Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Kiedy ból powinien nas skłonić do wizyty u ortopedy?

Coraz częściej odczuwasz ból kolana, pleców lub szyi? Po spaniu lub długotrwałym siedzeniu czujesz, że jesteś cały obolały, a twoje ramiona są sztywne? Te i inne dolegliwości towarzyszą wielu osobom, w różnym wieku, jednak część z nich bagatelizuje te objawy i decyduje się na codzienne znoszenie dyskomfortu, jaki one powodują. Jak rozpoznać, że nasze dolegliwości bólowe powinniśmy skonsultować ze specjalistą z dziedziny ortopedii?

Jeśli nigdy wcześniej nie byliśmy u ortopedy, z pewnością możemy zastanawiać się, czym dokładnie zajmuje się lekarz tej specjalizacji. Zakres leczenia ortopedycznego jest dość szeroki, ponieważ obejmuje on diagnozowanie, leczenie, w tym również operacyjne, a także rehabilitację podczas chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Leczenie wszystkich chorób związanych z kośćmi, stawami, mięśniami, nerwami, więzadłami, a także ścięgnami leży w zakresie kompetencji ortopedów. Jednak to nie wszystko, ponieważ dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu warszawscy ortopedzi są również ściśle związani z medycyną sportową, dlatego z powodzeniem zarówno leczą, jak i zapobiegają urazom, które często dotykają sportowców.

Objawy z którymi warto udać się do ortopedy

Każdy, kto od dłuższego czasu zmaga się z dokuczliwym bólem, powinien podjąć reakcję i udać się do ortopedy w Warszawie. Bagatelizowanie objawów bólowych może nie tylko znacznie obniżyć komfort naszego życia, ale również wyrządzić trwałe szkody w naszym organizmie. Często brak reakcji na przewlekły ból w okolicach kręgosłupa, szyi, czy kolan kończy się unieruchomieniem, a powrót do zdrowia i rehabilitacja są znacznie trudniejsze, kiedy stan pacjenta jest tak zaawansowany, dlatego lepiej reagować, kiedy tylko zauważymy problem. Jeśli codziennie czynności takie jak wchodzenie po schodach, sprzątanie, czy praca sprawiają, że odczuwamy ból w okolicy pleców lub w stawach, to z pewnością jest to dobry moment, żeby udać się do ortopedy. Również ograniczony zakres ruchów, obrzęk w okolicy stawów, czy drętwienie lub mrowienie w rękach są przesłanką do takiej wizyty. 

Czego spodziewać się podczas wizyty u ortopedy?

Z pewnością każdy, kto wybiera się do ortopedy po raz pierwszy, zastanawia się, jak właściwie wygląda wizyta u tego specjalisty. Na początku warszawski ortopeda przeprowadzi z nami wywiad, podczas którego zostaniemy poproszeni o udzielenie informacji na temat dotychczas przebytych chorób i urazów, przyjmowanych leków i innych istotnych dla specjalisty informacji. Odpowiedzi na zadane pytania pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy, a także w zaplanowaniu leczenia dostosowanego do naszych potrzeb, możliwości, a także naszej aktualnej sytuacji zdrowotnej. Jeśli posiadamy dokumentację medyczną, to warto zabrać ją ze sobą na pierwszą wizytę.

Podczas pierwszej wizyty na pewno odbędzie się również badanie, które pomoże specjaliście ocenić ruchomość naszych stawów, a także to, czy nasza postawa jest prawidłowa. W wielu przypadkach ortopeda, aby mieć dokładniejszy ogląd na nasz stan, może zlecić dodatkowe badania takie jak tomografia, USG, czy zdjęcia rentgenowskie. 

Sposoby leczenia schorzeń ortopedycznych 

Po dokonaniu diagnozy specjalista z dziedziny ortopedii zaproponuje nam leczenie, którego przebieg będzie uzależniony od rodzaju schorzenia. W wielu przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie farmaceutyków o działaniu rozkurczowym, przeciwzapalnym czy przeciwbólowym, aby ulżyć nam w cierpieniu związanym z dolegliwościami bólowymi. Jeśli to konieczne ortopeda może zalecić także unieruchomienie całej kończyny lub konkretnego stawu. Bardzo skutecznym i często wybieranym rozwiązaniem, które wielu pacjentom pomaga wracać do pełnej sprawności, jest fizjoterapia, a także rehabilitacja, jednak aby przyniosła ona oczekiwane efekty, ćwiczenia należy wykonywać regularnie, zgodnie z zaleceniami naszego lekarza. Ortopedzi stosują również leczenie operacyjne, jednak jest to ostateczność, której dzięki szybkiej reakcji i stosowaniu się do zaleceń lekarza możemy uniknąć.

Zamknij menu