Aby umówić wizytę, zadzwoń! 665 666 728 (22) 622 19 38

Czym jest i dla kogo przeznaczona jest fizykoterapia?

Fizykoterapia jest jednym z rodzajów fizjoterapii, który obejmuje swoim działaniem leczenie schorzeń narządów ruchu oraz rehabilitację. Jeśli więc zależy nam na wyeliminowaniu bólu i przywrócenie sprawności mięśni, to powinniśmy wziąć pod uwagę ten rodzaj leczenia. Na czym dokładnie polega fizykoterapia i dla kogo jest przeznaczona?

Fizykoterapię stosuje się w celu poprawy jakości życia każdego człowieka, który na co dzień musi zmagać się z następstwami kontuzji i różnego rodzaju urazów, a także ze schorzeniami, które dotykają aparatu ruchu. Fizykoterapia jest przeznaczona zarówno dla osób, które zmagają się z następstwami wypadków, jak i dla tych, które cierpią na wady wrodzone. Ten rodzaj leczenia wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku, ponieważ tylko wtedy specjalista jest w stanie wykorzystać pełny potencjał fizykoterapii i uzyskać możliwie najlepsze rezultaty leczenia. Często bywa tak, że mimo tego samego schorzenia pacjenci zupełnie inaczej reagują na to samo leczenie, dlatego indywidualne podejście jest tak ważne. Wielu pacjentów obawia się, że w ich przypadku fizykoterapia nie przyniesie oczekiwanych efektów, jednak ten sposób leczenia jest niezwykle skuteczny, więc warto podjąć próbę i przekonać się na własnej skórze, czy ten rodzaj fizjoterapii w Warszawie jest odpowiedni dla nas. 

Zabiegi z zakresu fizykoterapii

W każdej dziedzinie medycyny możemy wyróżnić najpopularniejsze i najbardziej skuteczne zabiegi, które cieszą się największą popularnością. Fizykoterapia nie jest wyjątkiem, w tej dziedzinie również przoduje kilka najczęściej wybieranych i niezwykle skutecznych zabiegów, wśród nich możemy wyróżnić krioterapię miejscową, elektroterapię, laseroterapię,

ultradźwięki, magnetoterapię oraz terapię falą uderzeniową. Specjaliści z zakresu fizykoterapii podczas zabiegów wykorzystują światło, prąd, pole magnetyczne, a także ultradźwięki, które oddziałują na organizm, dzięki czemu przynoszą realne efekty w trakcie leczenia urazów i schorzeń. Fizykoterapia to w dużej mierze oddziaływanie na układ odpornościowy, dzięki czemu zostaje on wzmocniony, a to sprawia, że organizm regeneruje się znacznie szybciej. W ten sposób fizjoterapeuci z Warszawy mogą nie tylko poprawić ruchomość stawów swoich pacjentów, czy pomóc im w walce z kontuzjami, ale również wspomóc gojenie różnego rodzaju ran. 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj fizykoterapii?

Fizykoterapia sprawdza się w przypadku wielu schorzeń i urazów, jednak każdy jej rodzaj najlepiej oddziałuje na zupełnie inne przypadłości. 

Krioterapia stosowana miejscowo jest popularnym sposobem działania podczas zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych, a także przy dyskopatii, urazach, złamaniach i stanach zapalnych. Ten sposób stosowany jest również przy nerwobólach, na które cierpi ogromna ilość osób na całym świecie. 

Kolejnym rodzajem fizykoterapii jest laseroterapia, która skutecznie radzi sobie podczas leczenia problemów naczyniowych, uszkodzeniach nerwów, czy przy zespole pozakrzepowym. Również trudno gojące się rany i blizny skutecznie poddają się działaniu lasera. Niewiele osób wie, że laser z powodzeniem można stosować także przy zwichnięciach, stłuczeniach i skręceniach.

Podczas zmian zwyrodnieniowych stawów, a także kręgosłupa często stosuje się ultradźwięki. Ten rodzaj fizykoterapii wybierany jest także w trakcie zapalenia ścięgien, czy przy ciężko gojących się ranach tkanek miękkich i kostnych. 

Magnetoterapia to nieco mniej znane pojęcie niż np. laseroterapia, czy ultradźwięki, jednak jej skuteczność znajduje się na tym samym poziomie, co bardziej znane metody wymienione wyżej. Ten rodzaj fizykoterapii skupia się na chorobach zwyrodnieniowych, zapaleniach i chorobach narządu ruchu powstałych wskutek urazu, jednak ma także wiele innych zastosowań w różnych gałęziach medycyny. 

Ostatnim z najpopularniejszych rodzajów leczenia z tej dziedziny jest terapia falą uderzeniową, która ma szerokie zastosowanie. Ból ścięgna Achillesa, kolano skoczka, różnego rodzaju zapalenia i zwyrodnienia, a także dolegliwości bólowe, to tylko mały procent możliwości, jakie daje terapia falą uderzeniową. 

Oczywiście zastosować i rodzajów fizykoterapii jest znacznie więcej, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam wybrać odpowiednie leczenie z zakresu fizjoterapii w Warszawie dla nas. 

Zamknij menu