Ortopeda Dziecięcy Warszawa

Leczenie ortopedyczne dzieci może odbywać się od momentu urodzenia do uzyskania pełnoletności, czyli ukończenia 18 roku życia. Uważamy, że kwalifikacje medyczne, ale i odpowiednie podejście do dzieci jest kluczowe w ich leczeniu. Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA w Warszawie oferuje pomoc lekarzy, którzy z sukcesami opiekują się dziećmi cierpiącymi na wszelkie schorzenia aparatu ruchu. Oprócz wykwalifikowanej kadry mamy do dyspozycji nowoczesny i jakościowy sprzęt. Pomagamy dzieciom w każdy wieku i przeprowadzamy badania profilaktyczne, a także specjalistyczne w kierunku wyeliminowania występujących urazów i schorzeń.

Ortopedia dziecięca Warszawa

Rozwój dziecka jest kluczowy w jego dalszym funkcjonowaniu, jako dorosły i samodzielny człowiek. To, jak rozwinie i ukształtuje się jego organizm, warunkuje poziom sprawności ruchowej. Ortopeda dziecięcy musi zatem nie tylko być w stanie wyleczyć zaistniałe urazy, ale także zapobiec tym, które mogą się przytrafić. Co wchodzi w zakres jego obowiązków:

  • badania profilaktyczne i przesiewowe,
  • badania i testy czynnościowe wybranych elementów układu ruchu,
  • wykrywanie wad wrodzonych u noworodków i niemowląt,
  • wykrywanie wad nabytych i przede wszystkim wad postawy u dzieci,
  • leczenie, a w tym planowanie rehabilitacji i innych niezbędnych czynności w celu zminimalizowania lub cofnięcia się choroby.
 
Ortopeda dziecięcy Klinika Fimedica Warszawa

Rozwój dziecka następuje w czasie rzeczywistym od momentu urodzenia się do pełnego ukształtowania aparatu ruchowego. Skutkiem takiego procesu są zmiany zachodzącego w organizmie. Zatem kwestia leczenia ortopedycznego dzieci wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, które mogą się różnić w zależności od wieku dziecka i poziomu rozwinięcia jego aparatu ruchowego. Ortopeda dziecięcy to także osoba, która powinna edukować dzieci, ale i rodziców w zakresie profilaktyki i postępowania w trakcie leczenia urazów, wad wrodzonych czy wad postawy. Małe dzieci szczególnie wymagają opieki nie tylko lekarza, ale i odpowiednio poinstruowanego rodzica, który również ma ogromny wpływ na jego rozwój.

Kiedy i jak często należy umawiać dzieci na wizytę u ortopedy dziecięcego?

Kwestia tego, kiedy powinno udać się z dzieckiem do lekarza, nie jest skomplikowana. Każde dziecko powinno odbyć profilaktyczną wizytę u ortopedy dziecięcego, aby kontrolować przebieg jego rozwoju. Jeśli rodzic zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, niezwłocznie powinien skontaktować się ze specjalistą i opowiedzieć o swoich obserwacjach. Inny ważny powód do konsultacji z ortopedą, to wystąpienie różnego rodzaju urazów. W FIMEDICA zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest regularne kontrolowanie rozwoju dziecka, ale i szybkie reagowanie, ponieważ tylko takie postępowanie, może pomóc w zapobieganiu, ale i leczeniu wszelkich schorzeń i urazów. Warto zapamiętać, że najważniejsze w rozwoju dziecka są pierwsze lata jego życia. W związku z tym noworodki i niemowlęcia powinny być poddane kontroli już w okresie od 6 do 8 tygodnia życia. Kolejno zaleca się wizytę w 8 miesiącu, następnie, kiedy rozpocznie się raczkowanie i na etapie nauki chodzenia, czyli od około 12 do 16 miesiąca życia.

Jak przebiega wizyta u ortopedy dziecięcego?

Każda wizyta w FIMEDICA rozpoczyna się wywiadem zdrowotnym, który przeprowadza ortopeda dziecięcy. Każdorazowo staramy się, zebrać od rodziców, szczegółowe informacje o kondycji dziecka. Jako pierwsze ortopeda próbuje ustalić, kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się uraz oraz jakie występują objawy. Dalsza część rozmowy przebiega na podstawie pytań skupionych na konkretnym już schorzeniu czy dysfunkcji. Po uzyskaniu podstawowych informacji ortopeda dziecięcy może przejść do przeprowadzenia testów i badań, które wykluczą występowanie innych nieortopedycznych urazów. Kiedy mamy pewność, że występujący problem leży w gestii ortopedy dziecięcego, a badania i testy zostaną zinterpretowane, układamy plan leczenia i rehabilitacji. W FIMEDICA przykładamy szczególną uwagę do tego, aby nasi pacjenci, a także ich opiekunowie byli świadomi, co nastąpi w trakcie wizyty. Dokładamy wszelkich starań, aby każde spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a dzieci nie odczuwały stresu.