Osteopata Warszawa

Osteopatia to jedna z popularniejszych metod leczenia w Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA w Warszawie. I choć w Polsce medycyna osteopatyczna wciąż nie jest powszechna ani szczególnie znana, to w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia jest ona oficjalnie uznawanym elementem systemu opieki zdrowotnej – często bardziej popularnym niż klasyczna fizjoterapia.

Osteopatia opiera się na zabiegach manualnych wykonywanych w dysfunkcjach stawowych i tkankowych, a podstawą tej metody leczenia jest holistyczne podejście do pacjenta i założenie, że układ stawowo-mięśniowy, układ nerwowy, tkanki i narządy wewnętrzne oraz psychika i emocje stanowią jedną, współzależną całość. Ojcem osteopatii jest amerykański lekarz Andrew Taylor Still – twórca metod terapeutycznych, które stały się fundamentem nowego procesu leczenia patologii w układzie ruchu.

Osteopata Klinika Fimedica Warszawa

Kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza osteopaty?

Medycyna osteopatyczna jest nadzieją dla osób zarówno z ostrym, jak i długotrwałym, przewlekłym bólem, w którego leczeniu tradycyjne terapie nie przynoszą pożądanych efektów.
Wskazaniami do zabiegów osteopatycznych są:

– zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa,
– funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, a także układu krążenia i układu oddechowego,
– bóle głowy u dzieci i dorosłych,
– stany pourazowe i powypadkowe u dzieci i dorosłych,
– zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresyjne,
– wady postawy,
– zespoły bólowe u kobiet w ciąży i profilaktyka okołoporodowa,
– urazy okołoporodowe u dzieci, zaburzenia rozwoju koordynacji i psychomotoryki u dzieci,
– oraz wiele innych.

Jak przebiega wizyta u osteopaty?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym w terapii osteopatycznej są wzrok, słuch i czucie (palpacja) badającego pacjentów osteopaty. Podczas wizyty lekarz osteopata dokonuje diagnozy na podstawie wywiadu dotyczącego historii choroby oraz badania uwzględniającego sposób poruszania się i mimikę twarzy pacjenta. Określenie miejsca i stopnia patologii odbywa się za pomocą technik manualnych, wspartych ewentualnymi badaniami neurologicznymi lub internistycznymi. Oparta o wyniki wszystkich tych badań diagnoza umożliwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Osteopata w swojej pracy wykorzystuje też obrazowe badania diagnostyczne takie jak: RTG, USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W osteopatii część badania pacjenta opiera się na wyszukiwaniu objawów akustycznych płynących z ciała pacjenta. Wykorzystuje się do tego narząd słuchu badającego (nasłuchiwanie odgłosów płynących z tkanek miękkich i stawów podczas poruszania nimi, np. tzw. krepitacje, trzaski, głośne przeskakiwania ścięgien podczas ruchu) oraz stetoskop (nasłuchiwanie odgłosów płynących z narządów wewnętrznych np. jelit, serca).

Wizyta u osteopaty składa się z wywiadu, obserwowania zachowań i sposobu poruszania się pacjenta, badania funkcjonalnego i strukturalnego, analizy badań obrazowych na podstawie których osteopata indywidualnie dobiera odpowiednie techniki terapeutyczne pod kątem potrzeb każdego pacjenta.

Jaki zakres pomocy osteopatycznej zapewnia FIMEDICA?

Terapia osteopatyczna jest szczególnie wskazana i wysoce skuteczna w leczeniu takich schorzeń jak:

– bóle kręgosłupa i stawów obwodowych,
– urazy sportowe,
– bóle i zawroty głowy,
– migrena,
– problemy centralnego układu nerwowego,
– problemy stawu skroniowo-żuchwowego,
– dolegliwości bólowe u kobiet w ciąży,
– zgrzytanie zębami (bruksizm),
– szumy w uszach i problemy ucha środkowego,
– nawracające zapalenia uszu u dzieci i dorosłych,
– problemy układu pokarmowego,
– stany po urazach,
– skolioza,
– zespół napięcia przedmiesiączkowego,
– profilaktyka schorzeń narządu ruchu.

Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA posiada jedne z najszerszych kompetencji w zakresie medycyny osteopatycznej w Warszawie.

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty – telefonicznie lub online.