Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Jak przepuklina dysku w górnej części pleców powoduje ból, drętwienie i osłabienie mięśni.

Termin  przepuklina dysku górnej części pleców odnosi się do  klatki piersiowej w jej części górnej i  środkowej z tyłu. Kiedy dochodzi do przepukliny dysku w tym odcinku kręgosłupa może prowadzić do wystąpienia różnych objawów.

Twój kręgosłup piersiowy ma 11 dysków pomiędzy kręgami piersiowymi. Wewnątrz kanału kręgowego znajduje się  miękki rdzeń kręgowy. Kiedy dochodzi do przepukliny jadro miażdżyste może uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów rdzeniowych.

przepuklinagórneplecy1

 

Gdy krążki międzykręgowe są zdrowe, miękkie  jądro miażdżyste mieści się w środku dysku. Z powodu urazu lub przez  postępowanie procesu zwyrodnieniowego, który ma miejsce w warstwach zewnętrznych dysku zwanych pierścieniem włóknistym, pierścień ten osłabia się , rozwarstwia i pęka  co umożliwia przemieszczanie się  galaretowatego jądra miażdżystego na zewnątrz dysku. Przepuklina jądra miażdżystego przemieszczająca się w kierunku korzenia nerwu rdzeniowego nazywana jest przepukliną boczną zaś przemieszczająca się w kierunku kanału kręgowego określana jest mianem przepukliny centralnej.

Przepuklina dysku może naciskać na korzeni nerwowych, co może spowodować stan zapalny i ból. Ból wynikający  z bocznej przepukliny może promieniować  wzdłuż przebiegu uciśniętego nerwu, co może doprowadzić do wystąpienia bólu w klatce piersiowej, plecach i  brzuchu.

Centralna przepuklina powoduje szereg objawów neurologicznych oraz drętwienie poniżej poziomu kręgowego, na którym jest przepuklina. W poważnych przypadkach, centralna przepuklina dysku w odcinku piersiowym  może powodować mielopatię -szereg objawów wskazujących na to, że rdzeń kręgowy został uciśnięty.

przepuklinagórneplecy2

Zamknij menu