PRIMITIVE FUNCTIONAL MOVEMENT ®

Logo Primitive functional movement

NOWOŚĆ W POLSCE !  Jest to unikalna metoda treningu ciała odpowiednia dla każdego człowieka bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Jest tak skonstruowana, że może być stosowana dla dzieci, młodzieży  i osób starszych ale też może być wykorzystywana w treningu sportowym w celu pełniejszego wykorzystania potencjału możliwości sportowca niezależnie od dyscypliny sportu którą uprawia. Cechą charakterystyczną tej metody jest to, że nie wymaga posiadania żadnego sprzętu a ćwiczenia można wykonywać wszędzie : na sali gimnastycznej, w ogrodzie  czy na plaży. Istotą metody jest w pełni świadome korzystanie z ćwiczeń z ciężarem własnego ciała.

Jest to doskonała forma ruchu mająca na celu poprawiać ogólną kondycję fizyczną podnosząc ją na coraz wyższy poziom. Ma istotne znaczenie dla osób prowadzących siedzący tryb życia i pracy. Podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej nasze mięśnie i powięziowa tkanka łączna ulegają wzmożonemu napięciu i przykurczom. Jest to bezpośrednią przyczyną występowania wielu dolegliwości bólowych, zaburzeń funkcjonalnych i schorzeń kręgosłupa i stawów. Zatem Primitive Functional Movement ® może być wykorzystywana jako w profilaktyce jak i leczeniu schorzeń narządu ruchu. Priorytetowe jest bowiem odzyskanie ruchomości utraconej i reedukacja postawy ciała. Na bazie odzyskanej ruchomości w sposób bezpieczny dla zdrowia możemy budować siłę, szybkość , wytrzymałość, moc i inne cechy. Trening kształtuje świadomość własnego ciała i poczucie ciała w przestrzeni oraz statyczna i dynamiczną kontrolę środka ciężkości. Świadomość ta budowana jest poprzez praktykowanie sekwencji ruchów prowadzonych trójpłaszczyznowo co bezpośrednio wpływa na poprawę i utrzymanie pełnego zakresu ruchów w stawach. Kształtuje tez czucie głębokie ( propriocepcję) koordynację i stabilizację stawów.

 • Podczas treningu osoba ćwicząca posiada stały kontakt z podłożem co wzmaga kontrolę własnego ciała i zapobiega tworzeniu się kompensacji.
 • Oddziaływuje się jednoczasowo na 4 fundamentalne systemy naszego ciała: nerwowo-mięśniowy, mięśniowo-szkieletowy, mięśniowo-powięziowy i krążeniowo-oddechowy.
 • Wpływa na zrównoważenie synergii pomiędzy ciałem i umysłem.
 • Pozwala przywrócić prawidłową statyczną i dynamiczną postawę ciała i zapewnić stałą kontrolę Core ( środka ciężkości).
 • Ruchomość stawów rozumiana jest zakres ruchu, stabilizacja i koordynacja. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy zakresem ruchów a stabilizacją.
 • Całkowita kontrola ciała opiera się na 3 podstawowych obszarach : Core – środek ciężkości, Biodra i Barki  w 3 płaszczyznach ruchu biegnących przez łańcuchy mięśniowo-powięziowe.
 • Trening wykorzystuje interakcję 3 systemów energetycznych do kształtowania kondycji fizycznej.
 • Trening usprawnia krążenie płynów ustrojowych.
 • Zastosowanie globalnego ruchu pozwala kształtować odruchy, czucie głębokie i koordynację.
 • Poprawa zakresu ruchów, czucia głębokiego, dynamicznej kontroli środka ciężkości , reaktywność i koordynacja daje możliwość kształtowania większej siły.
 • Stały kontakt z podłożem pozwala zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.
 • Primitive Functional Movement ® możemy stosować w celu poprawy zaburzonej postawy ciała, odzyskaniu sprawności ciała po urazach oraz jako zapobieganie kontuzjom.
 • Primitive Functional Movement ® stanowi bazę doprawiania każdej dyscypliny sportowej.

Trenerzy uprawnieni do posługiwania się metodą Primitive Functional Movement ® w Polsce to:
Beata Pecarz , Jakub Dąbek i Andrzej Pecarz wszyscy troje pozostający we współpracy z Fimedica.