Blokada kręgosłupa Warszawa

Blokady (iniekcje) dają możliwość selektywnego podania leku przeciwzapalnego, najczęściej sterydu, do miejsca, z którego pochodzi ból, powodując działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, skutecznie blokując ból.
Wskazaniem do blokad kręgosłupa jest każdy rodzaj bólu przy schorzeniach kręgosłupa (oprócz aktywnego ropnego zapalenia).

W zależności od przyczyny bólu stosuje się odpowiednią blokadę:

  • blokada stawów międzywyrostkowych;
  • blokada epiduralana w odcinku lędźwiowym, szyjnym, piersiowym;
  • blokada selektywna korzeni;
  • blokada stawów krzyżowo-biodrowych;
  • blokada zwojów nerwowych.

Blokadę wykonuje się ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnej igły wprowadza się do wybranego miejsca glukokortykosteroid (lek, popularnie nazywany sterydem), który w niektórych przypadkach można łączyć z lekami znieczulającymi. W czasie zabiegu pacjent odczuwa miejscowe ukłucie igły do znieczulenia. Możliwe jest odczuwanie miejscowego ból, kiedy igła przechodzi przez torebkę stawu oraz uczucie rozpierania podczas wstrzyknięcia, kiedy staw jest prawie całkiem wypełniony. Po zrobieniu blokady dolegliwości stopniowo ustępują, co jest związane z działaniem leku znieczulającego, który dodaje się do sterydu. Jednak po kilku godzinach czasami ból powraca. Po 15-20 minutach od blokady pacjent może opuścić gabinet. Efekt terapii zauważalny jest po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe ustępują stopniowo w ciągu 3-7 dni. U ponad 50 % chorych dolegliwości bólowe ustępują i można przystąpić do intensywnej rehabilitacji. Skuteczne działanie blokady utrzymuje się od kilku tygodni do roku.