Zapalenie gęsiej stopki

Zapalenie gęsiej stopki – jest to nazwa, stanu zapalnego trzech przyczepów mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego, znajdującego się po przyśrodkowej części kolana i przyśrodkowo od strony guzowatości kości piszczelowej. Przyczepy nakładające się na siebie, tworzą łącznotkankową taśmę ścięgnistą, która z wyglądu przypomina błonę pomiędzy palcami gęsi – stąd nazwa gęsiej stopki. Poprzez stłuczenie lub uszkodzenie błony maziowej w podszewce kaletki może powodować produkcję dużo większej ilości płynu i na jego skutek prowadzi to do stanu zapalnego oraz bólu w kolanie. Główną funkcją mięśni, które tworzą gęsią stopkę jest zginanie stawu kolanowego i rotacji uda na zewnątrz.

 

Objawy gęsiej stopki

Do najczęstszych objawów, należy wchodzenie bądź schodzenie ze schodów, gdzie odczuwamy wyraźny ból, który z każdym stopniem narasta. Charakterystycznym objawem jest ból kolana, który nasila się w godzinach porannych i ma charakter średnio intensywny, odczuwany głównie po przyśrodkowej stronie kolana i poniżej stawu kolanowego.
Mogą pojawić się dodatkowe objaw, jak np. pojawienie się miejscowego obrzęku, ograniczona funkcja kończyny dolnej czy utrudniona aktywność fizyczna.

 

Przyczyny gęsiej stopki

Główną przyczyną objawów bólowych jest zapalenie kaletki. Powstaje w wyniku zbyt dużego napięcia, przeciążenia mięśni kulszowo-goleniowych, które wywierają duży ucisk na staw kolanowy, prowadząc do podrażnienia i tarcia kaletki. Kolejną przyczyną może być przebyty wcześniej uraz stawu kolanowego bądź bezpośrednie uderzenie.
Do czynników zwiększających zapalenie gęsiej stopki, można zakwalifikować urazy w stawie kolanowym oraz choroby układu kostno-stawowego, przebyte we wcześniejszym czasie. Do urazów zaliczamy:
– zapalenie guzowatości kości piszczelowej,
– koślawość stawów kolanowych, stawów skokowy
– szpotawość stawów kolanowych, stawów skokowych
– choroby zwyrodnieniowe stawu kolanowego
– reumatoidalne zapalenie stawów
– płaskostopie oraz inne problemy objawiające się po przyśrodkowej stronie kolana
– choroby ogólnoustrojowe
Występują sytuacje kiedy zapalenie gęsiej stopki objawia się podczas cukrzycy.

 

Rozpoznanie gęsiej stopki

Aby właściwie rozpoznać zapalenie gęsiej stopi,  należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, wykonać testy funkcjonalne stawu kolanowego oraz dodatkowo wykonać badanie USG i rezonansu magnetycznego.

 

Leczenie gęsiej stopki

Leczenie gęsiej stopki powinno składać się z dwóch etapów. Pierwszy z nich ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.  Aby uzyskać taki efekt stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, w złagodzeniu bólu bądź obrzęku możemy użyć maść przeciwbólową i zastosować ją bezpośrednio na miejsce chorobowe. Podczas leczenia stosuje się trening z modyfikacją różnych obciążeń bądź ograniczenie aktywności fizycznej. Na początku samej terapii, stosuje się chłodzeni miejscowe tkanki oraz odciążenie stawu kolanowego poprzez opaskę elastyczną bądź ortezy. W pierwszym etapie powinny znaleźć się również terapie manualne z rehabilitantem i zabiegi fizykoterapeutyczne, które sprawią, iż regeneracja tkanek znacznie przyspieszy swój proces i poprawi funkcjonalność stawu. Drugi etap leczenia jest odpowiedzialny za eliminowanie elementów terapii która przynosi niepożądane efekty. Skupiając się głownie na błędach popełnianych podczas treningu, przy doborze złej techniki, źle dobranego obuwia bądź złymi nawykami pacjenta. Warto wprowadzić ćwiczenia z rehabilitantem, który odpowiednio dopasuje poziom intensywności i obciążenia do osłabionej struktury układu kostno-mięśniowego oraz ćwiczenia równoważne na niestabilnym podłożu. Po tak odpowiednio dobranym leczeniu pacjent, powinien poradzić sobie z zapaleniem gęsiej stopki. Przy niewielkim procencie osób, gdzie leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanego efektu, stosuje się leczenie operacyjne.