Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Neurochirurgia – leczenie dyskopatii szyjnej

Choroby kręgosłupa w dzisiejszych czasach dopadają praktycznie każdego. Zmniejszona aktywność fizyczna, siedzący tryb życia czy nieodpowiednio przybrana pozycja do spania – to wszystko sprawia, że narzekamy na ból pleców, nie wiedząc dokładnie z czym on się wiąże.

Domena neurochirurgów

Neurochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem operacyjnym niektórych chorób układu nerwowego. Najczęściej zgłaszający się pacjenci cierpią na bóle lędźwiowe, głowy, kręgosłupa bądź mają problem z rwą kulszową. Neurochirurg podejmuje działania, gdy stosowanie leków nie przyniosło skutecznych efektów i konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zanim zostaną podjęte jakiekolwiek działania, neurochirurg zleca badania takie jak tomografia komputerowa, badania ultrasonograficzne, RTG i rezonans magnetyczny. Pozwalają rozpoznać chorobę układu nerwowego oraz jej stopień zaawansowania. Badaniem, które pozwala wykryć zmiany na bardzo wczesnym etapie oraz przeprowadzić analizę zmian chorobowych na poziomie komórkowym jest tomografia emisyjna. W celu wdrożenia leczenia farmakologicznego lub zakwalifikowania pacjenta do operacji konieczne jest wykonanie badań morfologii krwi, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dyskopatia szyjna problemem ludzi siedzących

Ból w odcinku szyjnym, drętwienie kończyn i nudności – objawy schorzenia nazywanego dziś chorobą cywilizacyjną, powstałą niejako przez niezdrowy tryb życia, nieodpowiednią dietę i stres. Zwyrodnieniowy proces powoduje powstanie poczucia dyskomfortu i obniża sprawność. Nie tylko boli ale i komplikuje czynności życia codziennego. Jak się go pozbyć? Najpierw trochę teorii. Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kości zwanych kręgami, które są oddzielone dyskami wypełnionymi żelującą substancją. Odpowiadają za stabilizację szyi oraz obracanie się z boku na bok. „Bez dysków kręgosłup byłby bardzo sztywny” – wyjaśnia profesor chirurgii neurologicznej i szef neurochirurgii kręgosłupa. „Dyski pozwalają naszemu ciału poruszać się tak, jak chcemy. Zapewniają również poduszkę dla ciała, działając jako amortyzator”. Technicznie rzecz biorąc dyskopatia szyjna nie jest chorobą, a procesem zwyrodnieniowym, przez który przechodzą dyski znajdujące się w kręgosłupie szyjnym. Generalnie, wszyscy ludzie, którzy żyją wystarczająco długo rozwiną zdegenerowane dyski. Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że około połowa osób zaczyna wykazywać oznaki zwyrodnienia dysku na rezonansie magnetycznym w wieku 20 lat. Inne zaś, że około 75% osób poniżej 50 roku życia ma zwyrodnienie dysku, podczas gdy ponad 90% osób powyżej 50 roku życia. W pracy przy biurku z komputerem, ważne jest aby właściwie przygotować swoje stanowisko, ponieważ nieprawidłowa pozycja siedzenia jest częstą przyczyną dolegliwości kręgosłupa. Krzesło powinno mieć odpowiednią wysokość i ruchomość, a wzrok powinien znajdować się na określonej wysokości w stosunku do monitora. Nieprawidłowa postawa i nadmierne obciążenie kręgosłupa to przyczyna niezgodnego z normami ergonomii stanowiska pracy. Przy wielogodzinnej pracy z komputerem, pamiętać trzeba o robieniu sobie krótkich przerw na wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie. Niewiele z nas mogłoby pomyśleć o pracy pod presją czasu, jednak jak się okazuje stres powoduje nadmierne napięcie mięśni – co też przyczynia się do bólu kręgosłupa.

Warszawamiastem wyboru

W jaki sposób wybrać odpowiednią klinikę neurochirurgiczną? Czym mamy się kierować jeżeli w grę wchodzi nasze zdrowie? Warszawa opływa w grono specjalistów neurochirurgii. Zaufane Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA zapewnia szybką oraz profesjonalną pomoc neurochirurgiczną. W przypadku walki z dyskopatią szyjną, pierwszym krokiem jest leczenie zachowawcze prowadzone poprzez podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz lekach działających na rozluźnienie mięśni. Specjaliści mogą zdecydować się na kołnierz ortopedyczny, który unieruchomi odcinek szyjny kręgosłupa bądź zaproponują wyciąg szyjny, pozwalający na odciążenie kręgosłupa oraz zwiększenie przestrzeni międzykręgowych. Jeżeli leczenie zachowawcze jest długie i nieskuteczne, wykonanie wskazanego zabiegu przez neurochirurga będzie pomocne.

Zamknij menu