Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Jakie kroki podjąć w leczeniu choroby Parkinsona?

Z roku na rok odnotowywanych jest coraz więcej przypadków choroby Parkinsona. To stale postępujące schorzenie, które należy leczyć. Jak rozpocząć walkę z chorobą i na jaki rodzaj leczenia się zdecydować?

Parkinson to choroba neurodegeneracyjna, która rozwija się wtedy, kiedy w organizmie zaczynają obumierać komórki odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Ten związek chemiczny wpływa na koordynację ruchową człowieka. Wciąż nie jest do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną choroby, jednak prawdopodobnie na jej występowanie ma wpływ kilka czynników. Mimo że dziedziczenie klasyczne nie występuje, jeśli w rodzinie były już przypadki schorzenia, szansę na zachorowanie nieznacznie wzrastają. Osoby genetycznie uwarunkowane mogą posiadać cechę zwiększającą ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Wpływ mogą mieć także substancje znajdujące się w jedzeniu i powietrzu, z którymi mamy kontakt na co dzień.

Objawy choroby Parkinsona

Osoby chore na Parkinsona muszą liczyć się z zaburzeniami ruchowymi. Najczęściej występujące objawy to:

  • drżenie rąk i ciała, przez które wykonywanie codziennych czynności staje się problematyczne. Mimo że nie występuje u wszystkich chorych, większość z nich tego doświadcza. Zachodzi najczęściej wtedy, kiedy chory nie rusza się lub odczuwa silne emocje, takie jak podekscytowanie.
  • spowolnione ruchy i problemy z koordynacją.
  • zaburzenia postawy, np. pochylenie sylwetki.
  • sztywność mięśni, która znacznie utrudnia obracanie się czy wstawanie z krzesła oraz pisanie. W przypadku mięśni twarzy sztywność przeszkadza w wyrażaniu swoich emocji.
  • problemy z pamięcią, depresja, zaburzenia snu, stany lękowe i zaparcia, czyli objawy niemotoryczne.

Każdy pacjent przeżywa chorobę inaczej i może doświadczyć różnych symptomów, nawet tych najrzadziej spotykanych. Kiedy już schorzenie zostanie rozpoznane, przychodzi czas na dobór odpowiedniego rodzaju leczenia.

Na czym polega leczenie choroby Parkinsona?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w przypadku wystąpienia wspomnianych wcześniej objawów, jest wizyta u lekarza rodzinnego. To on pokieruje nas do specjalisty, który wprowadzi kolejne kroki. Jeśli neurolog stwierdzi, że jest to wczesne stadium choroby, najprawdopodobniej wprowadzi metody niefarmakologiczne, czyli odpowiednio zbilansowana dieta, nieprzerwana aktywność we wszystkich sferach życia, a także wsparcie ze strony psychologa i najbliższych. Sprawdzony lekarz nie zapomni także o informowaniu pacjenta o tym, jak może postępować choroba i podpowie mu, gdzie szukać na jej temat rzetelnych źródeł i pomocy. Solidny neurochirurg przypomina pacjentom także o tym, jak ważna przy tej chorobie jest fizjoterapia w Warszawie. Jego obowiązkiem jest także przedstawienie, jakie ryzyko niesie ze sobą terapia farmakologiczna przed jej rozpoczęciem. Mimo że choroba jest nieuleczalna, współcześnie istnieją już lekarstwa, które znacznie zmniejszyły śmiertelność chorych. Lekarze cały czas prowadzą badania, które mają im pomóc w znalezieniu najlepszych metod leczenia.

Borykasz się z chorobą Parkinsona lub cierpi na nią ktoś z Twojego najbliższego otoczenia? Sprawdź, na czym polega leczenie oferowane w naszej klinice: https://fimedica.pl/leczenie-choroby-parkinsona

Leki stosowane w trakcie leczenia Choroby Parkinsona

Farmakoterapia polega na przyjmowaniu przez pacjenta preparatów, które zawierają lewodopę. Jest to najskuteczniejsza forma leczenia, która okazała się być przełomowa. To, jaką dawkę będzie przyjmował chory, lekarz powinien ustalić z pacjentem indywidualnie. Niestety, przyjmowana długo lewodopa przestaje przynosić wyraźne efekty. Co więcej, leczenie choroby Parkinsona ma także skutki uboczne, takie jak skurcze mięśni kończyn dolnych, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie, mimowolne ruchy. Polecane jest stosowanie lekarstwa z innymi preparatami, które opóźnią moment, w których będzie trzeba zwiększyć dawkę lewodopy. Nieodłączną częścią leczenia jest także rehabilitacja w Warszawie, która pomoże choremu utrzymać odpowiedni poziom sprawności fizycznej.

Jeśli szukasz rehabilitanta, który pomoże Ci utrzymać niezależność mimo postępującej choroby Parkinsona, zgłoś się do jednego z naszych specjalistów: https://fimedica.pl/oferty/rehabilitacja-warszawa/

Zamknij menu