Leczenie Kręgozmyku

Leczenie polega na dokładnym rozpoznaniu, które opiera się na  zwykłym przeglądowym  zdjęciu radiologicznym . W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, w celu oceny zwężenia kanału kręgowego szczególnie lub rezonansu magnetycznego.

Kręgozmyk (spondylolisteza) to stan polegający na przesunięciu 2 kręgów względem siebie, gdzie wyższy kręg ulega przesunięciu do przodu względem niższego kręgu. Konsekwencją tego stanu jest  utrata stabilności kręgosłupa, pogorszenie sprawności ruchowej kręgosłupa, przewlekły ból oraz występowanie objawów neurologicznych takich jak mrowienie, drętwienie w obrębie kończyn dolnych, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej. Kręgozmyk najczęściej występuje na poziomie 4 i 5 kręgu lędźwiowego.

może mieć  różne stopnie zaawansowania. Wg Meyerdinga  jest to procent kręgu, który nie znajduje się nad niższym kręgiem):

 • I° – do 25%
 • II° – 25% – 50%
 • III°- 50% – 75%
 • IV°- 75% – 100%
 • powyżej 100% (całkowita utrata styczności 2 kręgów)

 

Przyczyny kręgozmyku:

Niewielki odcinek kości zwany przesmykiem łączy stawy międzykręgowe w tylnej części kręgosłupa. Przesmyk jest cienki i ma słabe ukrwienie, co czyni go podatnym na złamania. Złamanie Twojego przesmyku występuje zwykle w wyniku skumulowanego stresu na kręgosłup, a nie od nagłego urazu. W przypadku wystąpienia tego typu złamań, jest znany jako kręgoszczelina.

Ten typ złamania może doprowadzić do ześlizgu jednegu kręgu względem drugiego, a ten stan jest znany jako kręgozmyk. Jest on  dość powszechny wśród młodych sportowców, którzy uprawiają sport, który wiąże się z powtarzalnością przeprostu w dolnej części pleców (zgięcie do tyłu) – tak  jak w gimnastyce.

 

Objawy kręgozmyku:

 • ból,
 • deformacja tułowia,
 • pogorszenie sprawności ruchowej chorego,
 • zaburzenia neurologiczne: niedowłady, zaniki mięśniowe, osłabienie odruchów, zaburzenia potencji, zaburzenia zwieraczy pęcherza i odbytu (rzadkie) oraz zaburzenia czucia,
 • zmiana stereotypu chodu – pacjent chodzi na lekko ugiętych nogach zrotowanych na zewnątrz.

Gdy choroba nie daje objawów kręgozmyk można tylko obserwować, czy jego stan nie ulega pogorszeniu na przestrzeni upływającego czasu.  W kręgozmyku o niedużym stopniu (I° i niektóre II°), gdy stwierdzamy brak progresji ześlizgu z jednoczesnym  niewielkim nasileniu bólu (bóle okresowe) i braku objawów neurologicznych można stosować leczenie zachowawcze, które obejmuje:

 1. w ostrym okresie bólowym – unieruchomienie (łóżko), leki przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśniowe.
 2. po opanowaniu ostrego bólu – rehabilitacja:
 • ćwiczenia wzmacniająco-stabilizujące,
 • gorset ortopedyczny lub sznurówka,
 • unikanie przeciążeń kręgosłupa.

 

Diagnostyka Kręgozmyku

W celu postawienia diagnozy świadczącej o kręgozmyku należy wykonać badania :

 • RTG w pozycji stojącej – zdjęcia boczne, skośne
 • Rezonans Magnetyczny
 • Tomografia Komputerowa

 

Leczenie zachowawcze kręgozmyku/ Rehabilitacja

Leczeniu zachowawczemu podlegają kręgozmyki z niewielkim stopniem nasilenia zmian (I° i niektóre II°) przy stwierdzonym braku progresji schorzenia z bólem na poziomie umiarkowanym. Leczenie uzależnione jest także od wieku pacjenta. W ostrym okresie bólowym stosuje się ograniczenie aktywności fizycznej, odpoczynek oraz terapię środkami farmakologicznymi o działaniu przeciwbólowym i zmniejszającym napięcie mięśniowe. Należy rozważyć także zastosowanie gorsetu bądź sznurówki, które zapewnią dodatkową stabilizację kręgosłupa. Po opanowaniu okresu ostrego wdraża się rehabilitację mającą na celu wzmocnienie gorsetu mięśniowego (ćwiczenia wzmacniająco- stabilizujące) kręgosłupa oraz mięśni głębokich, które zastąpią zaopatrzenie ortopedyczne w stabilizacji kręgosłupa. Polecane są także zabiegi z zakresu fizykoterapii ( pole magnetyczne, ultradźwięki) oraz masaż. Należy także zmodyfikować dotychczasowy tryb życia, zmienić ergonomię pracy oraz unikać dodatkowych obciążeń kręgosłupa. Bardzo dobrą formą leczenia kręgozmyku jest terapia manualna, która przywraca balans kostny, mięśniowy oraz powięziowy kręgosłupa a także wykazuje skuteczne działanie w likwidacji bólu. Za pomocą terapii manualnej przywraca się ruchomość i elastyczność okolicznych stawów i tkanek tak by odciążyć zajęty segment.

 

Ćwiczenia na kręgozmyk

Rehabilitacja powinna być indywidualne dobrana przez terapeutę, który wskaże jakie ćwiczenia na kręgozmyk są bezpieczne ze względu na stopień nasilenia schorzenia oraz miejsce jego występowania. Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy wymagają odpowiedniej aktywacji mięśni brzucha i dna miednicy.

 

Leczenie operacyjne

Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest brak poprawy przy leczeniu zachowawczym kręgozmyku, progresja schorzenia, występowanie objawów neurologicznych bądź ześlizg kręgu większy niż w stopniu drugim. Rodzaj zabiegu dobiera się indywidualne w zależności od stanu pacjenta, wieku, stopnia zaawansowania kręgozmyku oraz obecności objawów neurologicznych. Operacja kręgozmyku polega na zespoleniu miejsca ześlizgu w celu uniemożliwienia dalszego przemieszczania się kręgów między sobą. Okres rekonwalescencji i powrotu do sprawności po zabiegu trwa przez cały rok.

 

Kręgozmyk a ciąża

Ciąża może pogłębić lub nasilić objawy wszelkich zaburzeń w obrębie struktur kostno-mięśniowych kręgosłupa w tym także kręgozmyku. Dodatkowo w ciele kobiety hormon zwany relaksyną powoduje rozluźnienie więzadeł w obrębie miednicy i kręgosłupa co zmniejsza stabilność kręgosłupa. Do momentu wyleczenia kręgozmyku i ustąpieniu dolegliwości bólowych Panie powinny wstrzymać się z decyzją o planowaniu ciąży. Kręgozmyk u kobiet w ciąży jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.