Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Czym są zabiegi PRP i dla kogo są przeznaczone?

Zabiegi PRP stają się coraz bardziej popularne zarówno w świecie sportowym, jak i wśród celebrytów. Terapia czynnikami wzrostu pozytywnie wpływa na wygląd skóry, przyspiesza zrastanie się kości i regenerację ścięgien i mięśni. Na czym jednak polegają zabiegi osoczem bogatopłytkowym?

Każdy ceniony ortopeda w Warszawie będzie w stanie poinformować swojego pacjenta o możliwości wykonania zabiegu PRP, jeśli będzie on wskazany. Taka terapia często wykorzystywana jest w medycynie sportowej i można z niej korzystać zarówno po urazie, jak i po operacji. Osocze bogatopłytkowe znalazło swoje zastosowanie także w medycynie estetycznej. Okazuje się, że znajduje się w nim ogromna ilość płytek krwi, które odpowiadają za regenerację i produkcję czynników wzrostu. Zabiegi są całkowicie bezpieczne i ekologiczne, ponieważ do ich przeprowadzenia używa się substancji, która oddzielana jest z pomocą specjalistycznego urządzenia od krwi pacjenta. Doświadczony lekarz będzie w stanie przygotować preparat, dodając do niego specyfik, który pobudzi płytki krwi do działania.

Kiedy warto wykonać zabieg PRP?

Osocze bogatopłytkowe może pozytywnie wpłynąć na wiele różnych funkcji organizmu, wykorzystują je więc lekarze specjalizujący się w różnych dziedzinach. Stosuje się je, aby:

  • odmłodzić skórę twarzy,
  • przyspieszyć zrost kostny,
  • usunąć blizny i rozstępy,
  • zregenerować tkanki miękkie,
  • wygładzić zmarszczki.

Na zabieg można więc zdecydować się w celu poprawy swojego wyglądu lub stanu zdrowotnego. Lekarze medycyny sportowej zalecają terapię PRP tym osobom, które cierpią na choroby przyczepów ścięgien. Najbardziej popularnymi są urazy typowe dla tych sportowców, którzy nadwyrężają daną część ciała, np. łokieć tenisisty czy kolano skoczka. Wskazaniami mogą być także urazy mięśni i zwyrodnienia ścięgien. Współcześnie osocze bogatopłytkowe używane jest także po operacjach, takich jak rekonstrukcje ścięgien czy mięśni. Czynnik wzrostu sprawi, że rany szybciej się zagoją.

Na czym polega zabieg czynnikami wzrostu?

Często zabiegi PRP, które nie dotyczą okolic głowy, wykonuje się ze znieczuleniem. W zależności od tego, na jakiej części ciała będą przeprowadzane, mogą potrwać od 60 do około 120 minut. Pierwszym etapem jest pobranie krwi pacjenta. Później należy ją umieścić w wirówce, w której zachodzi proces oddzielania od siebie jej składników. Do zabiegu wykorzystywany będzie ten element, który ma najwięcej płytek krwi, czyli osocze bogatopłytkowe. Do krwi przechowywanej w probówce dodaje się specjalne substancje, które mają za zadanie przyspieszyć produkcję nowych czynników wzrostu. Używa się do tego trombiny lub glukonianu wapnia. Tak przygotowany preparat jest gotowy do wstrzyknięcia w wybrane miejsce na ciele pacjenta. Robi się to bezpośrednio, czasami potrzebna jest także kontrola USG. Najczęściej jednak nie jest to konieczne. Prawidłowo wykonany zabieg wywołuje stan zapalny, który rozpoczyna gojenie. Niestety, pierwsze dni mogą przez to okazać się bolesne. Nie zaleca się zażywania leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one przeszkodzić w prawidłowym działaniu PRP.

Szukasz miejsca, w którym wykonywane są zabiegi PRP? Zapoznaj się z naszą ofertą i umów się na terapię czynnikami wzrostu: https://fimedica.pl/zabiegi-prp/

Kiedy lepiej odpuścić sobie zabieg osoczem bogatopłytkowym?

Po skończonym zabiegu pacjenta czeka kilka dni rekonwalescencji. Później warto udać się na rehabilitację w Warszawie, której przebieg będzie indywidualnie dostosowany do każdego pacjenta. Warto pamiętać o tym, aby 10 dni przed wizytą w klinice nie zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi. Mimo że nie ma wielu przeciwwskazań do wykonywania zabiegów, powinny się od nich powstrzymać kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby z chorobami krwi, cierpiące na nowotwór i zmagające się z opryszczką. Jako że zabieg wykonywany jest przy użyciu krwi pacjenta, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest znikome, mogą więc z niego korzystać także osoby mające uczulenia na niektóre substancje.

Jeśli zamierzasz zgłosić się na zabieg PRP, zwróć uwagę na nasz zespół specjalistów i już teraz znajdź rehabilitanta, który dostosowuje ćwiczenia do stanu zdrowia pacjenta i wprowadza je stopniowo. https://fimedica.pl/specjalisci/

Zamknij menu