Guzki Schmorla – co to jest oraz jak je leczyć?
Co to są Guzki Schmorla ?
Guzki Schmorla określane jako przepuklina śródkostna. To patologiczne zmiany degeneracyjne, polegające na wpukleniu się krążka międzykręgowego na ścianę przylegającego dysku. Występują najczęściej w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa.
Guzki Schmorla – przyczyny
Ich przyczyna i mechanizm powstawania nie zostały do końca wyjaśnione, jednak w literaturze można znaleźć hipotezy na ten temat. Podaje się między innymi, że ich tworzenie związane jest ze zmianami zwyrodnieniowymi czy też przewlekłymi przeciążeniami kręgosłupa. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości bólowych i w takich przypadkach nie wymagają leczenia. Do osłabienia trzonu kręgowego może prowadzić również osteoporoza i wtedy także dochodzi do pojawienia się gózków Schmorla.
Guzki Schmorla – objawy
Guzki te mogą być małe i ograniczone bądź duże i rozlane, wtedy noszą nazwę krążków balonowych. Guzki Schmorla mogą objawiać się dolegliwościami bólowymi, jeśli są wynikiem jakiegoś urazu na przykład powstałego w wyniku uprawiania sportu. Umiejscawiają się wtedy w przedniej części płytek końcowych.
Drugą grupą są guzki położone centralnie, które spotyka się w przebiegu choroby Scheuermanna zwanej kifozą młodzieńczą (choroba polega na deformacji kręgosłupa).
W badaniach mrt są bardzo często opisywane bo aż u 40-70 procent pacjentów i mają postać zagłębienia w trzonie przyległego kręgu. Powstały dołek często ma pofałdowane ściany, wypełniony jest fragmentem chrząstki i krążka międzykręgowego.
Guzki Schmorla – leczenie
Uważa się, że czasami guzki mogą być przyczyną bólu kręgosłupa ale, ze względu na towarzyszące zwyrodnienie dysku, często nie udaje się jednoznacznie wskazać ich jako bezpośredniej przyczyny.Do tej pory nie ma konkretnych wytycznych leczenia guzków Schmorla. Dużą przeszkodą w leczeniu jest brak sprecyzowanej metody diagnostycznej wskazującej, które gózki są przyczyną bólu. Przy obecnym stanie wiedzy najczęściej stosuje się leczenie jak w rutynowym postępowaniu z nieswoistym bólem kręgosłupa: niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz fizjoterapie. W razie konieczności stosuje się stabilizację kręgosłupa, niektórzy autorzy proponują stosowanie wertebroplastyki (zabieg polegający na wstrzyknięciu „cementu kostnego” do trzonu kręgu). Dotychczasowe badania nie wykazały skuteczności żadnej z tych metod w leczeniu bolesnych guzków Schmorla. Profilaktycznie najczęściej zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, która pozwoli jak najdłużej zachować kręgosłup w odpowiednim stanie i z pewnością zmniejszy ryzyko wystąpienia guzków , szczególnie w postaci, która wiąże się z dotkliwym bólem. U osób, u których występują guzki Schmorla, a które intensywnie trenują, zalecana jest zaprzestanie treningów bądź zmniejszenie ich intensywności, aby zmiany się nie pogłębiały i nie skutkowały jeszcze większym bólem. Powinno się także korzystać z dostępnych form aktywności fizycznej, które wzmocnią odpowiednie mięśnie. W takim wypadku zalecana jest także rehabilitacja, która pozwoli z czasem wrócić do uprawiania sportu.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...