Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego
Uraz stawu skokowego jest jednym z najbardziej powszechnych problemów, dla którego odwiedzane są gabinety fizjoterapii. Nie zdajemy sobie sprawy w jakiej mierze jesteśmy narażeni na kontuzję. Wszystko to dzieje się ze względu na jego skomplikowaną budowę i nawet najmniejszy, nieodpowiedni ruch może doprowadzić do poważnych obrażeń.
Fizjoterapia w przybliżeniu
Nieodłącznym elementem rehabilitacji jest fizjoterapia, składająca się z szeregu działań, mających na celu rozwój i przywrócenie maksymalnej sprawności pacjentowi. Pozwala pozbyć się nieustępliwego bólu, niekiedy nie pozwalającego nam normalnie funkcjonować. Zdarza się, że osoba, uległa wypadkowi dzięki odpowiednio przeprowadzonej fizjoterapii, może uniknąć operacji. Niektóre zabiegi wpływają na poprawę koordynacji ruchowej i pozbycia się napięcia mięśniowego w celu wyleczenia wad postawy, występujących najczęściej u dzieci. Fizjoterapia może być także swego rodzaju treningiem zwiększania swojej wytrzymałości.
Mechanizm stawu skokowego
Staw skokowy jest jedną z głównych struktur nośnych ciała. W wyniku tej funkcji, a częściowo ze względu na jego strukturę, kostka często ulega zranieniu w przypadku nieprawidłowego skakania i lądowania. Szacuje się, że w ciągu każdego roku około dwóch milionów osób pojawia się z wizytą u fizjoterapeuty z tym właśnie problemem. Po urazie kostki aż 30% do 70% doświadcza chronicznej niestabilności kostki. Staw skokowy tworzą trzy kości: piszczel, strzałka nogi oraz kość skokowa. Piszczel i strzałka są połączone silnymi więzadłami piszczelowymi, tworząc razem gniazdo w kształcie wspornika pokryte chrząstką hialinową. Uszkodzenie stawu, nawet jeśli nie uszkodzi bezpośrednio chrząstki stawowej, może zmienić sposób działania stawu. Dotyczy to złamania, gdzie fragmenty kości goją się inaczej niż przed pęknięciem. Dotyczy to również uszkodzeń więzadeł, które prowadzą do niestabilności stawu. Kiedy uraz powoduje zmianę sposobu poruszania się stawu, uraz może zwiększyć siły działające na chrząstkę stawową. Jest to podobne do każdego urządzenia lub maszyny mechanicznej. Jeśli mechanizm jest niewyważony, szybciej się zużywa. Przez wiele lat ten brak równowagi w mechanice stawów może prowadzić do uszkodzenia powierzchni stawowej. Ponieważ chrząstka stawowa nie może się bardzo dobrze wyleczyć, uszkodzenia sumują się. Wreszcie, staw nie jest już w stanie zrekompensować narastających uszkodzeń i zaczyna boleć. Uszkodzenie następuje na długo przed wystąpieniem bólu.
Profesjonalna pomoc czy samodzielna rehabilitacja?
W dzisiejszych czasach posiadamy dostęp do praktycznie każdej wiedzy, dlatego też znalezienie odpowiednich ćwiczeń nie powinno stanowić problemu. Natomiast przed ich rozpoczęciem należy skonsultować się z fizjoterapeutą, aby nie pogłębić nabytego uszkodzenia. Urazy kostki potrafią być trudne do rehabilitacji, więc praca z profesjonalistą jest najlepszym sposobem do odzyskania sprawności i powrotu do dawnej aktywności. W początkowym okresie wykorzystuje się ćwiczenia izometryczne, kontrolujące ruch, bez obciążenia. Stopniowo wprowadza się ćwiczenia całą kończyną dolną oraz wytrzymałościowe do granicy tolerancji przez pacjenta. Rehabilitacja kostki powinna być wykonywana powoli i ostrożnie. Celem jej działania jest poprawa stabilizacji oraz zwiększenie siły oraz zakresu ruchomości w stawie.
Fizjoterapia w Warszawie – gdzie się udać oraz na co się przygotować?
Centrum Ortopedii i Rehabilitacji FIMEDICA W Warszawie zapewnia Państwu kompleksowe leczenie w zakresie fizykoterapii. Przed rozpoczęciem badania należy przygotować sobie wygodny strój, który umożliwi nam swobodne ruchy oraz łatwy dostęp do części ciała poddawanej terapii. Postępowanie fizjoterapeutyczne obowiązkowo rozpoczyna się od wywiadu – czyli rozmowy na temat towarzyszących nam dolegliwości. Fizjoterapeuta musi poznać pełną historię choroby aby nam pomóc. Rozpoczynamy terapie manualną, w celu zmniejszenia lub zlikwidowania bólu, będącego powodem naszej wizyty. Kolejnym etapem jest kinezyterapia – czyli plan treningowy zależny od potrzeb pacjenta. Opracowane ćwiczeń pozwala nam na wykonywanie ich poprawnie samodzielnie w domu. Pamiętajmy, że czas leczenia dla każdego pacjenta jest indywidualny. Wpływa na to wiele czynników takich jak rodzaj bólu, jego powtarzalność lub nawet styl życia pacjenta.
Pozostałe tematy
4 lutego 2023
NERW BŁĘDNY – X nerw czaszkowy
Nerw błędny znany jest również jako X nerw czaszkowy. Pełni on wiele funkcji życiowych i jest niezbędny do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest głównym nerwem ...
4 lutego 2023
STRES – co warto o nim wiedzieć?
Stres jest normalną reakcją psychiczną i fizyczną na wymagania życia. Niewielka ilość stresu może być dobra i motywować Cię do działania. Jednak wiele codziennych wyzwań , ...
4 lutego 2023
NEUROPATIA AUTONOMICZNA
Neuropatia autonomiczna występuje gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów kontrolujących automatyczne funkcje organizmu. Może wpływać na: ciśnienie krwi, kontrolę temperatury, trawienie, funkcję ...