Łokieć tenisisty

Jest to tendopatia ( entezopatia ) mięśni prostowników nadgarstka ( zwana też zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej) . Do niedawna większość lekarzy i terapeutów kojarzyła “łokieć tenisisty”  z istniejącym w tej okolicy stanem zapalnym. Obecnie uważa się, że dużą rolę odgrywają tu też  zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu oraz nieprawidłowości w ukrwieniu – tzw. neowaskularyzacja. Obydwa te czynniki występują jako efekt powtarzających się przeciążeń i mikrourazów, często bez współistniejącego stanu zapalnego.

Łokieć tenisisty występuje najczęściej w przedziale wiekowym 30-65 lat. Ma zdecydowane powiązanie z pracą przy komputerze, wykonywaniu zawodów wymuszających powtarzające się często ruchy nadgarstka np. wyprost oraz ruchy  podobne jak podczas wkręcania śruby. Pomimo nazwy sugerującej związek z uprawianiem gry w tenisa – tylko ok. 10% graczy cierpi na tę dolegliwość. Dotyczy to zwłaszcza osób rozpoczynających naukę gry, którzy nie mają jeszcze doskonale wyćwiczonej techniki uderzeń i generują ruch z nadgarstka zamiast z tułowia i barku. Rozkład sił jest nierównomierny a wytworzone podczas odbicia piłki tenisowej wibracje dodatkowo przeciążają miejsce przyczepu mięśni.

Łokieć tenisisty w 80-90% przypadków  podlega procesowi samoleczenia  w okresie około 12 miesięcy.

Diagnoza:

Opiera się na wywiadzie i testach oporowych wyprostu nadgarstka.

Objawy

  • ból odczuwany po bocznej stronie stawu łokciowego,
  • tkliwość tkanek podczas badania palpacyjnego,
  • ból nasila się podczas aktywności wyprostnej nadgarstka,
  • trudności podczas wykonywania prostych czynności jak podanie ręki na przywitanie, podniesienie szklanki  z napojem itp.

objawy łokieć tenisisty

Objawy łokcia tenisisty

Dotychczasowe standardy leczenia “łokcia tenisisty” opierają się na zastosowaniu fizykoterapii w postaci naświetlań promieniowaniem laserowym, zabiegów ultradźwiękami, krioterapii. Czasami niektórzy ortopedzi zalecają unieruchomienie stawu w celu jego odciążenia oraz iniekcje ze środka przeciwzapalnego.

Efekty  standardowego leczenia łokcia tenisisty bywają różne. Wielu pacjentów uskarża się na brak widocznej poprawy lub też poprawa jest niewielka lub krótkotrwała. Jak przedstawiam poniżej – leczenie ,,łokcia tenisisty” wymaga dużo precyzji ze strony lekarza i terapeuty oraz kosekwencji i cierpliwości ze strony pacjenta.

Specjaliści International Academy of Orthopedic Medicine  – Cyriax I Winkel wyróżnili 5 typów łokcia tenisisty w zależności od tego, które ścięgno jest zajęte procesem chorobowym.

  • Typ I – przyczep początkowy mięśnia prostownika długiego nadgarstka ( występuje dość rzadko ).
  • Typ II, – przyczep początkowy, III – ścięgno, IV – przejście mięśniowo-ścięgniste mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka. Występuje najczęściej w połączeniu z podrażnieniem prostownika palców.
  • Typ V – przyczep początkowy mięśnia prostownika palców.

Leczenie łokcia tenisisty –  zapalenie przyczepu – tendinitis:

Łokieć tenisisty leczenie

Łokieć tenisisty leczenie

Masaż poprzeczny  ma dwie fazy: aktywną i fazę rozluźnienia, pozwalającą na powrót ukrwienia w miejscu ucisku. Odbywa się według schematu  dociśnięcie – przesunięcie – rozluźnienie.

Po pewnym czasie pacjent zgłasza, że jego odczucia bólu się zmniejszyły. Kontynuując masaż dodajemy więc trochę więcej nacisku i masujemy jeszcze przez 3-4 minuty

Ćwiczenia kolagenowe –  koncentryczne, mały opór, bardzo dużo powtórzeń ( 50 – 100 ). Ćwiczenia powinny przebiegać bez bólu. Zaczynamy w pozycji horyzontalnej – zgięcie i wyprost nadgarstka.

Samoleczenie zapalenia przyczepu dotyczy Tendinitis typu II i V. Zajmuje zwykle około 9-12 miesięcy , nawet jeśli pacjent nie zaprzestał swych aktywności.

Jeśli prowadzimy terapię w ciągu 2-3 tygodni powinniśmy uzyskać jakąkolwiek poprawę. Jeśli jej nie ma lub nastąpiło pogorszenie stosuje się ostrzyknięcie sterydowe przyczepu. 0,5-1 ml po kropelce w kilku miejscach. Jest to zabieg bardzo precyzyjny i powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza ortopedę.

Po iniekcji unieruchamiamy kończynę na około 2-3 dni ( ponieważ wprowadzając kończynę w ruch zwiększamy ukrwienie w tym miejscu i ,,wypłukujemy” lekarstwo). Obowiązuje pacjenta zakaz aktywności chwytnej i sportowej.

Uwaga! Nie wolno podejmować zakazanej aktywności gdy ból się zmniejszy, gdyż grozi to nawrotem objawów choroby.

Pełny powrót do aktywności może nastąpić wówczas, gdy testy oporowe wyprostu nadgarstka są ujemne.

Leczenie łokcia tenisisty –  zapalenie przyczepu – tendinitis ( zmianach degeneracyjnych przyczepu mięśni ):

1. Zmniejszenie bólu:

  • masaż poprzeczny 10 – 15 minut, jeśli pacjent to znosi może być wykonany z uczuciem umiarkowanego bólu.

2. Powstrzymanie, unikanie neowaskularyzacji:

  • mocne ciągłe  rozciąganie ścięgien, bez rozciągania nerwu,
  • program ćwiczeń ekscentrycznych z oporem 1-2 kg. ( u kobiet 0,5 kg.) 2-3 razy dziennie w seriach po 15 powtórzeń codziennie przez 12 tygodni.

Po 6 tygodniach zwykle dolegliwości łokcia tenisisty  znikają ale pacjent nie powinien przestawać  ćwiczyć!!!  Jeśli pacjent zaniecha ćwiczeń przed upływem 12 tygodni występuje tendencja do nawrotu dolegliwości.

Po upływie 12 tygodni ćwiczenia należy kontynuować 2-3 razy w tygodniu.

Szanowni Państwo jeśli cierpicie na tę dokuczliwą przypadłość zwaną ,,łokciem tenisisty” zapraszamy do skorzystania z oferty terapii Specjalistycznego Centrum Leczenia Schorzeń Kręgosłupa i Stawów FIMEDICA w Warszawie,  gdzie doskonały zespół specjalistów pomoże Wam uporać się z problemem. Nasi wybitny ortopeda Tomasz Kozieł, precyzyjnie wykonuje ostrzyknięcia środkiem przeciwzapalnym. Zaś zespół terapeutów przeszkolonych przez i International Academy of Orthopedic Medicine: Bartosz Pecarz i Beata Pecarz przy Państwa zaangażowaniu i konsekwencji pomogą zwalczyć uciążliwe dolegliwości i powrócić do codziennych czynności i ulubionej dyscypliny sportu.