Neurochirurg Warszawa

Neurochirurgia zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób układu nerwowego. W naszym Centrum leczenia kręgosłupa oferujemy pełen zakres zabiegów neurochirurgicznychprzeprowadzanych w komfortowych warunkach przez wysokiej klasy specjalistów neurochirurgów z potwierdzonym doświadczeniem.

Naszym pacjentom zapewniamy operacje z zakresu:

  • Operacje kręgosłupa
  • Dyskopatia kręgosłupa.
  • Niestabilność więzadłowa.
  • Choroba przeciążeniowa kręgosłupa.
  • Neurochirurgia endoskopowa i klasyczna.
  • Neuroortopedia.
  • Leczenie zachowawcze i operacyjne.

Kiedy powinni Państwo zdecydować  się na zabieg neurochirurgiczny?

  • Do wskazań bezwzględnych należą: objawy ubytkowe ze strony układu nerwowego, np. opadanie stopy, niemożność stania na palcach lub piętach, zatrzymanie lub nieotrzymanie moczu lub stolca, bardzo silne bóle, wymagające narkotycznych środków przeciwbólowych, powodujące zaburzenia snu.
  • Zabiegi pomogą również przy: nieskutecznym i długo trwającym leczeniu zachowawczym dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem do nóg.

Jak przebiega diagnoza i leczenie w przypadku chorób kręgosłupa?

W przypadku stwierdzenia wymienionych objawów u chorego wykonuje się badania obrazowe (RTG, Tomografia komputerowa, Rezonans magnetyczny kręgosłupa). Dopiero stwierdzenie ewidentnej korelacji pomiędzy objawami klinicznymi, a ich przyczyną widoczną w badaniach obrazowych rozważana jest operacja mająca na celu zatrzymanie postępu choroby i mająca dać szansę na poprawę samopoczucia po leczeniu rehabilitacyjnym. Zwykle tego typu operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Do ostatnich lat zabiegi operacyjne tego typu miały za zadanie usunięcie uciskających na struktury nerwowe elementów krążka międzykręgowego lub wyrośli kostnych kręgosłupa i ustabilizowanie operowanego odcinka kręgosłupa. Najczęściej stosowany jest dostęp tylny, pozwalający dotrzeć do przestrzeni międzykręgowej. Chory w następnej dobie po zabiegu zaczyna chodzić, a po około 5 dniach może być wypisany do domu.

Jeżeli przepuklina dysku nie jest zbyt duża można spróbować najmniej inwazyjnej metody nazwanej IDET. Polega ona na wprowadzeniu w znieczuleniu miejscowym długiej igły do przestrzeni międzykręgowej, a następnie wprowadzeniu poprzez jej światło cienkiego drucika, który jest podłączany do prądu i nagrzewa się do ok. 600-700 stopni Celsjusza. Powoduje to odparowanie jądra miażdżystego, które w większości składa się z wody z pozostawieniem pierścienia włóknistego otaczającego jądro. Wypuklina wówczas zanika lub zatrzymuje się postęp choroby. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, a chory może jeszcze tego samego dnia pójść do domu lub na następny dzień. Największy efekt tego sposobu leczenia obserwujemy po ok. 2 tygodniach.

Aby zapewnić po operacji chorego odcinka kręgosłupa niemal fizjologiczną ruchomość w ostatnich latach wprowadzono także sztuczne dyski. Są one zbudowane z tytanu lub innych materiałów odpornych na ścieranie i wytrzymujących znaczne przeciążenia, a zakłada się je dochodząc do kręgosłupa od przodu. Dostępne po takim działaniu są wówczas dwie ostatnie przestrzenie odcinka lędźwiowego: L4-L5 i L5-S1. Możliwość ruchu pomiędzy trzonami kręgów daje fizjologiczny rozkład sił działających na kręgosłup i zmniejsza szanse na wystąpienie protruzji jądra miażdżystego sąsiadujących kręgów.

W przypadku nawrotu dolegliwości po leczeniu operacyjnym, przyczyną może być pozostałość dysku, zmiany na innym poziomie, blizna obejmująca korzeń, zmiany zapalne w obrębie trzonów kręgów. Każde ponowne wkraczanie w operowany uprzednio obszar jest dużo trudniejsze i wiąże się z możliwością powstania jeszcze większych powikłań. Kwalifikacją do takiego zabiegu zajmują się zwykle lekarze z dużym doświadczeniem klinicznym.

Selektywna endoskopowa discectomia metodą YESS (SED/YESS) – jest procedurą z zakresu minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych kręgosłupa, w której do usunięcia przepukliny, protruzji lub wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego wykorzystywany jest endoskop. Jest to urządzenie, które posiadając wbudowaną kamerę przekazuje poprzez światłowód obraz pola operacyjnego na monitor. Zasadniczą zaletą metody SED/YESS w porównaniu do innych metod operacyjnych dyskopatii (klasycznych lub endoskopowych, ale przeprowadzanych innymi technikami) jest to, że w metodzie YESS wykorzystywane jest dojście tzw. „tylno-boczne”. Znaczy to, że z małego cięcia skórnego wprowadza się endoskop do krążka międzykręgowego z boku, poprzez mięśnie przykręgosłupowe, które są jedynie nieznacznie rozwarstwiane, a nie przecinane. Dojście to omija zupełnie kanał kręgowy, w którym z zależności od odcinka kręgosłupa znajdują się takie delikatne struktury jak: rdzeń kręgowy, worek oponowy, korzenie nerwowe, naczynia i inne. Tak więc brak jest możliwości bezpośredniej traumatyzacji w/w struktur, co bywa powikłaniem procedur prowadzonych z dostępu tylnego. Unika się również 2 najczęstszych powikłań odległych w czasie takich jak zrosty w kanale kręgowym (narzędzia w ogóle nie przechodzą przez kanał kręgowy w trakcie operacji YESS),

Przezskórna Termiczna Dekompresja Dysku (PTDD – Percutaneous Thermal Disc Decompression).

Zabieg ten, również wykonywany jest z dostępu tylno-bocznego. Tak więc, nie ma ingerencji w kanał kręgowy, nie ma tez możliwości uszkodzenia worka oponowego (rdzenia, gdy celem zabiegu są dyski na wyższych odcinkach kręgosłupa) czy korzeni rdzeniowych. Jest również zabiegiem „naprawczym”. Tą metodą nie można uzyskać wzmocnienia pierścienia włóknistego, zmniejszenie objętości dysku jest minimalne, za to uzyskuje się znaczne obniżenie ciśnienia w dysku.

Do tego celu wykorzystywana jest energia lasera (PLDD) lub energia termiczna (PTDD). W przypadku użycia energii laserowej do dekompresji dysku bardzo niewielka objętość jądra miażdżystego ulega „odparowaniu”. Inną metodą dekompresji dysku jest dekompresja termiczna. Do tego celu używany jest system IDET. Zabiegi przezskórnej dekompresji dysku są skuteczne pod warunkiem wyjątkowo rygorystycznych zasad kwalifikacji do tej metody. Stosowane być powinny w okresie choroby dysku, kiedy struktura pierścienia włóknistego nie jest jeszcze uszkodzona, dysk jest „sprężysty”, w obrazie rezonansu magnetycznego nie stwierdza się zaburzeń struktury i ciągłości pierścienia włóknistego, a wysokość dysku nie jest jeszcze obniżona, bądź obniżona jest nieznacznie.