Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Nadwaga i otyłość – choroby współczesnej cywilizacji

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o prawdziwej epidemii nadwagi i otyłości. Problem ten dotyka osoby w każdym wieku, a coraz częściej nadwaga i otyłość dotyczą już dzieci w wieku szkolnym. Jednak nie tylko fakt, że już coraz młodsze dzieci dotyka otyłość, a również ilość osób na nią cierpiących budzi trwogę lekarzy. Skąd właściwie bierze się otyłość, jakie są jej konsekwencje i jak poradzić sobie, kiedy pojawi się w naszym życiu?

Otyłość stanowi ogromny problem na całym świecie, w Polsce ten problem również jest bardzo aktualny. Wiele osób zapomina o tym, że otyłość to choroba, która może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w wielu przypadkach może stanowić nawet zagrożenie życia cierpiącej na nią osoby. Wśród przyczyn otyłości wyróżnia się między innymi przed przyjmowanie nadprogramowej ilości kalorii, przy zerowej lub znikomej aktywności fizycznej. Również nieprawidłowa dieta sprzyja nadprogramowym kilogramom, a kiedy dodamy do tego zbyt częste lub zbyt obfite posiłki, szansa na spowodowanie u siebie nadwagi lub otyłości rośnie. Również przyjmowanie różnego rodzaju leków na choroby przewlekłe może sprzyjać tyciu, nawet jeśli nie dostarczamy naszemu organizmowi zbyt wielu nadprogramowych kalorii. W przypadku dzieci nadwaga i otyłość najczęściej wywołują takie czynniki jak genetyka, wolna przemiana materii, brak uczucia najedzenia, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a także różnego rodzaju choroby i zaburzenia pracy organizmu. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna występowania nadwagi i otyłości, należy jak najszybciej zareagować i jeżeli sami nie jesteśmy w stanie uzyskać prawidłowej wagi, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów takich jak dietetycy, a także fizjoterapeuci z Warszawy

Zobacz również: Leczenie Choroby Parkinsona Warszawa | Medycyna Sportowa Warszawa | Neurolog Warszawa

Skutki otyłości 

Wiele osób zapomina o tym lub kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że w nadwadze i otyłości kwestie wizualne są najmniej ważne, ponieważ największym problemem są kwestie zdrowotne. Otyłość niesie za sobą poważne problemy i zagrożenia takie jak:

  • zwiększone ryzyko udaru
  • ryzyko cukrzycy
  • problemy kardiologiczne
  • problemy ze stawami 
  • zaburzenia oddychania 
  • nadciśnienie 
  • choroby sercowo-naczyniowe
  • większe ryzyko nowotworów

Oprócz wyżej wymienionych schorzeń istnieje także wiele innych, które dotykają osób otyłych, a wśród nich z pewnością można wyróżnić problemy psychologiczne. Wielu osobom nadwaga i otyłość oraz to, jak są postrzegane w szkole, czy w pracy odbiera pewność siebie. Często mimo tego, że otoczenie sprzyja danej osobie, przez dodatkowe kilogramy ma ona problem w nawiązywaniu relacji w swoim otoczeniu. W niektórych przypadkach nadwaga i otyłość mogą powodować depresję, a to bardzo niebezpieczny stan. 

Jeżeli czujesz, że chcesz wyeliminować problem z nadwagą lub otyłością, ale nie wiem, jak to zrobić, skontaktuj się z nami: https://fimedica.pl/kontakt/

Leczenie nadwagi i otyłości 

Podstawą i fundamentem leczenia nadwagi i otyłości jest oczywiście odpowiednia dieta. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z planu żywieniowego ułożonego przez profesjonalnego dietetyka. Kolejnym krokiem jest aktywność fizyczna. Ze względu na wagę wyjściową trzeba mieć na uwadze to, aby wykonywać ćwiczenia w sposób bezpieczny, który nie zaszkodzi naszym stawom i nie nadwyręży naszego organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty z Warszawy, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu stworzy dla nas plan leczenia otyłości dostosowany do naszych indywidualnych możliwości, a także weźmie pod uwagę nasze ewentualne choroby i schorzenia. Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość mają ograniczoną ruchomość, dlatego wybranie się do specjalisty jest nie tylko najskuteczniejszym, ale również najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Również fakt, że wraz ze spadkiem wagi fizjoterapeuta będzie mógł wdrożyć nowe ćwiczenia i środki, które będą utrzymywać skuteczność i ciągłość procesu odchudzania, przemawia na korzyść tego rozwiązania. 

Zastanawiasz się nad wizytą u fizjoterapeuty? Zapoznaj się z naszą ofertą: https://fimedica.pl/fizykoterapia/

Zamknij menu