Leczenie bólu i rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup szyjny składa się z 7 trzonów i pomiędzy którymi występują dyski inaczej tarcze międzykręgowe tylko miedzy pierwszym i drugim kręgiem szyjnym dysk nie występuje. Średnia wysokość tarczy międzykręgowej wynosi ok. 3mm, ten odcinek kręgosłupa jest najbardziej ruchomy.

Bóle z tego odcinka są charakterystyczne, potrafią promieniować do ramienia przedramienia palców, łopatki oraz w kierunku głowy. Również bole głowy i zawroty głowy mogą być objawem dysfunkcji kręgosłupa szyjnego.

Przyczyna występowania tych dolegliwości jest nieprawidłowa pozycja siedząca przy komputerze, wydłużony czas pracy, zbyt wysoka poduszka do spania, urazy spotowe,wypadki samochodowe-często objawy pojawiaja się po dłuższym czasie,długotrwaly stres,brak aktywności fizycznej itp.

Dyskopatia szyjna może występować jako dehydratacja tarczy międzykręgowej,czyli dysk traci swoje właściwości amortyzacyjne i obniza się jego wysokość,jak i jako wypuklina tarczy międzykręgowej bez jej uszkodzenia ale z uciskiem na worek oponowy.Moze tez dojsc do uszkodzenia dysku i jego włókien ,wtedy powstaje przepuklina jądra miażdżystego,która może uciskac worek oponowy,rdzen kregowy i korzenie rdzeniowe(korzonki).

Leczenie takich dolegliwości może być zachowawcze i operacyjne w zależności od stanu pacjeta,objawow neurologicznych,diagnostyki obrazowej (rezonans magnetyczny MRI ,elektromiografia EMG,rentgen RTG).

Leczeniem zachowawczym zajmuja się neurolodzy,ortopedzi i fizjoterapeuci-rehabilitanci.

W stanach ostrych i silnego bólu często podawane sa srodki przeciwzapalne i przeciwbolowe,jednoczesnie z pacjętem pracuje rehabilitant, który ma zadanie rozluźnić gorset mięśniowy,przywrócić prawidłowa ruchomość bądź przy niestabilności nauczyć pacjenta stabilizowania mięśniowego.

Zabiegi te powinny odbywać się w gabinecie gdzie fizjoterapeuta pracuje na pacjencie ,jego mięśniach, stawach torebce stawowej ,powiezi czy więzadłach.Nazywamy to terapią manualną w skład której wchodzą rózne metody takie jak :metoda Ackermana, metoda Lewita, Kaltenborn-Evjenth, PNF, Maitlanda, osteopatia, chiropraktyka.

Leczeniem kręgosłupa zajmuja się także tzw. kręgarze, lecz trzeba wykazać dużo ostrożności korzystając z usług osob niewykwalifikowanych.Medycyna manualna wywodzi się z kręgarstwa ale poparta została dowodami naukowymi oraz badaniami klinicznymi,techniki są bezpieczne i nieinwazyjne dla pacjenta, zaś nieudolny kręgarz może zrobic wiecej krzywdy niż pożytku.

Zabiegami wspomagającymi są tez zabiegi z fizykoterapii takie jak laser ,pole magnetyczne,prady,ultradźwięki i krioterapia.

Bardzo przydatnym zabiegiem jest tez tzw.igloterapia punktów spustowych.Bardzo dobre efekty przeciwbolowe uzyskuje się przez wkłucie w punkt spustowy mięsnia igły akupunkturowej.Nakłuty punkt powoduje natychmiastowe rozluźnienie włókna mięśniowego i zniesienie bólu przeniesionego np.na noge bądź reke.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi efektu neurochirurg po dokładnej diagnozie i analizie danego przypadku może podjąc decyzje o leczeniu operacyjnym.Sa to zabiegi z uzyciem sztucznych implantow,sztywnych klatek weglowych bądź polimerowych(artrodeza szyjna),jak i implantow ruchomych(artroplastyka szyjna)