie stopy 
 • niesymetryczne ułożenie łopatek
 • różna długość kończyn dolnych 
 • utykanie dziecka podczas chodzenia 
 • nadmiernie wypięty brzuch

Jeżeli rodzic zauważy jakąkolwiek nieprawidłowość w zakresie narządu ruchu dziecka, powinien jak najszybciej umówić się na wizytę do ortopedy dziecięcego

Do jakiego ortopedy dziecięcego w Warszawie się wybrać? 

Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA w Warszawie zajmuje się leczeniem schorzeń aparatu ruchu u dzieci i młodzieży – począwszy od noworodków, aż do młodzieży do 18 roku życia. Warszawska klinika Fimedica oferuje szeroki zakres badań wykonywanych z użyciem nowoczesnego sprzętu oraz całą gamę zabiegów ortopedycznych, skutecznych w leczeniu schorzeń. Fimedica to nic innego jak profesjonalizm, błyskawiczna pomoc, a także indywidualne podejście do pacjenta.

Zamknij menu