Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Diagnoza ortopedy – przykurcz Dupuytrena

Dłonie są wizytówką naszej osoby, pozwalają nam gestykulować, czuć, wykonywać codzienne czynności, co więcej zdaniem niektórych można z nich wyczytać dużo więcej niż widać gołym okiem, a pojawiające się na nich zmiany mogą być symbolem problemów ze zdrowiem.

Oczami ortopedy

Diagnozowanie oraz leczenie chorób, wad wrodzonych i nabytych, a także urazów narządu ruchu – tak wygląda praca ortopedy. Praca czy pasja? A może czysta pasja do pracy? Specjalista w dziedzinie profilaktyki staje codziennie przed nowymi wyzwaniami. Ekspert wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii ruchu, biomechaniki oraz patofizjologii. Idący nieustannie rozwój medycyny wpłynął znacząco na zakres ortopedii, początkowo obejmując zdrowie dzieci, po dorosłych. Diagnostyka oraz leczenie operacyjne urazów układu ruchu pozwala na określenie ortopedy również traumatologiem.

Przykurcz Dupuytrena

Choroba Dupuytrena jest deformacją dłoni, która zazwyczaj rozwija się na przestrzeni lat. Stan ten ma wpływ na warstwę tkanki znajdującej się pod skórą dłoni. Węzły tkanki tworzą się pod skórą – ostatecznie tworząc gruby sznurek, który może pociągnąć jeden lub więcej palców do pozycji zgiętej. Dzieje się tak, gdy warstwa tkanki zwana powięzią, pomagająca zakotwiczyć i ustabilizować skórę po stronie dłoni zaczyna gęstnieć, a z czasem się zaciska. U niektórych pacjentów pogarszające się przykurcze mogą zakłócać pracę rąk, utrudniając im wykonywanie codziennych czynności. Kiedy to nastąpi, dostępne są opcje leczenia nieoperacyjnego i chirurgicznego. Pomagają spowolnić postęp choroby i poprawić ruch w palcach. W wielu przypadkach jednak przykurcz Dupuytrena postępuje na przestrzeni lat bardzo wolno i łagodnie, że żadne leczenie nie jest potrzebne. Przyczyna choroby do końca nie jest znana, podejrzewa się że najważniejszą rolę odgrywa genetyka.

Kto jest narażony na ryzyko rozwinięcia się choroby?

Ortopedzi odpowiadają na zadawane pytania o czynniki ryzyka. Oto część z nich:

  • Mężczyźni są bardziej skłonni do rozwoju choroby niż kobiety. Rzadko jednak dzieje się to przed 40 rokiem życia
  • Ludzie pochodzenia północnoeuropejskiego i skandynawskiego
  • Przykurcz Dupuytrena jest dziedziczny
  • Spożywanie alkoholu
  • Poszczególne stany chorobowe – cukrzyca i zaburzenia napadowe
  • Częstotliwość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem

Badanie lekarskie w klinice ortopedii FIMEDICA w Warszawie

Ortopeda porozmawia z Tobą o Twoim ogólnym stanie zdrowia i historii choroby. Z racji dziedziczności choroby Dupuytrena, przygotuj się wcześniej na pytanie czy w Twojej rodzinie kiedykolwiek były przypadki tej przypadłości. Następnie lekarz dokładnie zbada Twoje palce i dłoń, zapisując położenie guzków i sznurków na dłoni. Zmierzy zakres ruchu i sprawdzi czucie palców wraz z kciukiem. W niektórych przypadkach może również udokumentować wygląd dłoni zdjęciami klinicznymi.

Leczenie operacyjne

Jeśli przykurcz zakłóca parę rąk, ortopeda może zalecić leczenie chirurgiczne, którego celem jest zmniejszenie przykurczu i poprawa ruchomości palców. Do tej pory lekarstwo nie jest znane, jednak operacja to tzw. „cofnięcie zegara” poprzez przerwanie lub usunięcie linek. Wyróżnia się dwa najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne. Lekarz podczas zabiegu wykonuje nacięcie dłoni i dzieli zagęszczony przewód tkanki. Umożliwia to zmniejszenie przykurczu i zwiększa ruch. Podczas drugiego zabiegu lekarz wycina przerośnięte pasma, aby umożliwić korekcję przykurczu. W niektórych przypadkach rana pozostaje otwarta, aby stopniowo leczyła się sama. W innych przypadkach konieczny jest przeszczep skóry. Po zabiegu nie należy bać się powikłań, oczywiście ból, obrzęk i sztywność są naturalne. Większość pacjentów poprawiła ruch w palcach po operacji, jednak jeżeli stan ten nie jest wyleczony operacyjnie, około 20% pacjentów doświadczy znaczącego stopnia nawrotu przykurczu. Po wykonanym zabiegu operacyjnym koniecznie trzeba pamiętać o rozpoczęciu ćwiczeń rozciągających, a w ciągu dnia między sesjami ćwiczeniowymi i na noc przez pierwszy tydzień nakładać szynę. Zaleca się powtarzanie tej czynności przez 6 tygodni po operacji.

Zamknij menu