Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego.  Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilkunastu lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i niezgrabność w ruchach, pojawiają się również zaburzenia pisania. Spowolnieniu ulegają procesy psychiczne, a po pewnym czasie osoby chore na chorobę Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi i trudności z wykonywaniem najprostszych czynności.

Istnieje kilka objawów poprzedzających chorobę. Należą do nich: sztywność osobowości, depresja, zaparcia, zapalenie łojotokowe skóry, parestezja kończyn oraz zaburzenia węchowe.

Podstawowymi objawami choroby są: spowolnienie i zubożenie ruchów, szczególnie trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych; chód szurający, drobnymi kroczkami, brak fizjologicznych współruchów (balansowania kończyn górnych) i akinezja (trudności w rozpoczęciu ruchów), sztywność mięśniowa (plastyczne zwiększenie napięcia mięśniowego, twarz maskowata) oraz drżenie spoczynkowe.

Przebieg choroby jest zwykle powolny, wieloletni i postępujący, mimo skrupulatnego leczenia po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Bardzo ważnym elementem postępowania leczniczego jest rehabilitacja, która pozwala choremu na dłużej zachować sprawność.