Kwas hialuronowy na stawy – wiskosuplementacja
Kwas hialuronowy – co to takiego?
Kwas hialuronowy jest częścią rodziny glikozaminoglikanów i ma prostą strukturę chemiczną. Jest to główny składnik płynu stawowego. Zapewnia mu lepkość oraz sprężystość dzięki czemu może odgrywać istotna rolę w prawidłowym ruchu stawu. Jego odpowiednia ilość warunkuje, zdolność płynu stawowego do amortyzowania wstrząsów, jakimi poddawane są tkanki miękkie oraz chrząstka stawowa. W warunkach fizjologicznych sól kwasu hialuronowego jest syntezowana i wydzielana do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Cząsteczki kwasu potrafią bardzo dobrze wiązać wodę dlatego są jej głównym dostawcą do słabo ukrwionej chrząstki stawowej a także do ludzkiej skóry.
Kwas hialuronowy uzyskiwany jest z grzebieni kogutów. Jednak aby uzyskać zamierzony efekt ,musi być on zaaplikowany w sposób bezpośredni do stawu. Kwas ze wspomnianego źródła ma zbyt duży rozmiar chemiczny ,żeby móc go podać w innej formie.
W Niemczech stworzono kwas hialuronowy o zdecydowanie mniejszej masie cząsteczkowej co pozwala na podanie go doustnie. Uzyskano go na podstawie opracowanej procedurze regulacji fermentacji.
Kwas hialuronowy na stawy
W trakcie przebiegu choroby zwyrodnieniowej, stężenie kwasu hialuronowego w płynie stawowym ulega zmniejszeniu, co powoduje pogorszenie jego jakości. Rezultatem tego stanu może być poważne uszkodzenie stawu , zaburzenie jego czynności oraz towarzyszące temu dolegliwości bólowe. Ważne jest zatem podjęcie leczenia aby zapobiec ubytkowi hialuronianu.
Bardzo popularną metodą leczenia stała się wiskosumplementacja.
Zabieg ten polega na dostawowej aplikacji kwasu hialuronowego. Podawany jest on w postaci zastrzyków w odstępach tygodniowych, od 3-5 razy. Zabieg jest bezbolesny oraz nie niesie ze sobą żadnych powikłań. Najlepsze rezultaty występują u pacjentów z pierwszym stopniem zmian radiologicznych w stawie. U pacjentów w za awansowej fazie choroby dochodzi do złagodzenia dolegliwości bólowych. Trzeba jednak podkreślić, że sama iniekcja kwasu hialuronowego bez odpowiedniej rehabilitacji nie spowoduje znacznej poprawy i nie będzie trwać zbyt długo. Może jedynie zmniejszyć ich skutek w postaci bólu, krepitacji, czy stanu zapalnego błony maziowej.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...