Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Metody leczenia w przypadku kontuzji – którą z nich wybrać?

Każda aktywna fizycznie osoba niezależnie od wieku i rodzaju uprawianej aktywności wie, jak ważne jest dbanie o poprawną technikę ćwiczeń, a także rozgrzewka, która minimalizuje ryzyko kontuzji. Często jednak bywa tak, że mimo zachowania wszelkich środków ostrożności kontuzja rujnuje nasze plany treningowe i sprawia, że musimy się oszczędzać nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Urazy wpływają negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie, ponieważ często wywołują ból i ograniczenia związane z niemożnością chodzenia, schylania się, kucania, czy wykonywania innych czynności, w zależności od rodzaju urazu. Jakie są metody leczenia kontuzji i którą z nich najlepiej wybrać?

Zobacz ofertę: Medycyna Sportowa Warszawa

Na początku należy wspomnieć o tym, że istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów urazów. Pierwszym z nich są uszkodzenia więzadeł, których można doznać podczas wykonywania skrętu stawów, które przekraczają nasz standardowy zakres ruchów. Osoba doznająca uszkodzenia więzadeł może odczuwać ból, który często sprawia, że chodzenie jest wręcz niemożliwe, a  w miejscu urazu może pojawić się opuchlizna. Kolejną dość często występującą kontuzją jest skręcenie kostki, w tym wypadku objawy w dużej mierze zależą od tego, czy więzadła zostają przerwane, czy pozostają tylko nadciągnięte. Nadciągnięcia dotyczą jednak nie tylko więzadeł, ale również ścięgien, co również jest dość częstym urazem, szczególnie u osób, które nie miały do czynienia z aktywnością fizyczną, a na początku swojej drogi porywają się na bardzo wymagające sporty, do których nie są przygotowane. Stłuczenia także są dość powszechne, ponieważ wynikają one z upadku, ich objawem jest ból o różnym nasileniu, opuchlizna, siniaki, a często również krwiaki. Ostatnim również często występującym urazem jest zwichnięcie stawu barkowego, najczęściej dochodzi do niego podczas hamowania upadku przy pomocy ręki. Oczywiście istnieje również szereg innych urazów, jednak te należą do najczęściej występujących. 

Do jakiego specjalisty udać się po doznaniu kontuzji?

Wiele osób, które doznają kontuzji, nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że z wybraniem się do specjalisty nie warto czekać. Im szybciej wybierzemy się do warszawskiego ortopedy lub lekarza innej specjalizacji, tym szybszy będzie nasz powrót do formy sprzed urazu. W przypadku większych kontuzji bywa tak, że objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie, nasilają się, dlatego, jeśli będziemy czekać z wizytą, możemy sprawić, że nasza kontuzja nie tylko będzie leczyć się dłużej, ale w skrajnych przypadkach może wymagać nawet interwencji chirurgicznej. Do jakich specjalistów możemy udać się po urazie?

  • ortopeda
  • osteopata
  • rehabilitant 
  • neurochirurg 
  • lekarz medycyny sportowej 

Jeżeli nie jesteśmy pewni, do jakiego specjalisty kwalifikuje się nasz przypadek, to dobrym pomysłem będzie wybranie się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam zdecydować gdzie udać się na kolejną wizytę. 

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedniego specjalistę, a zależy Ci na jak najszybszej wizycie? Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci: https://fimedica.pl/kontakt/

Jak uniknąć kontuzji?

Jeżeli uprawiamy aktywność fizyczną, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby temat leczenia kontuzji pozostał nam obcy. Pamiętajmy, aby przed każdym treningiem robić rozgrzewkę, ponieważ to właśnie ona przygotowuje każdą partię naszego ciała do wysiłku. Pamiętajmy również, aby podczas ćwiczeń rozsądnie dobierać ich intensywność, a także w przypadku ćwiczenia z obciążeniem jego ciężar. Często kontuzje spowodowane są chęcią szybszego ujrzenia efektów treningowych, a cel ten chcemy osiągnąć, wybierając trening ponad nasze siły, co nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Również technika wykonywania ćwiczeń ma znaczenie, ponieważ źle wykonane ćwiczenie może spowodować uraz, dlatego, jeśli jesteśmy początkujący, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty, który koryguje nasze ewentualne błędy. Jeżeli cokolwiek nas boli, ciężko nam o złapanie oddechu, czy chce nam się wymiotować, to natychmiast powinniśmy przerwać ćwiczenia. Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez organizm to najprostsza droga do urazu. Jeżeli ćwiczymy regularnie, to dobrym pomysłem będą również regularne wizyty u lekarza medycyny sportowej w Warszawie.

Zależy Ci na zdrowym trenowaniu bez ryzyka kontuzji? Umów się na wizytę do lekarza medycyny sportowej, który udzieli Ci porad i wsparcia, a także sprawdzi, czy jesteś gotowy na bezpieczne treningi: https://fimedica.pl/oferty/medycyna-sportowa-warszawa/

Zamknij menu