Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Jak dbać o siebie podczas uprawiania kontuzyjnych sportów?

Popularne przysłowie głosi, że sport to zdrowie, jednak wielu zapalonych sportowców oraz pasjonatów uprawiających najróżniejsze sporty w ramach hobby przekonało się, że czasem to powiedzenie mija się z prawdą. Na świecie istnieje wiele sportów, których uprawianie obarczone jest ogromnym ryzykiem kontuzji. Ryzyko to można zminimalizować poprzez zmianę swojego stylu życia na lepsze. Jak dbać o siebie podczas uprawiania kontuzyjnych sportów?

Kontuzje poniesione podczas uprawiania sportu to dla wielu osób prawdziwy koszmar nie tylko ze względu na dolegliwości bólowe, ale również z uwagi na wykluczenie z uprawianej dziedziny sportowej na długi czas, co może być szczególnie przybijające dla osób, których droga zawodowa wiąże się właśnie z aktywnością w danej dziedzinie. Kontuzje zazwyczaj mają miejsce, kiedy mięśnie zostają używane powyżej poziomu ich możliwości. W dzisiejszych czasach dbanie o ciało i umysł dla wielu osób jest niezwykle ważne, dlatego kontuzje mogą mieć wpływ na nasze poczucie szczęścia i sprawiać, że czujemy się źle nie tylko ze względu na ból i ograniczenia fizyczne, ale również nasza psychika cierpi na kontuzji. Wśród najbardziej kontuzjogennych sportów warszawscy ortopedzi wymieniają wspinaczkę, piłkę nożną, podnoszenie ciężarów, wyczynową jazdę na rowerze oraz jazdę na nartach, jednak faktem jest, że każdy sport może nieść za sobą kontuzję. Jak zapobiegać powstawaniu kontuzji, kiedy regularnie uprawiamy obarczony ryzykiem kontuzji sport?

Jak zapobiegać występowaniu kontuzji?

Jeśli regularnie uprawiamy sport, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas zbyt intensywnego treningu lub nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń jesteśmy narażeni na kontuzje. Każda osoba, która jest aktywna fizycznie, może zminimalizować ryzyko kontuzji za sprawą odpowiedzialnego podejścia do treningów oraz zachowania kilku bardzo ważnych zasad. Pierwszą rzeczą, o jaką powinniśmy zadbać, są solidne buty, które dobrane będą nie tylko do pogody, ale również do rodzaju wykonywanej przez nas aktywności fizycznej. Obuwie wbrew pozorom jest bardzo ważne i często pomaga uniknąć kontuzji skutkującej wizytą u ortopedy w Warszawie. Podczas treningu warto również ubierać się warstwowo, to pomoże nam w regulowaniu temperatury naszego ciała. Przed treningiem powinniśmy zadbać o porządną rozgrzewkę, która przygotuje nasze ciało na wzmożony wysiłek fizyczny. Nie powinniśmy również wykonywać treningu ponad swoje możliwości, wiele osób popełnia ten błąd, licząc na szybkie efekty, jednak nie jest to dobry sposób. Podczas ćwiczeń pamiętajmy również o prawidłowym oddechu oraz o tym, aby w razie jakiekolwiek bólu lub uczucia osłabienia natychmiast przerwać trening.

Postępowanie w przypadku doświadczenia kontuzji 

Często mimo największych starań nie udaje nam się uniknąć kontuzji. Jakie kroki podjąć, kiedy doświadczymy jakiekolwiek kontuzji? Naszym pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie gabinetu lekarskiego, w zależności od rodzaju kontuzji może to być lekarz pierwszego kontaktu, warszawski ortopeda, a w późniejszym czasie rehabilitacja lub fizjoterapia w Warszawie. Jeśli chcemy szybko dojść do zdrowia po kontuzji, to nie tylko wizyta u lekarza, ale również nasz tryb życia ma ogromne znaczenie. W okresie rekonwalescencji należy zwrócić szczególną uwagę na dietę, ponieważ istnieje wiele produktów, które mogą pomóc nam w powrocie do zdrowia. Białko i wapń możemy dostarczyć organizmowi wraz z pokarmem, a to właśnie te składniki odżywcze pomagają mięśniom szybciej się regenerować.

Dla własnego zdrowia i komfortu psychicznego warto pamiętać, że zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej po kontuzji może wyrządzić nam ogromną krzywdę, dlatego nie warto się spieszyć. O tym, kiedy możemy wrócić do uprawiania wybranego przez nas sportu, powinien zadecydować warszawski ortopeda, a jedyne ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać w trakcie powrotu do zdrowia to te, które zleci nam specjalista od rehabilitacji w Warszawie. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń specjalistów, to z pewnością nasz powrót do zdrowia odbędzie się w najlepszym możliwym tempie.

Zamknij menu