Fimedica Forum

W ostatnich latach, wśród internautów,  popularne stały się  fora internetowe i portale opinii dotyczące różnych zagadnień. Bardzo często odwiedzane jest forum dotyczące lekarzy i jakości świadczonych przez nich usług medycznych. Każdy mniej lub bardziej zadowolony lub niezadowolony pacjent może wyrazić swoją subiektywną opinię na temat tego co go spotkało podczas wizyty w placówce medycznej i w czasie spotkania z lekarzem.   Wiele osób korzysta z zamieszczonych na forum wpisów by zdobyć informacje dotyczące specjalisty którego poszukuje. Śledząc zamieszczane na forach wypowiedzi widzimy, że jest wśród nich dużo konkretnych, rzeczowych komentarzy oceniających przebieg wizyty u specjalisty, jego profesjonalizm i kontakt z chorym człowiekiem.  Jednakże coraz częściej zdarzają się wpisy sfrustrowanych osób, które w ten sposób postanowiły dać upust nagromadzonych w nich negatywnym emocjom.  Umieszczane na forum mocno subiektywne, czasem zniesławiające lekarza uwagi są niczym innym jak swoistym sposobem odreagowania własnego stresu i problemów.

Przykład z forum

Jako przykład podam wpis kobiety, która po wizycie u specjalisty z dziedziny neurologii pisze, że doktor skupiał się na tematach prywatnych, nie związanych z jej stanem zdrowia, zadawał osobiste pytania np. czy planuje  pani zajść w  ciążę? Pacjentka uznała to za zachowanie bardzo nieprofesjonalne. W związku z czym nie poleca wizyty u tego lekarza, twierdzi wręcz, że to  wyrzucone pieniądze, stracony czas i nerwy. Nie wie jednak i nie zadaje sobie trudu, by przez chwilę ( zanim napisze oczerniający kogoś tekst) zastanowić się nad tym, że w dziedzinie neurologii ( i w innych dziedzinach medycyny  także ) rola doktora polega również na tym, by zebrać dokładny wywiad na temat zdrowia pacjenta. Odbywa się to poprzez zadawanie bardzo osobistych pytań np. czy pije alkohol, pali papierosy, zażywa leki lub środki narkotyczne, czy zamierza mieć dzieci. Takich pytań, czasami trudnych i kłopotliwych może być bardzo wiele. Od odpowiedzi na nie często zależy cały przebieg diagnozowania i leczenia. Nie bójmy się na nie odpowiadać.

Kolejny przykład z wpisu na forum

Inny pacjent poprawnie zdiagnozowany zostaje przez lekarza  skierowany do szpitala. Niestety w szpitalu, do którego się zgłosił nie było wolnych miejsc więc został przekierowany do innego szpitala. Jego niezadowolona małżonka daje upust swoim emocjom wytykając na forum brak profesjonalizmu lekarza.

Wyrażane na forum opinie, że jakiś lekarz ma długie włosy lub jest łysy czy też ma  głupi uśmiech na twarzy są bardzo nie na miejscu. A może po prostu doktor ma taki wyraz twarzy i nic na to nie może poradzić. No ostatecznie, by zadowolić niektórych pacjentów mógłby skorzystać z pomocy kolegi z dziedziny chirurgii plastycznej ale chyba nie o to chodzi.

Niepokojące jest to, że wszystkie wpisy na forum dokonywane są anonimowo. Gdyby była konieczność podpisywania się imieniem i nazwiskiem ilość niesprawiedliwych, niesłusznie oskarżających innych ludzi wpisów zapewne byłaby mniejsza. Niejeden internauta  chwilę zastanowiłby się nad tym co zamierza umieścić  na forum gdyby ponosił konsekwencje wynikające  z zamieszczonych oszczerstw.

Korzystajmy z darów internetu i forów z rozwagą.

Pozdrawiamy

Zespół Fimedica