Korzonki Kończyn Górnych

Mają wiele wspólnych cech z zespołami kończyn dolnych. Typowym objawem są bóle karku oraz okolicy łopatkowej,  które mogą poprzedzać przez wiele lat wystąpienie zespołu korzeniowego. Bóle mogą być sprowokowane określonym obciążeniem , szybkim ruchem głowy, złą pozycja, zwłaszcza nocą. Przeziębienie odgrywa często znaczacą rolę, zwłaszcza miejscowe ochłodzenie szyi i barków.

Objawy Korzonków Kończyn Górnych:

Występuje przymusowe, odruchowe ustawienie kręgosłupa z przykurczem mięśni przykręgosłupowych. Kręgosłup ustawia się w skłonie bocznymi lekkim skręceniu ku stronie przeciwnej  uszkodzeniu korzeniowemu. Lordoza szyjna ulega zmniejszeniu. Takie ustawnie ma na celu rozszerzenie otworu międzykręgowegopo stronie uciśniętego korzenia.

W obrębie rzmienia są rozległe objawy podraznienia w strefach Heada i liczne bolesne punkty  na brzegach łopatki i w mięsniach. Ból często promieniuje do górnej części klatki piersiowej i do okolicy łopatki. W kończynach górych obserwuje się niekiedy dodatni objaw naciągania korzenia nerwowego. Bolesny też bywa skłon głowy do przodu.

Zespoły korzeniowe kończyn górnych najczęściej występują w obrębie trzech ostatnich korzeni szyjnych C6, C7, C8.

Zespół korzeniowy C6.

Ból promieniuje po stronie promieniowej kończyny do kciuka i wskaziciela, niekiedy do palca 3. W tym obszarze występuje zaburzenie czucia powierzchownego. Występuje osłabienie ruchu pronacji, obserwujemy odstajacą łopatkę.

Zespół korzeniowy C7.

Ból biegnie środkiem powierzchni grzbietowej kończyny górnej do trzech srodkowych palców ręki, a zwłaszcza do palca 3 i w tym obszarze wystepuje osłabienie czucia powierzchownego. Osłabieniu ulega mięsień trójgłowy.

Zespół korzeniowy C8.

Ból promieniuje po stronie łokciowej do 4 i 5 palca reki, niekiedy do palca 3. Wystepuje osłabienie czucia powierzchownego, osłabienie zgięcia palców, uścisk dłoni staje się słabszy. Niekiedy obserwuje się zanik drobnych mięśni dłoni.

Leczenie Korzonków

Leczenie rozpoczyna się celowaną manipulacją. Korzystne jest też leczenie trakcyjne, by odbarczyć uciśniety korzeń. Im wcześniej rozpoczęta terapia tym lepsze i szybsze są jej efekty, gdyż nie dopuszcza się do wzrostu napięcia mięśniowego, które może nasilać ból.  Zdarzają się przypadki uszkodzenia korzeni spowodowane przepukliną jądra miażdżystego. Stosuję się wówczas farmakoterapię, fizykoterapię i kinezyterapię a gdy one nie przynoszą rezultatów kieruję się pacjenta do leczenia operacyjnego.

Zapraszamy na pierwszą bezpłatną konsultację z Fizjoterapeutą – Kierownikiem Centrum Bólu Kręgosłupa – Fimedica